Powieści na antenie

Oblubienica z Azincourt

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 12:35
Porywająca historia księżniczki wciągniętej w intrygi na dworze królewskim w XV-wiecznej Francji.
Audio
Marzena Trybała
Marzena TrybałaFoto: Wojciech Kusiński/PR

fot.
fot. Wydawnictwo Literackie
Życie Mette odmienia się raz na zawsze, gdy odkrywa w sobie matczyną miłość do małej Katarzyny Walezy. Przez pięć lat opiekuje się wiernie charakterną dziewczynką, która nawet nie ma okazji poznać swoich prawdziwych rodziców, gdy wybucha piekło: bezwzględny książę Burgundii próbuje wydrzeć królowej Izabelli prawo do regencji, a Katarzyna zostaje wysłana na blisko dziesięć lat do zakonu. Powraca do Paryża jako młoda, niedoświadczona, ale nie naiwna dziewczyna, gdzie zastaje swoją ukochaną Mette.

Na tle burzliwych wydarzeń Wojny Stuletniej i walki między różnymi siłami o władzę we Francji - Henrykiem V, delfinem Francji, książętami Orleanu i Burgundii - rozgrywa się dramat kobiet uwikłanych w brutalny świat mężczyzn. Katarzyna dorasta w cieniu tragicznej bitwy pod Azincourt, potencjalnego małżeństwa z królem Anglii, znęcającego się nad nią księcia Burgundii, zmiennej jak chorągiewka matki, schizofrenicznego ojca oraz manipulowanych przez innych braci.

Joanna Hickson niezwykle intrygująco przedstawia realia epoki, kreuje postaci z krwi i kości i porusza temat ubezwłasnowolnionych i wykorzystywanych kobiet.

Czytała Marzena Trybała.

mat. promocyjne, Wydawnictwo Literackie, tj, pj

Zobacz więcej na temat: Francja KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

Chyra, Młynarska, Nojszewska - we Francji zakochani

24.08.2014 12:55
Paulina Młynarska i Andrzej Chyra występują w Jedynce w podwójnej roli - czytają w fragmenty książki "Klucz francuski", na której kartach także występują.
Andrzej Chyra czyta fragmenty powieści Joanny Nojszewskiej Klucz francuski
Andrzej Chyra czyta fragmenty powieści Joanny Nojszewskiej "Klucz francuski"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
04'12 "Klucz francuski" - odcinek 1.
05'11 "Klucz francuski" - odcinek 2.
04'12 "Klucz francuski" - odcinek 3.
04'20 "Klucz francuski" - odcinek 4.
03'42 "Klucz francuski" - odcinek 5.
03'50 "Klucz francuski" - odcinek 6.
więcej

Autorka tej książki została uwiedziona. Winowajca: słynny francuski styl, lecz Joanna Nojszewska znalazła innych "poszkodowanych" i razem rozpracowali, na czym on polega. O najważniejszym francuskim towarze eksportowym mówią Polacy zakochani we Francji i – dla kontrapunktu – Francuzi zakochani w Polsce. Gośćmi są między innymi: Andrzej Seweryn, Andrzej Chyra, Marek Bieńczyk, Paulina Młynarska oraz Maciej Zień.

/

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Moda, kino, wino, muzyka, kulinaria, uciechy codzienności, nigdy niepublikowane wspomnienia i anegdoty, czyli trzynaście apetycznych wywiadów, w przerwach zaś – frywolitki – mniej lub bardziej frywolne skojarzenia, które za bardzo nie odbiegają od tematu głównego (zostanie m.in. rozwiązana zagadka słynnych francuskich piżam). A dla praktycznych – praktyczne francuskie adresy.

Fragmenty książki na antenie radiowej Jedynki czytają: Joanna Nojszewska - autorka, Paulina Młynarska i Andrzej Chyra. Zapraszamy do słuchania w "Lekturach Jedynki" od poniedziałku do piątku (25 sierpnia – 5 września) o godz. 10.30.

SŁUCHAJ TAKŻE: więcej literatury w serwisie specjalnym Polskiego Radia - Kultura >>

Joanna
Joanna Nojszewska Fot. W.Kusiński/Polskie Radio

***

 

Joanna Nojszewska, "Klucz francuski", Wyd. "Czarno na białym", 2014.

