Polskie Radio Dzieciom

Nasze Muzyczne Źródełko po raz drugi! KONKURS

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 09:00
Wspólne muzykowanie i dzielenie się twórczością w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych łączy muzyków z całego świata, rożne gusta i całe pokolenia. Przyjemność i zabawa jeszcze się podwajają, gdy do akcji wkraczają najmłodsi!
Audio
  • Zgłoś się do 2. Naszego Muzycznego Źródełka! (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
mat. pras.
mat. pras.Foto: mat.pras.

Dlatego Radiowe Centrum Kultury Ludowej oraz Polskie Radio Dzieciom po raz drugi otwierają zgłoszenia do konkursu Nasze Muzyczne Źródełko, skierowanego do wszystkich dzieci do 15. roku życia, do muzykujących rodzin, jak i zespołów amatorskich.

Jędrzej Bednarczyk to zwycięzca Nasze Muzycznego Źródełka 2020 w kategorii 3-6 lat. Jędrzej Bednarczyk to zwycięzca Nasze Muzycznego Źródełka 2020 w kategorii 3-6 lat.

Drodzy Rodzice, Wychowawcy, Opiekunowie!

Doskonale czujemy, że wspólne śpiewanie i granie piosenek, własnych czy ulubionego wykonawcy, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i rozwijanie talentów i ekspresji artystycznej naszych dzieci. Jak mało która, pomocna i cenna jest tu muzyka ludowa, która pozwala dzieciom zapoznawać się z najważniejszymi polskimi melodiami, bogactwem kultury, zwłaszcza tej lokalnej oraz świetnie sprawdza się w integrowaniu całych społeczności, promując jednocześnie nieskrępowaną kreatywność w naszych pociechach. 

Dlatego Nasze Muzyczne Źródełko skupia się na twórczości w zakresie muzyki ludowej oraz folkowej, tzn. współczesnej twórczości muzycznej zainspirowanej polską muzyką ludową. – Bardzo się cieszę, że tak wiele dzieci i rodzin wspólnie muzykuje i uczy się muzyki tradycyjnej ze swoich rodzinnych stron – mówi Piotr Kędziorek, szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej, zachęcając do zgłoszeń. Do konkursu, podobnie jak w zeszłym roku, zakwalifikować się mogą wszystkie dzieci, małe i duże, indywidualnie, a także grupowo, spośród których Słuchacze wyłonią Laureatów!

ZGŁOSZENIA MOŻNA WYSYŁAĆ DO 31 PAŹDZIERNIKA

Wszystkie zgłoszenia przyjmowane będą według czterech kategorii:

• dla dzieci od 3 do 6 lat
• dla dzieci od 7 do 10 lat
• dla dzieci od 11 do 15 lat
• rodzinna/zespołowa

>>>WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE<<<

Nasze Muzyczne Zrodelko 2021_1300x150.jpg Nasze Muzyczne Zrodelko 2021_1300x150.jpg

Nasze Muzyczne Źródełko po raz pierwszy!

W pierwszej odsłonie konkursu do finału spośród setek zgłoszeń zakwalifikowało się 25 młodych instrumentalistów solo i w grupach. Spośród nich, głosując na ich utwory emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom oraz na stronie internetowej konkursu, słuchacze wybrali laureatów.

Zwycięzcy Konkursu „Nasze Muzyczne Źródełko” 2020:

•w kategorii 3-6 lat: Jędrzej Bednarczyk – „Lelija”

•w kategorii 7-10 lat: Kamila Kobielus – „Powiedzioł mi jeden chłopiec”

•w kategorii 10-15 lat: Wiktor Marszał – „Jaskółeczki”

•w kategorii rodzinnej/zespołowej: Rakowskie Fijołecki – „A Ty siwy gołąbku mój” oraz Jagoda Pawlak i Fryderyk Jankowski – „Polka na desce”.


Dziś w audycji wybraliśmy się do Rakowa koło Kielc, pięknej miejscowości z uroczym rynkiem, skąd blisko jest do Gór Świętokrzyskich. W zeszłym roku po raz pierwszy odbyło się Nasze Muzyczne Źródełko, a Rakowskie Fijołecki wygrały ten dziecięcy konkurs w kategorii grup i zespołów rodzinnych!

Zespół powstał w 2016 roku, jego założycielką jest Magdalena Wojsa, która prowadzi formację wraz z Justyną Piotrowicz. Członkami zespołu są dzieci w wieku od 7 do 14 lat, uczęszczające do szkoły podstawowej w Rakowie. Celem przyświecającym zespołowi jest rozwój zdolności muzycznych dzieci i wychowywanie w duchu wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Grupa ma charakter zespołu ludowego, pielęgnuje tradycje muzyczne Kielecczyzny. Przynależność do zespołu uczy przywiązania do tradycji swojej małej Ojczyzny i poczucia dumy ze swego pochodzenia. Zespół bierze czynny udział w uroczystościach kościelnych i gminnych.

11-letniej Weronice spodobała się gra na trąbce, poprosiła więc mamę, żeby zapisała ją na zajęcia. Uczy się u pani Justyny i często ćwiczy. Saksofon - to z kolei wybór 12-letniej Ania, a na bębni uczy się grać 13-letnia Natalia. Dzieci zarówno grają melodie, jak i śpiewają, a wszystkiego uczą je siostry Justyna Piotrowicz i Magda Wojsa.

Ich koleżanki i kolega Marcel (jedyny chłopiec w zespole) zgodnie podkreślają, że to oni sami chcieli do zespołu dołączyć, chętni śpiewają i grają na przeróżnych instrumentach, takich jak pianino, skrzypce, gitara, nawet ukulele! W zespole bardzo mocna jest sekcja dęta, a w nim króluje SAKSOFON i TRĄBKA! Na nim gra też np. Pola. - Pola bardzo chciała grać, odkąd tylko zespół się pojawił, bardzo jej się podobało jak dziewczyny wyglądają i śpiewają. Saksofon już chciała od razu, ale odczekaliśmy, teraz ćwiczy codziennie - mówiła Agnieszka Olejniczak, mama Poli.

Zespół pod wodzą nauczycielek czerpie inspiracje z repertuaru Marii Gałki, muzyki Gór Świętokrzyskich, Powiśla oraz z Radomszczyzny. Muzyka regionu wyróżnia się tym, że było zawsze było tam dużo instrumentów dętych, razem z saksofonem, czego świetnym przykładem jest np. Kapela Braci Witkowskich, od której wiele zaczerpnął też zespół Tęgie Chłopy. Już niedługo Rakowskie Fijołecki z takimi grupami będą mogły spokojnie stanąć razem na scenie!


***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 26.09.2021

Godzina emisji: 11.00 


 

Zobacz także