X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak nagrywać dźwięki, które opowiadają historię? Reportaż sześciolatki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 15:47
Nauczyć się, jak dźwiękami opowiedzieć w radiu historię - właściwie to będziemy robić w każdym odcinku naszego kącika reporterskiego. Bo możecie sobie myśleć, że radio to prosta sprawa, taka zwykła skrzyneczka, w której nic niestety nie widać, tylko słychać… nic bardziej mylnego. Radio - a tym samym reportaż - jest bardziej czarodziejskie i trochę bardziej skomplikowane, niż wam się zdaje!
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Africa Studio/shutterstock.com

W reportażu dźwięków nie nagrywamy tylko po to, żeby sobie po prostu tam były - nagrywamy je dlatego, żeby w naszym reportażu odezwały się w określonym przez nas miejscu - po to, żeby wywołać emocje w słuchaczach!
Ale skoro jesteśmy na początku naszej kącikowej przygody, zacznijmy od prostego nagrywania dźwięków.

Posłuchaj
08:06 Dzieci_AAC 2020_10_06-15-29-31.mp3 Krótki reportaż o szafie pełnej dziecięcych zabawek (Jak zostać reporterem/Polskie Radio Dzieciom)_06.10.2020.


Jeśli chcecie dobrze nagrać dźwięk, najłatwiej posłużyć się smartfonem i wbudowanym w nim dyktafonem.
Jak to zrobić?
- Trzeba trzymać go w ten sposób, żeby nie machać ręką i nie przesuwać ręką po telefonie, bo wtedy nagra się nasza ręka, a nie jakiś dźwięk, o który nam chodzi;
- warto też nagrywać tak cichym miejscu, żeby zarejestrował się tylko taki dźwięk, o jaki nam chodzi - bez hałasu telewizora, przejeżdżającego samochodu, rozmów w tle (no chyba że właśnie te efekty chcemy nagrać);
- trzymamy telefon blisko ust, ale trochę z boku (żeby nie dmuchać prosto w mikrofon) i nie za blisko.
I ważne zapamiętajcie, że reporter zadaje bardzo dużo szczegółowych pytań!
A teraz posłuchajcie, jak z nagraniem reportażu - co prawda z pomocą, ale niewielką - poradziła sobie sześcioletnia Matylda.

Audycja: Jak zostać reporterem?
Autor: Reporterzy Polskiego Radia Dzieciom. W tym wydaniu Julia Rozbiecka.
Data emisji: 06.10.2020.
Godzina emisji: 15.30. 

Audycja Jak zostać reporterem w Polskim Radiu Dzieciom w każdy wtorek od 15.30 - 15.35.

Polskie Radio Dzieciom  - całodobowy program radiowy skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz rodziców. Audycje kierowane do dzieci rozwijają wyobraźnię i budują kreatywność. Pasmo wieczorne kierowane jest do osób dorosłych i stanowi kompendium wiedzy w zakresie wychowania, nauki i sztuki.  

Polskie Radio Dzieciom, jako jedyne medium na rynku, kierując się misją Polskiego Radia, nie emituje na swojej antenie żadnych reklam. Rodzice mogą zatem czuć się bezpiecznie, wiedząc, że ich dzieci nie usłyszą żadnych przekazów podprogowych. 

Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. Wspierają charytatywne akcje oraz projekty, które niosą ze sobą wartość edukacyjną. Podejmują współpracę patronacką z wydawnictwami, teatrami, kinami. Patronatem medialnym obejmowane są również koncerty, wystawy i pokazy. 

Jednym z czołowych projektów Polskiego Radia Dzieciom jest współpraca z Placówkami Ambasadorskimi: przedszkolami i szkołami na terenie całego kraju.

jo/jr

Zobacz także

Czytaj także

"Jak zostać reporterem?". Pokonaj tremę i zacznij nagranie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 08:00
W poprzednim odcinku naszego reporterskiego cyklu mówiliśmy o dziennikarskiej wrażliwości. W drugiej części porozmawialiśmy o tremie. Tak się bowiem czasem składa, że ta wrażliwość i trema idą ze sobą w parze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zostać reporterem? "Radyjko wyobraźnia"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 13:17
Wyobraźnia w ujęciu naukowym to umiejętność tworzenia w myślach bodźców odbieranych przez zmysły - takich jak obrazów, dźwięków, zapachów… Czy to istotne? Zapewne.  Albert Einstein - któremu wyobraźni nie można odmówić - powiedział, że jest ona "ważniejsza od wiedzy". A przecież wiedza w połączeniu z wyobraźnią jest  najczęściej podstawą ludzkiej kreatywności!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak zostać reporterem?" Mieszamy radiowe dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 13:32
W czasie poprzednich spotkań zastanawialiśmy się, po co nam w radiu ta wyobraźnia. Warto pamiętać, że wyobraźnia to uważność na dźwięki. W radiu służy nam do tego, żeby nie tyle słowami, ale właśnie różnymi efektami dźwiękowymi takimi jak szeleszczenie, trzeszczenie albo wycie wiatru, opowiadać radiowe historie. Bo wtedy dzięki wyobraźni można daną opowieść zobaczyć oczyma wyobraźni.
rozwiń zwiń