(mat. Wyd. Cnb/asz)

Czytaj także

Między książką a rzeczywistością

26.08.2014 01:00
Powieść Marian Izaguirre pt. "Tamte cudowne lata" to hołd złożony lekturze, ale również opowieść o dwóch kobietach, które wiedzą o życiu zbyt dużo, by móc o tym mówić.
Fragment okładki książki Marian Izaguirre Tamte cudowne lata
Fragment okładki książki Marian Izaguirre "Tamte cudowne lata"Foto: mat. promocyjne
Posłuchaj
03'35 "Tamte cudowne lata" - odcinek 1.
04'44 "Tamte cudowne lata" - odcinek 2.
04'45 "Tamte cudowne lata" - odcinek 3.
04'15 "Tamte cudowne lata" - odcinek 4.
03'51 "Tamte cudowne lata" - odcinek 5.
04'02 "Tamte cudowne lata" - odcinek 6.
04'38 "Tamte cudowne lata" - odcinek 7.
04'47 "Tamte cudowne lata" - odcinek 8.
04'52 "Tamte cudowne lata" - odcinek 9.
04'13 "Tamte cudowne lata" - odcinek 10.
04'48 "Tamte cudowne lata" - odcinek 11.
04'55 "Tamte cudowne lata" - odcinek 12.
03'44 "Tamte cudowne lata" - odcinek 13.
04'10 "Tamte cudowne lata" - odcinek 14.
04'28 "Tamte cudowne lata" - odcinek 15.
więcej

"Tęsknię za czasem, kiedy byliśmy panami życia", mówi, krzątając się po kuchni, Lola. Jej dawna egzystencja, pełna marzeń, poświęcona była książkom i dyskusjom w kawiarniach, leniwym sjestom i snuciu wizji lepszej Hiszpanii, która w tamtym okresie powoli uczyła się demokracji.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Jednakże przyszedł rok 1936, rok wybuchu hiszpańskiej wojny domowej, i życie zamieniło się w walkę. Teraz, po piętnastu latach, Loli i jej mężowi Matíasowi pozostał jedynie mały antykwariat, na wpół ukryty w jednej ze starych madryckich dzielnic, i sprzedawanie przypadkowym klientom romansów i zapomnianych klasyków. To tutaj, w tej skromnej księgarence, pewnego popołudnia roku 1951 Lola pozna Alice, kobietę, która znalazła w literaturze sens istnienia. We dwie, czytając wspólnie jedną książkę, zabiorą nas do Anglii początków XX wieku, gdzie poznamy pewną dziewczynkę, dorastającą w nieświadomości, kim byli jej rodzice.

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów powieści "Tamte cudowne lata". Czyta Katarzyna Dąbrowska.

SŁUCHAJ TAKŻE: więcej literatury w serwisie specjalnym Polskiego Radia - Kultura >>

***

Marian Izaguirre, "Tamte cudowne lata", Wyd. Prószyński i S-ka, Tłum. Barbara Jaroszuk

(mat. wydawnictwa/asz)

Zobacz więcej na temat: Hiszpania KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

Jerzy Stuhr i światowa premiera nowych przygód Herkulesa Poirota

16.09.2014 22:00
Prawie 40 lat po premierze ostatnich przygód Poirota nową powieść z udziałem słynnego detektywa napisała autorka, wybrana przez spadkobierców Agathy Christie. "Inicjały zbrodni" Sophie Hannah czytał w radiowej Jedynce Jerzy Stuhr.
Jerzy Stuhr czyta Inicjały zbrodni
Jerzy Stuhr czyta "Inicjały zbrodni"Foto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
04'21 "Inicjały zbrodni" - odcinek 1.
04'23 "Inicjały zbrodni" - odcinek 2.
04'29 "Inicjały zbrodni" - odcinek 3.
03'52 "Inicjały zbrodni" - odcinek 4.
03'48 "Inicjały zbrodni" - odcinek 5.
04'16 "Inicjały zbrodni" - odcinek 6.
03'46 "Inicjały zbrodni" - odcinek 7.
04'17 "Inicjały zbrodni" - odcinek 8.
03'44 "Inicjały zbrodni" - odcinek 9.
04'19 "Inicjały zbrodni" - odcinek 10.
03'48 "Inicjały zbrodni" - odcinek 11.
04'00 "Inicjały zbrodni" - odcinek 12.
03'57 "Inicjały zbrodni" - odcinek 13.
04'09 "Inicjały zbrodni" - odcinek 14.
więcej

Od czasu, gdy w 1920 roku jej pierwsza książka ujrzała światło dzienne, powieści Agathy Christie sprzedały się na świecie w łącznym nakładzie ponad dwóch miliardów egzemplarzy. Teraz, po raz pierwszy w historii, spadkobiercy pisarki zgodzili się na publikację nowej powieści z udziałem jej najsłynniejszego bohatera.

