X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza"

22.03.2019 11:44
Pierwsze tak przekrojowe i pełne spojrzenie na życie Józefa Czapskiego, pokazujące go nie tylko jako pisarza, świadka historii i ważną postać publiczną polskiej emigracji, ale przede wszystkim jako artystę.
Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza Erica Karpelesa, wyd. Noir sur Blanc
"Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza" Erica Karpelesa, wyd. Noir sur BlancFoto: mat. prom.
Posłuchaj
14'28 Eric Karpeles "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza", czyta Adam Ferency - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'26 Eric Karpeles "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza", czyta Adam Ferency - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'26 Eric Karpeles "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza", czyta Adam Ferency - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'28 Eric Karpeles "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza", czyta Adam Ferency - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
13'30 Eric Karpeles "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza", czyta Adam Ferency - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

To właśnie malarstwo jest bowiem pryzmatem, przez który Karpeles opisuje losy Czapskiego na tle dwudziestowiecznej historii Polski. Jak pisze: Czapski nie chciał tworzyć "sztuki" – chciał farbą chwytać życie i świat takie, jakimi je widział i ich doświadczał. Często mówił o sobie jako malarskim Don Kichocie posłusznym "głosom duszy". Dlatego też w książce znajduje się obszerna część albumowa, w niej zaś wiele niepublikowanych dotąd obrazów i rysunków Czapskiego z różnych archiwów.

Serwis specjalny
czapski_663x364.jpg
Józef Czapski: malarz, pisarz, świadek historii

Przekładu dokonał Marek Fedyszak.

Premiera książki została zaplanowana na 27 marca.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 18-22.03.2019

Godzina emisji: 10.45-11.00

bch/jp


Zobacz więcej na temat: Józef Czapski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Potrzebni sobie do życia. O przyjaźni Herberta i Czapskiego

12.03.2018 14:04
Punktem wyjścia do rozmowy o dwóch znakomitych twórcach była nowo wydana książka: Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie "Korespondencja".
Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie Korespondencja - okładka książki
Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie "Korespondencja" - okładka książkiFoto: mat. prom.
Posłuchaj
39'27 Fragmenty audycji "Potrzebni sobie do życia. O przyjaźni Herberta i Czapskiego" (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

herbert_pap_1200.jpg
400 wierszy, czyli Herbert w Dwójce

"Jesteś mi potrzebny do życia", pisał w liście do Józefa Czapskiego Zbigniew Herbert. Z kolei malarz, wspominając spotkanie z poetą i jego żoną Katarzyną w Berlinie, tak odpowiadał w liście przyjacielowi: "Byłem u Was i z Wami szczęśliwy".

92 listy pisane przez obu przyjaciół, a także przez żonę poety i siostrę Józefa Czapskiego - Marię, przeczytać możemy w książce wydanej właśnie przez Fundację Zeszytów Literackich. To świadectwo niezwykłej więzi łączącej poetę i malarza od chwili, gdy się poznają w 1958 roku. Wtedy Zbigniew Herbert przyjeżdża po raz pierwszy do Francji dzięki stypendium Związku Literatów Polskich. Od tego czasu przez wiele lat piszą do siebie listy i spotykają się, gdy tylko to jest możliwe. Rozmawiają w tej korespondencji o malarstwie i poezji, o wierszach Herberta, które są Czapskiemu najbliższe, także o wierze, o sytuacji politycznej w Polsce, sensie emigracji, również żartują. Herbert tytułuje Czapskiego "Panie Majorze" i podpisuje list "Herbert, st. strzelec (w cywilu modelka)".


czapski_663x364.jpg
Józef Czapski. Serwis specjalny Polskiego Radia

Są w tych listach sprawy dla obu najważniejsze. Czapski w jednym z listów do Herberta wyznaje: "To, co piszesz w liście, właściwie do tego stopnia jest mi bliskie, że mam wrażenie, że myśli mam zupełnie te same, tylko nie umiem ich jak ty wyrazić. Właściwie jest to nieustannie ten sam temat tego okrucieństwa losu, na które nie ma wytłumaczenia i trzeba je przyjąć jako jedną z tajemnic, które przyjąć można tylko w innej skali i w innym wymiarze przeżycia".

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Katarzyna Herbert, Adam Zagajewski, Emilia Olechnowicz, Jan Strzałka, Mikołaj Nowak-Rogoziński

Data emisji: 11.03.2018

Godzina emisji: 20.00

jp/pg