X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

Hrabal. Słodka apokalipsa

25.01.2016 09:00
W cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy fragmenty biografii Bohumila Hrabala pióra Aleksandra Kaczorowskiego.
Sławomir Orzechowski
Sławomir OrzechowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'08 Aleksander Kaczorowski "Hrabal.Słodka apokalipsa", czyta Sławomir Orzechowski - odc. 1. (Książka do słuchania/Dwójka)
14'44 Aleksander Kaczorowski "Hrabal.Słodka apokalipsa", czyta Sławomir Orzechowski - odc. 2. (Książka do słuchania/Dwójka)
14'45 Aleksander Kaczorowski "Hrabal.Słodka apokalipsa", czyta Sławomir Orzechowski - odc. 3. (Książka do słuchania/Dwójka)
13'33 Aleksander Kaczorowski "Hrabal.Słodka apokalipsa", czyta Sławomir Orzechowski - odc. 4. (Książka do słuchania/Dwójka)
14'54 Aleksander Kaczorowski "Hrabal.Słodka apokalipsa", czyta Sławomir Orzechowski - odc. 5. (Książka do słuchania/Dwójka)
więcej
Audio

Bohumil Hrabal to wybitny czeski prozaik, zapatrzony w naturszczyków mistrz słowa, który potrafił wznieść nieliterackość mowy potocznej na wyżyny uniwersalnej opowieści o człowieku i świecie. Pisarz, który wyszedł z drugiego obiegu, na przemian hołubiony i nękany przez komunistyczną władzę. Scenarzysta Jiřiego Menzla, uwielbiany przez Kunderę i Havla. Bywalec knajp i nieśmiały kobieciarz. Prześmiewca i melancholik. Niestrudzony podróżnik i miłośnik przyrody. Samotnik, pogrążony w depresji po śmierci żony, który ginie tajemniczą, tragiczną śmiercią.

Pod znakomitym piórem niezłomnego piewcy hrabalowszczyzny ożywa i uwodzi, sprawiając, że nie sposób po raz kolejny nie sięgnąć po "Pociągi pod specjalnym nadzorem", "Obsługiwałem angielskiego króla" czy "Czułego barbarzyńcę".

Biografię "Hrabal. Słodka apokalipsa" czyta Sławomir Orzechowski.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Czytał: Sławomir Orzechowski

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 18-22.01.2016

Godzina emisji: 9.45

bch/mc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bohumil Hrabal – między Dostojewskim a Chaplinem

30.03.2014 19:00
– Fenomen jego prozy polega na zadziwiającym kontraście między poważną tematyką egzystencjalną, a niezwykle lekką i frywolną formą – mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor biografii Bohumila Hrabala pt. "Gra w życie".
Bohumil Hrabal w swoje 80. urodziny w Pradze
Bohumil Hrabal w swoje 80. urodziny w PradzeFoto: PAP/EPA-Stanislav Peszka
Posłuchaj
42'59 Aleksander Kaczorowski opowiada o sekretach twórczości Bohumila Hrabala (Ćwiczenia z myślenia/Dwójka)
więcej

W posłowiu do książki "Pamiętam tylko dni słoneczne" Aleksander Kaczorowski, pisarz, eseista, tłumacz literatury czeskiej, przywołał słowa pewnego krytyka muzycznego o Mahlerze: "to Dostojewski opowiadany przez Chaplina". Według niego zdanie to lepiej pasuje do Bohumila Hrabala, który zresztą uwielbiał zarówno Mahlera, jak i Dostojewskiego.

– Wydaje mi się, że fenomen prozy czeskiego pisarza w dużej mierze osadzony jest na zadziwiającym kontraście między poważną tematyką egzystencjalną a niezwykle lekką, frywolną, czasem liryczną formą – powiedział gość "Ćwiczeń z myślenia". – Z pewnością miało to związek z czeską tradycją literacką, w której autor "Postrzyżyn" był bardzo mocno osadzony. Czuł się kontynuatorem Haška, do którego nawiązywał tonem ludycznym swojej prozy – dodał.

Hrabal cenił także Chaplina. – Bardzo lubił to, co nazywał amerykańską groteską, czyli klasyczne kino nieme, komediowe, slapstickowe – mówił Aleksander Kaczorowski. – Oglądał te filmy w młodości, więc w oczywisty sposób nasiąknął nimi. Kino bez wątpienia było dla niego jednym z istotnych źródeł natchnienia. Należał chyba do pierwszego pokolenia twórców literatury światowej, dla których inspiracje kinematograficzne były tak ważne – opowiadał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji przygotowanej przez Dorotę Gacek i Elżbietę Łukomską.

mc/kd

Czytaj także

Šabach. Jak zostać czeską gwiazdą literacką z nudy

16.12.2015 16:00
- Choć od 2001 roku zajmuje się tylko pisaniem, konsekwentnie twierdzi, że nie jest pisarzem, lecz gawędziarzem, a sukces przydarzył mu się przypadkowo - mówiła o Petrze Šabachu Julia Różewicz, tłumaczka i wydawca jego powieści w Polsce.
Twórczość abacha pełna jest ciepłego humoru i ironii, pogody ducha, ale i słodko- gorzkiej, prostej mądrości
Twórczość Šabacha pełna jest ciepłego humoru i ironii, pogody ducha, ale i słodko- gorzkiej, prostej mądrościFoto: PAP/CTK/Sterba Martin
Posłuchaj
19'45 Rozmowa o fenomenie Petra Šabacha (Notatnik Dwójki)
więcej

Imał się w życiu różnych zajęć. Był redaktorem, bibliotekarzem, stróżem nocnym. Pisać zaczął z nudów, podczas nocnych dyżurów. Najpierw były felietony, potem opowiadania i wreszcie zaczął tworzyć swoje popularne powieści - opowiadała Różewicz historię gwiazdy czeskiej literatury.

- To kudłaty brodacz we flanowej koszuli, który publicznie zaprzecza swojej sławie. Ta polityka autodeprecjacji jest zresztą dosyć powszechna w czeskiej kulturze. Pamiętam Miloša Formana mówiącego, że filmem zajął się przypadkowo, bo właściwie miał być inżynierem - opowiadał krytyk literacki Piotr Kofta. - To kwestia egalitaryzmu społecznego oraz kulturalnego Czechów - dodał.

Sam Petr Šabach mówił między innymi o różnicach pomiędzy jego rodakami i Polakami oraz zdradził, dlaczego Czechom przydałby się polski Bóg.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Petr Šabach (pisarz), Julia Różewicz (tłumaczka i wydawca powieści Šabacha), Maciej Robert (filmoznawca), Piotr Kofta (krytyk literacki)

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji: 13.00

mm/jp