/

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Londyn, lata dwudzieste ubiegłego wieku. Gdy Herkules Poirot rozkoszuje się atmosferą spokojnej kolacji, nie wie, że jego śledczy talent zostanie wystawiony na próbę. Wszystko za sprawą młodej kobiety, która wyjawia mu, że zostanie zamordowana. Mimo przerażenia błaga detektywa, by nie szukał mordercy. Jej śmierć wyrówna rachunki.
Tego samego wieczoru Poirot dowiaduje się o zamordowaniu trzech gości w modnym londyńskim hotelu. W ustach każdego z nich znaleziono… spinki do mankietów. Czy zbrodnia ma związek z tajemniczą kobietą?
Podczas gdy Poirot usiłuje połączyć kolejne elementy układanki, morderca przygotowuje hotelowy pokój na wizytę czwartej ofiary…
Kryminał Sophie Hannah powinien zainteresować zarówno oddanych fanów twórczości Agathy Christie, jak i młodsze pokolenia czytelników, dla których będzie to pierwsze spotkanie z Herkulesem Poirot. Nowa powieść z udziałem najsłynniejszego detektywa wszech czasów, stworzona przy pełnym poparciu spadkobierców Christie, to najważniejsze wydarzenie roku dla wszystkich fanów kryminałów na świecie.

Projekt popiera Mathew Prichard wnuk Agathy Christie. "Jestem zaszczycony, że tak uznana pisarka, jaką jest Sophie Hannah, podjęła wyzwanie napisania nowej części przygód detektywa Poirot, wykazując przy tym entuzjazm i szacunek dla dorobku Agathy Christie".
Wybrane fragmenty powieści czytał Jerzy Stuhr.

(ag/asz)

Czytaj także

Mariusz Bonaszewski w świecie Orwella

15.09.2014 14:09
"Gandhi w brzuchu wieloryba" to zbiór najbardziej znanych esejów, szkiców, reportaży wcieleniowych, recenzji i felietonów George’a Orwella - jednego z najbardziej przenikliwych myślicieli politycznych i wizjonerów XX wieku, pisarza, dziennikarza i polemisty. W "Lekturach przed północą" książkę czytał Mariusz Bonaszewski.
Mariusz Bonaszewski w studiu S-7 Teatru Polskiego Radia
Mariusz Bonaszewski w studiu S-7 Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.
Posłuchaj
05'06 "Gandhi w brzuchu wieloryba" - odcinek 1.
04'06 "Gandhi w brzuchu wieloryba" - odcinek 2.
04'47 "Gandhi w brzuchu wieloryba" - odcinek 3.
04'18 "Gandhi w brzuchu wieloryba" - odcinek 4.
04'33 "Gandhi w brzuchu wieloryba" - odcinek 5.
więcej

mat.
mat. promocyjne/Fronda PL

W wydanym niedawno zbiorze znalazły się m.in. eseje: "W brzuchu wieloryba" o kapitulacji intelektualistów w obliczu dwóch głównych XX-wiecznych systemów totalitarnych, "Raffles i panna Blandish", w którym George Orwell pierwszy dostrzega i opisuje zjawisko brutalizacji kultury europejskiej pod wpływem amerykańskiej ideologii siły, występku i przemocy oraz "W obronie P.G. Wodehouse’a", gdzie autor porusza problem zdrady i kolaboracji z wrogiem podczas wojny.

W książce "Gandhi w brzuchu wieloryba" znalazła się również słynna i po dziś dzień kontrowersyjna Lista Orwella, zawierająca nazwiska potencjalnych agentów Stalina działających skrycie w powojennej Anglii oraz wspomagających ZSRR lewicowych poputczików.

Całość uzupełnia 21 innych szkiców, esejów, reportaży wcieleniowych, recenzji i felietonów George’a Orwella.

Wybrane fragmenty dzieła można było słuchać w Jedynkowych "Lekturach przed północą" od 15 do 19 września o godz. 23.53. Czytał Mariusz Bonaszewski.

mat. promocyjne/Fronda PL/pg/ag