Polskie Radio Dzieciom

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki - zapraszamy do Wrocławia!

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 23:55
Trwa Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki! W tym roku impreza wystartowała w Warszawie, następnie zawitała w Radomiu, Katowicach i Sopocie, Opolu i Gdynii. Kolejnym miastem, które odwiedzi Festiwal jest Wrocław. Polskie Radio Dzieciom patronuje temu wydarzeniu.
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej  Ojce i Dziatki
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki!Foto: mat. promocyjne

Wydarzenia zostały przygotowane tak, by w maksymalny sposób angażowały młodych, by zaskakiwały nie tylko tematyką i formą, ale także lokalizacją. To już tradycja Fundacji Czas Dzieci, że zaprasza do współpracy znakomite instytucje o unikatowym charakterze, a następnie prezentuje znakomite książki w kontekstowo dobranych przestrzeniach.

Spotkanie z Józefem Wilkoniem

Z dumą i radością zapraszamy Was całymi rodzinami na specjalne spotkanie z mistrzem ilustracji, artystą światowej sławy, ambasadorem festiwalu – Józefem Wilkoniem. 

Mistrz od przeszło 60 lat tworzy ilustracje do książek, na których wychowuje się trzecie pokolenie. Jest jednym z ostatnich członków Polskiej Szkoły Ilustracji. Dialog międzypokoleniowy, jak ten, jest szczególnie ważny w budowaniu szacunku i poczucia tożsamości dziecka. Spotkaniu będzie towarzyszyła projekcja filmu krótkometrażowego, dzięki któremu zajrzymy do pracowni mistrza. Przygotowaliśmy także specjalną wystawę ilustracji do książki "Pan Tadeusz". 

To spotkanie jest dla wielbicieli panter i tygrysów, koni i innych zwierząt a także młodych artystów pióra i pędzla oraz dla tych, którzy po prostu lubią piękne ilustracje.

Jeśli chcesz wiedzieć po co nam wyobraźnia, co kryje tajemniczy ogród artysty, za co Józef Wilkoń pokochał krowy i jak namalować konia w galopie, przyjdź! Będziesz zachwycony!

Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, Ul. Rynek 6 w piątek 20 sierpnia od godz. 18.00

Józef Wilkoń Józef Wilkoń

Młodzi poszukiwacze przygód!

Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko cię swędzi, oczy same się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki. 

Eksperci Ostrego Dyżuru Literackiego przepisują książki na recepty. Rekomendują najlepsze tytuły dla dzieci. Tłumacz PJM będzie towarzyszył akcji przez cały czas jej trwania, by umożliwić kontakt dzieci niesłyszącym z festiwalowymi lekarzami. Dla osób niewidomych natomiast eksperci przygotowani są na rekomendacje audiobooków.

Miejsce: Księgarnia niezależna Cocofli Wrocław

Więcej informacji na stronie Festiwalu.

Co już za nami?

Festiwal w Gdyni - 13 sierpnia

"Bitwa o literaturę"

13 sierpnia w auli Muzeum Marynarki Wojennej miał miejsce "wykład" dla młodych wilków morskich, który przybliży niuanse pracy na morzu w zabawny i interaktywny (a czasami nieprzewidywalny) sposób.

Po solidnej dawce wiedzy w przestrzeni warsztatowej, gdzie pod okiem dwóch znakomitych autorek – Joanny Czaplewskiej i Elżbiety Pałasz – dzieci zbudowały okręty i przygotowały się do prawdziwej bitwy morskiej!

"Tajemnica morskich głębin"

Gra warsztatowa wokół powieści “Malamander” i “Gargantis” to znakomita okazja, aby Wasze pociechy mogły rozwinąć kreatywność, wymyślając własną legendę. Do tego sprawdzą, jak radzą sobie z łączeniem faktów oraz współpracą z innymi dziećmi. Wszystko to podane w otoczce tajemnicy związanej z morskimi potworami, która zawładnie ich wyobraźnią - a to wszystko na Plenerze Literackim w Gdyni.

