Powieści na antenie

"Zakłamane życie dorosłych"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 12:01
W tygodniu 19-23 października w cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy najnowszą powieść popularnej i powszechnie lubianej włoskiej pisarki Eleny Ferrante - "Zakłamane życie dorosłych". Czytała Wiktoria Gorodeckaja.
Wiktoria Gorodeckaja
Wiktoria GorodeckajaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
09:46 _PR2_AAC 2020_10_19-11-01-42.mp3 Ellena Ferrante "Zakłamane życie dorosłych", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

09:57 To się czyta 20.10.2020.mp3 Ellena Ferrante "Zakłamane życie dorosłych", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

09:46 To się czyta 21.10.2020.mp3 Ellena Ferrante "Zakłamane życie dorosłych", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

09:57 To się czyta 22.10.2020.mp3 Ellena Ferrante "Zakłamane życie dorosłych", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:56 To się czyta 23.10.2020.mp3 Ellena Ferrante "Zakłamane życie dorosłych", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

Opowieść o dorastaniu, w cieniu wielkiego miasta, zagadkowego Neapolu. O odkrywaniu skrzętnie skrywanych tajemnic rodzinnych. O poznawaniu rodziców na nowo i weryfikowaniu wpajanych od dzieciństwa prawd i zasad.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Sonia Draga w przekładzie Lucyny Rodziewicz-Doktór, a na antenie radiowej Dwójki jej fragmenty czyta Wiktoria Gorodeckaja.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 19-23.10.2020 

Godzina emisji: 11.00

Zobacz więcej na temat: literatura

Czytaj także

Michał Rusinek: Jorge Luis Borges to takie literackie małe co nieco

14.10.2020 21:25
- On po pierwsze nie tak dużo napisał. A po drugie, były to krótkie formy. Oczywiście wiersze, ale ja mam na myśli głównie opowiadania. One są dosyć krótkie, ale to mistrzostwo świata. Gdybym sam pisał opowiadania, dążyłbym za wszelką cenę w tym kierunku, gdzie na horyzoncie majaczy pisarstwo Borgesa - mówił w "Literackich witaminach" Michał Rusinek, literaturoznawca, pisarz i tłumacz.
Michał Rusinek
Michał RusinekFoto: Grzegorz Michałowski/PAP
Posłuchaj
09'09 Literaturoznawca, pisarz i tłumacz Michał Rusinek o swoich ulubionych pisarza i lekturach (Literackie witaminy/Dwójka)
więcej

Posłuchaj
09:09 Dwójka Literackie witaminy 14.10.2020.mp3 Literaturoznawca, pisarz i tłumacz Michał Rusinek o swoich ulubionych pisarzach i lekturach (Literackie witaminy/Dwójka)
shutterstock puchatek 1200.jpg
Wiecznie żywy miś. Kubuś Puchatek znowu w Polsce

Opowiadając o swoich ulubionych pisarzach i lekturach, gość Dwójki wyznał, że powieść nie jest jego ulubionym gatunkiem literackim. - Chyba najbardziej lubię czytać eseistykę i takie gatunki z pogranicza. Na przykład mam w tej chwili przed sobą książkę, której jeszcze do końca nie mogę polecić, ponieważ dopiero zacząłem ją czytać. To książka Davida Sedarisa "Calypso" w znakomitym przekładzie Piotra Tarczyńskiego. Właściwie jest to taka opowieść autobiograficzna, niby lekka i niby felietonowo nieomal napisana, ale tak naprawdę bardzo gorzka. Jak na razie zapowiada się znakomicie - opisywał Michał Rusinek.

Inną książką, wymienioną w audycji przez wieloletniego sekretarza Wisławy Szymborskiej była "Fioletowa krowa" Stanisława Barańczaka. - To nie są jego teksty, tylko przekłady. Po pierwsze jest to rodzaj hołdu złożonego przez wielkiego poetę, a także literaturoznawcę i tłumacza literaturze zwanej niesłusznie niepoważną. Z drugiej strony to też wspaniały przykład na to, jak przetłumaczyć coś nieprzetłumaczalnego - podkreślał.

W rozmowie nie mogło również zabraknąć tematu Kubusia Puchatka, do którego Michał Rusinek pośrednio nawiązał, mówiąc o Jorge Luisie Borgesie ("małe co nieco").

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Michał Rusinek (literaturoznawca, pisarz, tłumacz)

Data emisji: 14.10.2020

Godzina emisji: 16.45