Powieści na antenie

Nie umarłam z miłości

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 10:00
W cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy fragmenty książki Anny Augustyniak "Nie umarłam z miłości" w interpretacji Marzeny Trybały.
Audio
  • Anna Augustyniak "Nie umarłam z miłości", czyta Marzena Trybała, fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Anna Augustyniak "Nie umarłam z miłości", czyta Marzena Trybała, fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Anna Augustyniak "Nie umarłam z miłości", czyta Marzena Trybała, fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Anna Augustyniak "Nie umarłam z miłości", czyta Marzena Trybała, fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Anna Augustyniak "Nie umarłam z miłości", czyta Marzena Trybała, fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

Irena Tuwim 663.jpg
Irena Tuwim szokowała swoimi wierszami

Powiedziała kiedyś, że książka o jej życiu powinna być zatytułowana "Tam, gdzie nie ma uczuć". Ciągle była ich spragniona. Ale nie umarła z miłości ani do obłąkanej matki, ani do obu mężów, może jedynie do… brata.

"Wszystko, cokolwiek się ze mną działo, w jakiś sposób oplatało się dookoła jego osoby" - pisała o Julianie Tuwimie. Nie żyła w jego cieniu. Żyła nim, jego lękami i swoim umiłowaniem go. I zapłaciła za to wysoką cenę - została zapomniana. Siostra poety, poetka, prozatorka i tłumaczka. To jej słowami Kubuś Puchatek zapewniał: "Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika".

Fragmenty książki "Nie umarłam z miłości" czytała dla Państwa Marzena Trybała.

shutterstock puchatek 1200.jpg
Wiecznie żywy miś. Kubuś Puchatek znowu w Polsce

mat. prom. Wydawnictwa Trzecia Strona/jp/mc

Czytaj także

"Sceny z życia z Kubą" Krystyny Cierniak-Morgenstern

17.03.2017 16:51
W Dwójce słuchaliśmy fragmentów książki Krystyny Cierniak-Morgenstern "Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia". Czytała Aleksandra Konieczna.
Książka Krystyny Cierniak-Morgenstern Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia ukaże się 29 marca br. nakładem Wydawnictwa Literackiego
Książka Krystyny Cierniak-Morgenstern "Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia" ukaże się 29 marca br. nakładem Wydawnictwa LiterackiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
13'27 Krystyna Cierniak-Morgenstern "Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia”, czyta Aleksandra Konieczna, fragm.1 (To się czyta/Dwójka)
13'17 Krystyna Cierniak-Morgenstern "Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia”, czyta Aleksandra Konieczna, fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
12'58 Krystyna Cierniak-Morgenstern "Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia”, czyta Aleksandra Konieczna, fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
13'12 Krystyna Cierniak-Morgenstern "Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia”, czyta Aleksandra Konieczna, fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'25 Krystyna Cierniak-Morgenstern "Nasz film. Sceny z życia z Kubą. Wspomnienia”, czyta Aleksandra Konieczna, fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Zwykle Krystyna Cierniak-Morgenstern stała na drugim planie. Dla męża zrezygnowała z kariery - tkania artystycznych gobelinów i aktorskich epizodów w międzynarodowych produkcjach filmowych.

Była obok niego, gdy debiutował filmem "Do widzenia, do jutra", razem z nim dzieliła radość z sukcesów "Stawki większej niż życie", "Polskich dróg", "Jowity", "Żółtego szalika" czy "Mniejszego zła". To jej podziękował, gdy odbierał Platynowe Lwy za całokształt twórczości.

"Nasz film. Sceny z życia z Kubą" to piękna opowieść o przemijaniu, miłości i życiowej pasji oraz pełny anegdot, barwny portret kulturalnego pokolenia mistrzów, ze Zbigniewem Cybulskim, Romanem Polańskim, Tadeuszem Konwickim, Gustawem Holoubkiem i Stanisławem Dygatem na czele.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 13.03-17.03.2017

Godzina emisji: 9.45

jp/mz


Czytaj także

W "Słonecznym mieście" Tove Jansson

24.03.2017 11:30
W audycji "To się czyta" słuchaliśmy fragmentów powieści autorki Muminków, w której opisuje ona przygody mieszkańców miasta staruszków. Czytała Halina Łabonarska.
Halina Łabonarska
Halina ŁabonarskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
15'00 Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'25 Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'39 Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'14 Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Tove Jansson pap_19880319_001 1200.jpg
Tove Jansson. Nieudana ucieczka z Doliny Muminków

O "Słonecznym mieście" – publikowanym w Polsce po raz pierwszy – sama Tove pisała tak: "Pewnego wieczoru trafiłam na Florydzie do bardzo cichego miasta. Rano też było puste i ciche. Stałam na ocienionym roślinami ganku. Cisza była niemal przerażająca. Wtedy zrozumiałam, że jestem w mieście dla osób w podeszłym wieku, w którym słońce świeci cały rok: miejscu nakierowanym na święty spokój. Moje miasto nie jest aż tak ciche, kłębi się w nim od emocji. Starałam się napisać książkę o tym, czym jest młodość i co to znaczy, gdy człowiek się zestarzeje. I gdy się zakocha".

Tę podróż  dookoła świata  Tove Janssson podjęła wraz ze swoją przyjaciółką i partnerką Tuulikki Pietila na przełomie 1971 i 1972 roku i prawdziwym zaskoczeniem było zobaczenie  na własne oczy Saint Petersurga, miasta, w którym amerykańscy emeryci mieli dożyć swoich dni w słońcu i spokoju. Tove Jansson (1914-2001) jest jedną z najwybitniejszych fińskich pisarek, znaną na świecie jako autorka serii o Muminkach. Malowała, rysowała, a także tworzyła komiksy. Została uhonorowana nagrodą Szwedzkiej Akademii w 1994 roku, a także odznaczona Medalem Hansa Christiana Andersena - międzynarodową nagrodą dka twórców książek dla dzieci. W wydawnictwoie MARGINESY ukazały się również inne jej utwory: "Wiadomości" i "Córka rzeźbiarza"  a także "Listy Tove Jansson".

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 20.03-24.03.2017

Godzina emisji: 9.45

materiały prasowe wydawnictwa Marginesy/bch/mz