7 sierpnia Festiwal gościł w Opolu 

W Opolu spotkała się z dziećmi jedna z najlepszych animatorek kultury - Małgorzata Swędrowska, autorka znakomitego cyklu książek "Moja mama, mój tata" "Moja babcia, mój dziadek", "Mój brat, moja siostra" oraz uwielbianego przez dzieci "Elementarza w podskokach". Pani Małgorzata podkreśla, że aktywne spotkania, podczas których nie tylko oczka i uszka dzieci są zachwycone, ale też nóżki są zajęte, to priorytet w promocji czytelnictwa. 

Festiwalową nowością była niepublikowana jak dotąd niezwykła  wystawa wybranych polskich komiksów. Jak podkreśla dyrektor programowa Festiwalu Agnieszka Karp-Szymańska – "Komiksy, choć zawsze popularne, od kilku lat przeżywają prawdziwy renesans. To już nie tylko propozycja dla wielbicieli fantasy. Wielu twórców komiksowych podejmuje tematy współczesne, ważne także w świecie dzieci i młodzieży. Relacje rówieśnicze i międzypokoleniowe, a także emocje w wielu odcieniach – to tylko niektóre z tematów podejmowanych w przedstawionych pracach, których mistrzowskie fabuły znakomicie korespondują z oryginalną i niezwykle różnorodną formą. Oczarowani pracami polskich twórców, wyróżnionych w prestiżowym Konkursie im. Janusza Christy dzielimy się z Wami zachwytem i zapraszamy na chwilę refleksji."  

Wystawa potrwa od 7 sierpnia do 6 września, a otwiera ją warsztat z wyjątkową autorką komiksów Bereniką Kołomycką. Tego nie można przegapić! Wydarzenia są darmowe, ale obowiązuje rezerwacja miejsc:  festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-opole

W dniach 23-25 lipca wydarzenia festiwalowe odbyły się w Sopocie.

Jednym z nich był bez wątpienia plener artystyczny z Marcinem Minorem, którego ilustracje stworzone do "Baśni" Braci Grimm zagościły w Sopotece, oraz rejs statkiem "Pirat" w towarzystwie jednego z najpopularniejszych autorów książek przygodowych i historycznych Pawłem Wakułą.  

Ponadto z dziećmi spotkały się: Małgorzata Swędrowską, Anna Paszkiewicz, Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz Anita Głowińska.

Posłuchaj
24:32 22.07. Ojce i dziatki.mp3 Posłuchaj rozmowy z Małgorzatą Swęrdowską, którą w "Poranku" PR Dzieciom rozmawiała Martyna Chuderska_22.07.2021.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe przeznaczone są dla rodzin: dzieci z rodzicami lub dziadkami. Jak podkreślają organizatorzy, to bardzo ważne, by nawyki czytelnicze utrwalały się na gruncie rodziny, w atmosferze kreatywnej wspólnej zabawy.  

Wydarzenia przygotowane są we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczna w Sopocie, która od pierwszej edycji jest partnerem festiwalu. Ponadto, w dniach 14-28.07.2021 w księgarni Ambelucja będzie można oglądać wystawę "Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim!" przedstawiającą ilustracje Józefa Wilkonia z książki "Pierwsze czytanki dla…". 

Należy pamiętać, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, natomiast obowiązują zapisy: www.festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-sopot/to szczegółowy program: festiwalliteraturydzieciecej.pl 

***

Festiwal "Ojce i Dziatki" rozpoczął się 17 czerwca w Warszawie.
W tym roku w Warszawie festiwal odbył się w: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Azji i Pacyfiku. Fundacja nie zapomina także o naturalnej przestrzeni książki, dlatego wśród partnerów znaleźli się również Biblioteka Wilanowska oraz niezwykła księgarnia niezależna – Triki Tashka. Wydarzenia festiwalowe odbyły się także podczas Pleneru Literackiego w Ogrodzie Saskim

W wybranych wydarzeniach uczestniczyło Polskie Radio Dzieciom. 

