Powieści na antenie

"Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 11:15
Z jednej strony satyryk, kabareciarz i tekściarz, z drugiej - poeta zaangażowany. W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty pierwszej biografii Jonasza Kofty, której autorem jest Piotr Derlatka. Czytał Przemysław Bluszcz.
Przemysław Bluszcz (w tle) i okładka książki Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie
Przemysław Bluszcz (w tle) i okładka książki "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie"Foto: Piotr Piorun/PR

To pierwsza biografia Jonasza Kofty - piekielnie inteligentnego ironisty, poety szydercy zdolnego do wychwycenia każdego paradoksu.

Mówił, że jego warsztat twórczy to najtańszy długopis, bo często je gubi, i parę zwiniętych w kieszeni kartek, a najlepsze utwory pisze, kiedy jest czymś zaskoczony. A pisywał dla największych: Hanny Banaszak, Zdzisławy Sośnickiej, Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Łucji Prus, Michała Bajora, Czesława Niemena, Jerzego Połomskiego i wielu innych.

Dziś nikt nie chce się przyznać, że był w SPATiF-ie, kiedy Kofta się dusił.

Indywidualista, dla którego najważniejsza była twórcza wolność, niezależność i dystans do świata. Dystans na pograniczu nieodpowiedzialności, bo pijał za dużo, nie dbał o zdrowie i często nie dotrzymywał zobowiązań podjętych w euforii życia towarzyskiego. Bywało, że znikał z domu, gdzie zostawiał żonę i syna zmagających się z codziennością i jego zobowiązaniami, a dowód osobisty wyrobił sobie dopiero w dwudziestym ósmym roku życia.

Jestem taki człowiek między-między. Między aktorem a estradowcem, między autorem a wierszorobem, między pieśniarzem a grajkiem, między frajerskim moralistą a komentatorem politycznym. I jeszcze coś pośredniego między podbawiaczem, lirykiem i młotem satyry.

Zostawił po sobie ponad sześćset tekstów - piosenek i wierszy - jedenaście sztuk i scenariuszy teatralnych, obrazy, niezliczoną ilość tekstów pisanych do kultowych audycji radiowych. Z jednej strony satyryk, kabareciarz i tekściarz, z drugiej - poeta zaangażowany.

Posłuchaj
09:44 Dwojka To sie czyta 2022_11_28-11-01-10.mp3 Piotr Derlatka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie" , czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:28 Dwójka to się czyta 29.11.2022.mp3 Piotr Derlatka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie" , czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

  

09:36 Dwójka to się czyta 30.11.2022.mp3 Piotr Derlatka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie" , czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

10:04 Dwójka to się czyta 1.12.2022.mp3 Piotr Derlatka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie", czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)  

10:04 Dwójka to się czyta 2.12.2022.mp3 Piotr Derlatka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie", czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Daty emisji: 28.11-2.12.2022

Godzina emisji: 11.00


Zobacz więcej na temat: Jonasz Kofta Dwójka

Czytaj także

Jonasz Kofta z radiowej strony

21.04.2018 15:38
W audycji przypomnieliśmy przede wszystkim fragmenty takich audycji jak "Fachowcy" i "Dialogi na cztery nogi", ale też inne utwory pisane przez Jonasza Koftę dla Polskiego Radia.  
Jonasz Kofta
Jonasz KoftaFoto: PAP/Marek Karewicz
Posłuchaj
29'25 Audycja z okazji 30. rocznicy śmierci Jonasza Kofty (Kabarety literackie/Dwójka)
więcej

kofta-1200.jpg
Jonasz Kofta. 30. rocznica śmierci

...chcemy mieć wszystko
Start do kas
Brawa mas
Własną twarz
Miłość władz
I do tego być nonkonformistą...

To słowa piosenki Jonasza Kofty "Gdzie ta bohema".

Odszedł trzydzieści lat temu, ale jego teksty nie straciły ani urody poezji, ani ostrza ironii.

Miał szczęście, bo jego wielki talent bardzo szybko docenili zarówno redaktorzy "Szpilek" (siedzącego w kawiarni "U Marca" przy stoliku Słonimskiego i Marianowicza zapamiętała Rita Marianowicz, dla której był kolejnym wcieleniem Wertyńskiego), jak i redaktorzy Polskiego Radia.

Poeta, autor tekstów piosenek, satyryk, dramaturg, aktor i piosenkarz kabaretowy, malarz. Artysta!


czytaj więcej
kofta.jpg
Sklep Polskiego Radia

"W 1961 roku ukończył poznańskie Liceum Plastyczne i rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1962 utworzył wraz z Adamem Kreczmarem i Janem Pietrzakiem kabaret Centralnego Klubu Studentów Warszawy "Hybrydy". Dwa lata później został kierownikiem literackim tegoż kabaretu" - wynotowała skrzętnie Gina Komasa, autorka albumu dźwiękowego wydanego w 2002 roku przez Polskie Radio. Album Janusz Kofta "Kofta Jonasz" zawiera zarówno jego piękne, mówiące o miłości, wierności, prawdzie czy zdradzie piosenki, jak i numery i skecze kabaretowe - te pisane dla Kabaretu pod Egidą i te dla Polskiego Radia. Bo od 1964 roku współpracował Jonasz Kofta z Programem III PR. Był współautorem i wykonawcą bardzo popularnych programów satyrycznych: "Ilustrowanego Magazynu Autorów", "Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego". Na pewno wielu spośród Państwa pamięta "Fachowców", "Dialogi na cztery nogi"- audycje dialogowane ze Stefanem Friedmanem. W 1972 roku otrzymał za nie "Złoty Mikrofon"- nagrodę przyznawaną przez środowisko ludzi Radia.

W audycji przypomnieliśmy przede wszystkim fragmenty "Fachowców" i "Dialogów na cztery nogi", ale też inne utwory pisane dla radia. Uchyliśmy też kurtynę dawnego kabaretu "Pod Egidą".

Jonasz Kofta pisał: "Zanik kabaretu jest groźny. Żadne pieniądze nie napędzą nikomu talentu. Poezja nie jest zawodem. Pojęcie sukcesu jest poezji obce. Uśmiech to jeden z niewielu luksusów dostępnych dzisiaj".

***

Tytuł audycji: Kabarety literackie 

Prowadzi: Anna Lisiecka

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 15.00

jp/pg

Czytaj także

Ilu było Jonaszów Koftów? Biograf o słynnym artyście

13.11.2019 10:00
- Nie da się uchwycić jednego Jonasza Kofty, każdy ma o nim swoją prawdę, swoje wspomnienie. Ja te puzzle składam – podkreślał Piotr Derlatka, autor książki "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie".
Posłuchaj
13'12 Piotr Derlatka o swojej książce "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie" (Poranek Dwójki)
więcej

- Jest Jonasz z krainy absurdu, który współtworzył ze Stefanem Friedmannem doskonałe audycje radiowe. Jonasz tekściarz, dostarczyciel tekstów piosenek najlepszym ówczesnym wykonawcom. Jonasz poeta, który wybrał sobie za patrona Rimbauda. W końcu: Jonasz malarz - wyliczał biograf.

Jonasz Kofta. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Jaki wspólny mianownik wyłania się z tych różnych opowieści? Jakie "poszarpane i niepełne" opowieści rodzinne Koftów próbuje odtworzyć w swoje książce Piotr Derlatka? Co frapuje, a co zaskakuje w portrecie Jonasza Kofty? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Piotr Derlatka (autor książki "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie")

Data emisji: 13.11.2019

Godzina emisji: 8. 30

jp/bch