X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

Nie umarłam z miłości

07.04.2017 10:00
W cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy fragmenty książki Anny Augustyniak "Nie umarłam z miłości" w interpretacji Marzeny Trybały.
Posłuchaj
Audio

Irena Tuwim 663.jpg
Irena Tuwim szokowała swoimi wierszami

Powiedziała kiedyś, że książka o jej życiu powinna być zatytułowana "Tam, gdzie nie ma uczuć". Ciągle była ich spragniona. Ale nie umarła z miłości ani do obłąkanej matki, ani do obu mężów, może jedynie do… brata.

"Wszystko, cokolwiek się ze mną działo, w jakiś sposób oplatało się dookoła jego osoby" - pisała o Julianie Tuwimie. Nie żyła w jego cieniu. Żyła nim, jego lękami i swoim umiłowaniem go. I zapłaciła za to wysoką cenę - została zapomniana. Siostra poety, poetka, prozatorka i tłumaczka. To jej słowami Kubuś Puchatek zapewniał: "Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika".

Fragmenty książki "Nie umarłam z miłości" czytała dla Państwa Marzena Trybała.

shutterstock puchatek 1200.jpg
Wiecznie żywy miś. Kubuś Puchatek znowu w Polsce

mat. prom. Wydawnictwa Trzecia Strona/jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Sceny z życia z Kubą" Krystyny Cierniak-Morgenstern

17.03.2017 16:51
W Dwójce słuchaliśmy fragmentów książki Krystyny Cierniak-Morgenstern "Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia". Czytała Aleksandra Konieczna.
Książka Krystyny Cierniak-Morgenstern Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia ukaże się 29 marca br. nakładem Wydawnictwa Literackiego
Książka Krystyny Cierniak-Morgenstern "Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia" ukaże się 29 marca br. nakładem Wydawnictwa LiterackiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
13'27 Krystyna Cierniak-Morgenstern "Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia”, czyta Aleksandra Konieczna, fragm.1 (To się czyta/Dwójka)
13'17 Krystyna Cierniak-Morgenstern "Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia”, czyta Aleksandra Konieczna, fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
12'58 Krystyna Cierniak-Morgenstern "Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia”, czyta Aleksandra Konieczna, fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
13'12 Krystyna Cierniak-Morgenstern "Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia”, czyta Aleksandra Konieczna, fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'25 Krystyna Cierniak-Morgenstern "Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia”, czyta Aleksandra Konieczna, fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Zwykle Krystyna Cierniak-Morgenstern stała na drugim planie. Dla męża zrezygnowała z kariery - tkania artystycznych gobelinów i aktorskich epizodów w międzynarodowych produkcjach filmowych.

Była obok niego, gdy debiutował filmem "Do widzenia, do jutra", razem z nim dzieliła radość z sukcesów "Stawki większej niż życie", "Polskich dróg", "Jowity", "Żółtego szalika" czy "Mniejszego zła". To jej podziękował, gdy odbierał Platynowe Lwy za całokształt twórczości.

"Nasz film. Sceny z życia z Kubą" to piękna opowieść o przemijaniu, miłości i życiowej pasji oraz pełny anegdot, barwny portret kulturalnego pokolenia mistrzów, ze Zbigniewem Cybulskim, Romanem Polańskim, Tadeuszem Konwickim, Gustawem Holoubkiem i Stanisławem Dygatem na czele.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 13.03-17.03.2017

Godzina emisji: 9.45

jp/mz


Czytaj także

W "Słonecznym mieście" Tove Jansson

24.03.2017 11:30
W audycji "To się czyta" słuchaliśmy fragmentów powieści autorki Muminków, w której opisuje ona przygody mieszkańców miasta staruszków. Czytała Halina Łabonarska.
Halina Łabonarska
Halina ŁabonarskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
15'00 Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'25 Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'39 Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'14 Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Tove Jansson pap_19880319_001 1200.jpg
Tove Jansson. Nieudana ucieczka z Doliny Muminków

O "Słonecznym mieście" – publikowanym w Polsce po raz pierwszy – sama Tove pisała tak: "Pewnego wieczoru trafiłam na Florydzie do bardzo cichego miasta. Rano też było puste i ciche. Stałam na ocienionym roślinami ganku. Cisza była niemal przerażająca. Wtedy zrozumiałam, że jestem w mieście dla osób w podeszłym wieku, w którym słońce świeci cały rok: miejscu nakierowanym na święty spokój. Moje miasto nie jest aż tak ciche, kłębi się w nim od emocji. Starałam się napisać książkę o tym, czym jest młodość i co to znaczy, gdy człowiek się zestarzeje. I gdy się zakocha".

Tę podróż  dookoła świata  Tove Janssson podjęła wraz ze swoją przyjaciółką i partnerką Tuulikki Pietila na przełomie 1971 i 1972 roku i prawdziwym zaskoczeniem było zobaczenie  na własne oczy Saint Petersurga, miasta, w którym amerykańscy emeryci mieli dożyć swoich dni w słońcu i spokoju. Tove Jansson (1914-2001) jest jedną z najwybitniejszych fińskich pisarek, znaną na świecie jako autorka serii o Muminkach. Malowała, rysowała, a także tworzyła komiksy. Została uhonorowana nagrodą Szwedzkiej Akademii w 1994 roku, a także odznaczona Medalem Hansa Christiana Andersena - międzynarodową nagrodą dka twórców książek dla dzieci. W wydawnictwoie MARGINESY ukazały się również inne jej utwory: "Wiadomości" i "Córka rzeźbiarza"  a także "Listy Tove Jansson".

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 20.03-24.03.2017

Godzina emisji: 9.45

materiały prasowe wydawnictwa Marginesy/bch/mz