Martyna CHuderska na Ojce i Dziatki - Romanowicz_1200.jpg
Polskie Radio Dzieciom na festiwalu "Ojce i Dziatki"

Wśród gości warszawskich same gwiazdy: prof. Joanna Papuzińska, Józef Wilkoń, Grzegorz Kasdepke w duecie z Joanną Olech, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Katarzyna Ryrych, Sylwia Majcher, Dorota Suwalska, Bartek Brosz, Małgorzata Swędrowska, Marta Kopyt, a także Robert Romanowicz.  x W audycji Kulturalna Strefa w Polskim Radiu Dzieciom, o programie obejmującym spotkania z autorami, warsztaty, wystawy, spacery i gry literackie opowiadały Agnieszka Karp-Szymańska i Jolanta Wrzesińska. Rozmawiała Martyna Chuderska.

Posłuchaj
59:39 2021_06_13 21_00_05_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 13 czerwca godz. 21:00

Spotkania odbyły się w unikatowym genius loci, a sama literatura – w otoczeniu wystaw. 

W Teatrze Rampa podczas trwania festiwalu można było obejrzeć ilustracje Józefa Wilkonia pochodzące z książki "Leopantera. Historia pewnej miłości". Z kolei w Muzeum Powstania Warszawskiego można było zwiedzić wystawę "Abecadło" Iwony Chmielewskiej (ilustracje stworzone do projektu Mała Książka – Wielki Człowiek), a w księgarni Triki Tashka – "iBum! Książkowy szum" Roberta Romanowicza. Natomiast w Bibliotece Wilanowskiej na dzieci przedszkolne czekała instalacja "Wielka wyprawa żubra Pompika" stworzona na podstawie książek Tomasza Samojlika

Wydarzenia odbywają się nareszcie w tradycyjnej, stacjonarnej formie, ale przez cały tydzień festiwalowy na Facebooku będą dostępne szczególne atrakcje: internetowe rozgrywki "Zagraj z Kleksem", "Czytanki na czasie", "Kołysanki", a także cieszące się dużym zainteresowaniem "Męskie czytanie". Na deser gość zagraniczny: szwedzka pisarka Siri Spont – spotkanie online dla dzieci, w którym udział mogą wziąć wszyscy chętni niezależnie od miejsca zamieszkania.

Wszystkie wydarzenia są darmowe, a podczas większości z nich można zdobyć specjalnie wyselekcjonowane przez naszych ekspertów książki oraz gadżety festiwalowe. Na te ostatnie z pewnością nie zabraknie chętnych, bo grafikę na nich wykorzystaną wykonał  specjalnie dla nas sam mistrz – Józef Wilkoń. 

W tym roku Festiwal w stolicy odbył się w dniach od 17.06 do 20.06, co dało aż 4 dni pełne spotkań, warsztatów i zabaw literackich. 

Należy pamiętać, że na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona!

Więcej informacji na festiwalliteraturydzieciecej.pl

Warto śledzić również media społecznościowe Festiwalu: profil na Facebooku, na którym można znaleźć najświeższe informacje, oraz Instagram uginający się od książkowych rekomendacji.  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---  

Zobacz także
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom na festiwalu "Ojce i Dziatki"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 15:01
Robert Romanowicz z wykształcenia jest architektem, ale na co dzień zajmuje się malarstwem, ilustracją książkową i scenografią. Jego prace cechuje niepowtarzalny styl. Ilustruje książki dla dzieci - znaleźć je można w "Kapselku" Kamila Niewińskiego, czy uznanej  "A niech to gęś kopnie" Marty Guśniowskiej. 19 czerwca w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej odbył się "Warsztat artystyczny z Robertem Romanowiczem". Spotkaniu temu przyglądała się Martyna Chuderska. 
rozwiń zwiń