Powieści na antenie

Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla

04.07.2017 10:00
Lidia Sadowa przedstawia fragmenty książki Tanii Szabó o agentce brytyjskiego wywiadu, która w 1944 roku dwukrotnie skakała ze spadochronem nad Francją. Dzieło przełożyła Anna Maziarska.
Lidia Sadowa
Lidia Sadowa Foto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
13'58 Tania Szabó "Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla", czyta Lidia Sadowa - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
12'16 Tania Szabó "Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla", czyta Lidia Sadowa - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
13'53 Tania Szabó "Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla", czyta Lidia Sadowa - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
14'02 Tania Szabó "Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla", czyta Lidia Sadowa - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
13'19 Tania Szabó "Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla", czyta Lidia Sadowa - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej
Audio

Jak czytamy na stronie wydawnictwa Bellona, książka "Piękna i odważna.Ulubiona agentka Churchilla" przedstawia losy dwudziestodwuletniej dziewczyny, która "zgłasza się do Special Operations Executive. Przechodzi niezwykle trudne szkolenia i w kwietniu 1944 roku skacze po raz pierwszy we Francji. Samotnie lub z pomocą francuskich przyjaciół z Résistance wykonuje niebezpieczne misje. Gromadzi informacje o budowie wyrzutni rakiet skierowanych na Londyn, między innymi w pilnie strzeżonej przez Niemców strefie zakazanej".

Fragmenty książki "Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla" czyta dla Państwa Lidia Sadowa.

***

mz/zi/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co wykryło "śledztwo biograficzne" na temat Prusa?

19.05.2017 10:00
Fragmenty książki Moniki Piątkowskiej "Prus. Śledztwo biograficzne" poświęconej biografii wybitnego pisarza czytał w Dwójce Grzegorz Damięcki.
Bolesław Prus
Bolesław PrusFoto: Wikimedia Commos/domena publiczna
Posłuchaj
13'02 Monika Piątkowska "Prus. Śledztwo biograficzne", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'01 Monika Piątkowska "Prus. Śledztwo biograficzne", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'42 Monika Piątkowska "Prus. Śledztwo biograficzne", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'07 Monika Piątkowska "Prus. Śledztwo biograficzne", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'21 Monika Piątkowska "Prus. Śledztwo biograficzne", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Piatkowska_Prus_500pcx.jpg

Jak możemy przeczytać na okładce książki "Prus. Śledztwo biograficzne" opublikowanej przez Wydawnictwo Znak, autor "Lalki" ma trzy oblicza: Aleksander Głowacki, Jan w Oleju, Bolesław Prus. Rozproszone ślady jego biografii odnaleźć można nie tylko w archiwach i źródłach z epoki, ale przede wszystkim przemycone w jego twórczości. To z niej można się o nim dowiedzieć rzeczy najważniejszych, jakby grał z czytelnikiem w kotka i myszkę.

W pięciu odcinkach biografii pisarza prezentowanych na antenie Dwójki przybliżymy dzieciństwo i wczesną młodość Aleksandra Głowackiego. Poznamy losy dziecka, którego matka zmarła na gruźlicę, gdy miał trzy lata, a ojciec nie chciał się nim w ogóle zajmować. Wychowywany przez krewnych doznał przemocy, co pozostawiło trwały ślad w jego psychice.

Dowiemy się o relacjach Aleksandra ze starszym bratem Leonem, o udziale przyszłego pisarza w powstaniu styczniowym i o początkach uczucia do kuzynki Oktawii Termbińskiej, która została potem jego żoną. A rozstaniemy się z bohaterem książki w momencie, gdy decyduje się na studia w Warszawie i w liście do przyjaciela napisze: Ja jestem wolny człowiek; nikt mnie nie zegnie, nikt nie okulbaczy, nikomu, choćby najzdolniejszemu, nie ustąpię, ani nikogo do moich widoków nie zmuszę . Droga moja należy do mnie.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Dorota Gacek

Czytał: Grzegorz Damięcki

Data emisji: 15-19.05.2017

Godzina emisji: 9.45

jp/mc

Czytaj także

"Diavolina". Opowieść lekarki Maksyma Gorkiego

26.05.2017 10:00
W cyklu "To się czyta" zaprezentowaliśmy fragmenty najnowszej powieści węgierskiego pisarza Györgya Spiró w interpretacji Anny Chodakowskiej.
Fragment okładki książki Gyrgya Spiró Diavolina
Fragment okładki książki György'a Spiró "Diavolina"Foto: materiały prasowe
Posłuchaj
13'54 György Spiró "Diavolina", czyta Anna Chodakowska - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
12'25 György Spiró "Diavolina", czyta Anna Chodakowska - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'57 György Spiró "Diavolina", czyta Anna Chodakowska - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
13'27 György Spiró "Diavolina", czyta Anna Chodakowska - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
13'39 György Spiró "Diavolina", czyta Anna Chodakowska - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

