Polskie Radio Dzieciom

Prawa dziecka to prawa człowieka. Rozmowa z Markiem Michalakiem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 10:10
Prawa dziecka przysługują każdemu dziecku, będąc jednocześnie prawami człowieka. Przestrzegać ich musi cały świat, ale dzieci też muszą pamiętać, żeby nie tylko szanować się wzajemnie, ale szanować też świat dorosłych. Historia praw dziecka jest stosunkowo krótka. Jeszcze dwadzieścia lat temu podmiotowość dziecka nie była taka oczywista. Zakaz stosowania kar cielesnych wprowadzono dopiero w 2010 roku, a przecież życie bez przemocy jest jednym z podstawowych praw człowieka.
Marek Michalak  - gościem Polskiego Radia Dzieciom.
Marek Michalak - gościem Polskiego Radia Dzieciom.Foto: PR

Gwiazdą tygodnia jest Marek Michalak, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, rzecznik praw dziecka w latach 2008-2018 oraz przewodniczący Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, który inspiruje do tego, by dzieci wiedziały o swoich prawach, a dorośli je sanowali – To bardzo ważne, żeby człowiek miał poczucie, że jest człowiekiem tu i teraz, ten młodszy i ten starszy, żeby miał wiedzę na temat tego, co mu przysługuje, co świat względem niego powinien realizować, ale także tę wiedzę, co od niego należy się światu, czyli innym osobom dookoła towarzyszącym – wyjaśnił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marek Michalak.

Gość Gwiazdozbioru jest autorem książki „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. – To jest dziewiętnaście opowiadań, historie Julii i Miłosza - prywatnie moich dzieci - i  naszego psa Pioruna o różnych wartościach, które każdemu  z nas powinny towarzyszyć. Książka zaczyna się opowiadaniem o miłości, kończy się też opowiadaniem o miłości, tylko nieco innej, bo jest to miłość do Ojczyzny, którą nazywamy patriotyzmem, ale w środku mówimy o empatii, tolerancji, akceptacji, czasie wolnym, edukacji i wielu innych rzeczach – wprowadził autor książki. 

Posłuchaj
59:39 2022_11_27 15_00_23_RadioDzieciom_Gwiazdozbior.mp3 Gwiazdozbiór 27 listopada godz. 15:00

Więcej na temat książki „Opowieści o tym, co w życiu ważne”, a także o prawach dziecka i o procedurze przyznawania Orderu Uśmiechu w rozmowie z gwiazdą tygodnia w Gwiazdozbiorze na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji!

Audycja: Gwiazdozbiór
Prowadzi: Marta Powałowska
Gość: Marek Michalak – pedagog, działacz społeczny, doktor nauk społecznych, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im Janusza Korczaka, rzecznik praw dziecka w latach 2008-2018 oraz przewodniczący Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
Data emisji: 27.11.2022

Zobacz także
Czytaj także

Międzynarodowa Konferencja Korczakowska

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 17:41
W "Gwiazdozbiorze" odwiedziliśmy siedzibę Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, w którym 20 października odbyła się Międzynarodowa Konferencja Korczakowska. Co się wówczas działo? Jakie tematy poruszano? Co ma wspólnego Janusz Korczak z prawami dziecka? Posłuchajcie!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Gregorczyk gościem w "Gwiazdozbiorze" PRD

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 15:00
W Gwiazdozbiorze słuchamy o nowinkach w świecie muzyki, kina oraz wsłuchujemy się w utwór, który ostatnio przekroczył 200 mln wyświetleń, czyli "Mucha w mucholocie" Aidy Nikolaychuk w aranżacji Szymona Wysockiego. Gwiazdą tygodnia jest Tomash, czyli Tomasz Gregorczyk - młody wokalista stawiający swoje pierwsze kroki w dorosłej, solowej karierze, szerszej publiczności znany jako jeden z członków zespołu 4Dreamers. Muzyka i śpiew były w jego życiu od zawsze, jednak dopiero po udziale w "The Voice Kids" pojawiła się myśl, że mógłby wiązać przyszłość ze swoją pasją.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Gwiazdozbiorze" relacja z XI edycji Cavaliady w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 17:00
W "Gwiazdozbiorze" gościliśmy na warszawskim Torwarze, gdzie odbywa się Cavaliady, czyli międzynarodowe zawody jeździeckie, w ramach których rywalizowali ze sobą zawodnicy najróżniejszych konkurencji w najróżniejszym wieku. Były emocje sportowe na najwyższym poziomie, a także widowiskowe konkursy specjalne i uroczyste pokazy oraz atrakcje dla publiczności. Podczas Cavaliady nie mogło oczywiście zabraknąć koni, które są tutaj prawdziwymi gwiazdami. 
rozwiń zwiń