Polskie Radio Dzieciom

Premiera audycji "Jak zostać reporterem"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 10:00
Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda radio? Oczywiście - może wyglądać jak skrzyneczka z podziałką i przyciskami, która jeszcze stoi czasem u babci w kuchni. Albo jak podłużny element kokpitu w samochodzie taty. Ale jak to się dzieje, że w radiu słychać dźwięki? I, co najważniejsze - jak te dźwięki należy przygotować, aby miały "emisyjną" jakość?
Dzieci w studiu Polskiego Radia Dzieciom - zdjęcie archiwalne
Dzieci w studiu Polskiego Radia Dzieciom - zdjęcie archiwalneFoto: Joanna Osmańska/Polskie Radio

Aby złowić dźwięki wystarczy zamknąć oczy i nadstawić uszy. Aby je utrwalić trzeba mieć odpowiedni sprzęt. np. dyktafon. Jak nagrywać dźwięk, żeby jego jakość była dobra? Co trzeba zrobić z nagranym dźwiękiem, żeby nabrał dynamiki jak tak zwana sonda radiowa? Jak nagrywać wywiad a jak reportaż? O tym wszystkim usłyszeć można w cyklu "Jak zostać reporterem". Reporterzy Polskiego Radia Dzieciom mówią o tym, na co należy zwrócić uwagę żeby reportaż był dobrze nagrany i jak "łapać" dźwięki oraz które dźwięki są ważne, a które do niczego się reporterowi nie przydadzą.
Opowiadamy też historię rezolutnej pani Pumpernikiel, która zawsze chciała mieć własne radio…

Posłuchaj
06:42 1.09. Jak zostać reporterem.mp3 Zaczynamy zabawę z dźwiękiem (Jak zostać reporterem/Polskie Radio Dzieciom)_1.09.2020. 

Ale zaczynamy od kilku bardzo ważnych uwag, które przyszli reporterzy powinni poznać. 

W pracy reportera bardzo ważna jest wrażliwość - wrażliwość na temat, na szczegół, na bohaterów naszych nagrań i na słuchaczy. I właśnie o wrażliwości Agnieszka Ciecierska rozmawiała z Sonią Wiśnios - dziewczynką, która jak sama mówi, zawsze marzyła o tym, żeby zostać reporterką.

Sonia, tak jak my, wie o tym, że radio jest czarodziejskie! Też chcecie się o tym przekonać? To słuchajcie naszych audycji i razem z nami i zostańcie czarodziejami dźwięków!

Jeśli macie pytania do reporterów Polskiego Radia Dzieciom to zapraszamy do kontaktu e-mailowego na adres: dzieci@polskieradio.pl z dopiskiem "REPORTERZY".

Audycja: Jak zostać reporterem
Autor: reporterzy Polskiego Radia Dzieciom. W tym wydaniu Agnieszka Ciecierska
Data emisji: 1.09.2020.
Godzina emisji: 15.30.

Audycja Jak zostać reporterem w Polskim Radiu Dzieciom w każdy wtorek od 15.30 - 15.35.

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja DAB+
Zobacz także
Czytaj także

Radio pomaga poznać świat przez dźwięk

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 18:00
Radio potrafi fascynować i wprawiać w osłupienie. Dźwięki wydobywające się z radioodbiornika lub smartfona przenoszą słuchacza w świat muzyki, informacji, kultury czy nauki. Wystarczy włączyć przycisk i nowe dźwięki wypełniają naszą przestrzeń. To, jak wygląda radio od tak zwanej kuchni, jest dla wielu słuchaczy prawdziwą tajemnicą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać gdy sytuacja jest konfliktowa?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 16:23
W klasie ktoś ciągle kogoś zaczepia, i bywa, że jest niemiły. Jak postępować z ludźmi, którzy nas krzywdzą i sprawiają przykrości? W jaki sposób można rozwiązywać takie problemy i jak pomagać tym, którzy w podobnych sytuacjach tej pomocy potrzebują? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozkochać dziecko w języku polskim - tak! Ale jak?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 11:00
Rodzice często powtarzają dzieciom "odłóż telefon, weź książkę"! Ale czy to działa? Nie! Efekt bywa wręcz odwrotny od zamierzonego. Książka staje się w tym przypadku w oczach dziecka wrogiem tego, czym aktualnie jest zachwycone. A przecież książka nie jest wrogiem smartfona i ma swoje miejsce w życiu dziecka, podobnie jak swoje miejsce ma smartfon i inne nowe technologie. Jak rozkochać dziecko w książce i sprawić by stało się ciekawym świata molem książkowym?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Które ptaki szykują się już do odlotów? Lew i królik w rozmowie z przyrodnikiem

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 21:50
Choć czujemy jeszcze, że jest gorąco jak w lecie, w przyrodzie coś już chyli się ku jesieni. Brzozy jako jedne z pierwszych powoli zaczęły ubierać się w złotą szatę. Ptaki już powoli wyczuwają, że nadchodzi wielka zmiana, że zmieni się pora roku i za chwilę rozpocznie czas wędrówki do ciepłych krajów.
rozwiń zwiń