spiro1200.jpg
György Spiró: znajomość Norwida zawdzięczam Niemenowi

Tytułowa Diavolina, - jak pisze wydawca na skrzydełku książki - to posługaczka, a potem lekarka przez lata służąca Maksymowi Gorkiemu, jego żonom, kochankom i otaczającemu go tłumowi literatów, donosicieli, naukowców, rewolucjonistów, wydawców, czekistów, artystów, którzy miesiącami i latami żyli na koszt pisarza, pod koniec życia stała się jego ostatnią miłością.

Zapiski Olimpiady Czertkowej, bo tak naprawdę nazywała się Diavolina, to fascynująca opowieść o zmaganiach wielkiego twórcy z autorytarną władzą. Choć sam pamiętnik jest fikcyjny, wszystkie pojawiające się w nim postaci i wydarzenia są autentyczne.

Historia Gorkiego odsłania przerażającą rzeczywistość rewolucji wszechobecność potwornego terroru, nienawiść, strach i ogromną liczbę ofiar bezlitosnych inżynierów dusz. Opowieść stawia też odwieczne pytanie o cenę, jaką artysta płaci za funkcjonowanie, a czasem wręcz przeżycie w zbrodniczym systemie.

Erudycja i precyzja Spiró w opisywaniu i analizowaniu procesów społeczno-politycznych prowadzi do dramatycznego wniosku: bolszewizm trwa i nadal zbiera krwawe żniwo. Zdaniem autora "Diavoliny" ideologia rewolucyjna nie była wyjątkiem, ale regułą dyktatury XX wieku, a jej wariacje można dostrzec we współczesnych totalitaryzmach.

György Spiró to autor znany polskim czytelnikom z takich tytułów jak: "Mesjasze", "Niewola", "Iksowie" czy "Szalbierz".

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Czytała: Anna Chodakowska

Data emisji: 22-26.05.2017

Godzina emisji: 9.45

bch/mc

Czytaj także

Totalitaryzm i utopia. Czytaliśmy "Dół" Andrieja Płatonowa

04.06.2017 09:00
Fragmenty powieści - uważanej za jeden z najbardziej przenikliwych opisów totalitaryzmu w XX-wiecznej literaturze - prezentował w Dwójce Andrzej Blumenfeld.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com
Posłuchaj
14'48 Andriej Płatonow "Dół", czyta Andrzej Blumenfeld - cz.1 (To się czyta/Dwójka)
14'59 Andriej Płatonow "Dół", czyta Andrzej Blumenfeld - cz.2 (To się czyta/Dwójka)
14'53 Andriej Płatonow "Dół", czyta Andrzej Blumenfeld - cz.3 (To się czyta/Dwójka)
14'57 Andriej Płatonow "Dół", czyta Andrzej Blumenfeld - cz.4 (To się czyta/Dwójka)
14'08 Andriej Płatonow "Dół", czyta Andrzej Blumenfeld - cz.5 (To się czyta/Dwójka)
więcej

Andriej Płatonow jest dziś stawiany obok Tołstoja, Czechowa, Szołochowa czy Bułhakowa. Ale gdy powstawały jego książki – wywrotowe, ponuro prześmiewcze, obnażające absurd aparatu władzy i dogmatów – nie mogły się odbić szerokim echem. Sam Stalin doprowadził do zakazu ich publikacji. Z tego powodu ukończony w 1930 roku "Dół" po raz pierwszy ukazał się w druku dopiero w emigracyjnym czasopiśmie niemal trzydzieści lat później, a do tego czasu powieść była znana wyłącznie z odpisów. Adam Pomorski, autor przekładu, sięgnął do uważanej za najwiarygodniejszą wersji powieści wydanej przez Rosyjską Akademię Nauk w 2000 roku.

"Dół" to antyutopijna opowieść o budowie domu, który ma się stać fundamentem świetlanej przyszłości. Budowa zatrzymuje się jednak na etapie dziury w ziemi, wizja lepszego jutra rozpada się i umiera, a kopacze zaczynają dostrzegać bezsens swoich działań. Karykaturalny obraz świata zalanego ideologią planu pięcioletniego, kolektywizacji oraz bełkot nowomowy zostają doprowadzone do absurdu. Płatonow obnażona okrucieństwo systemu, który miał być zbawieniem dla mas, i podkreśla groteskowość kolejnych pomysłów władzy.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Czytał: Andrzej Blumenfeld

Data emisji: 29.05-2.06.2017

Godzina emisji: 9.45

mat. pras. wyd. Czarne/jp/mc/mz