Michał Rusinek: Jorge Luis Borges to takie literackie małe co nieco

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 21:25
- On po pierwsze nie tak dużo napisał. A po drugie, były to krótkie formy. Oczywiście wiersze, ale ja mam na myśli głównie opowiadania. One są dosyć krótkie, ale to mistrzostwo świata. Gdybym sam pisał opowiadania, dążyłbym za wszelką cenę w tym kierunku, gdzie na horyzoncie majaczy pisarstwo Borgesa - mówił w "Literackich witaminach" Michał Rusinek, literaturoznawca, pisarz i tłumacz.
Michał Rusinek
Michał RusinekFoto: Grzegorz Michałowski/PAP

Posłuchaj
09:09 Dwójka Literackie witaminy 14.10.2020.mp3 Literaturoznawca, pisarz i tłumacz Michał Rusinek o swoich ulubionych pisarzach i lekturach (Literackie witaminy/Dwójka)
shutterstock puchatek 1200.jpg
Wiecznie żywy miś. Kubuś Puchatek znowu w Polsce

Opowiadając o swoich ulubionych pisarzach i lekturach, gość Dwójki wyznał, że powieść nie jest jego ulubionym gatunkiem literackim. - Chyba najbardziej lubię czytać eseistykę i takie gatunki z pogranicza. Na przykład mam w tej chwili przed sobą książkę, której jeszcze do końca nie mogę polecić, ponieważ dopiero zacząłem ją czytać. To książka Davida Sedarisa "Calypso" w znakomitym przekładzie Piotra Tarczyńskiego. Właściwie jest to taka opowieść autobiograficzna, niby lekka i niby felietonowo nieomal napisana, ale tak naprawdę bardzo gorzka. Jak na razie zapowiada się znakomicie - opisywał Michał Rusinek.

Inną książką, wymienioną w audycji przez wieloletniego sekretarza Wisławy Szymborskiej była "Fioletowa krowa" Stanisława Barańczaka. - To nie są jego teksty, tylko przekłady. Po pierwsze jest to rodzaj hołdu złożonego przez wielkiego poetę, a także literaturoznawcę i tłumacza literaturze zwanej niesłusznie niepoważną. Z drugiej strony to też wspaniały przykład na to, jak przetłumaczyć coś nieprzetłumaczalnego - podkreślał.

W rozmowie nie mogło również zabraknąć tematu Kubusia Puchatka, do którego Michał Rusinek pośrednio nawiązał, mówiąc o Jorge Luisie Borgesie ("małe co nieco").

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Michał Rusinek (literaturoznawca, pisarz, tłumacz)

Data emisji: 14.10.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla dla amerykańskiej poetki Louise Glück. "To poetka intelektualistka"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 17:00
- Louise Glück jest poetką powszechnie rozpoznawalną przez osoby piszące poezję i zajmujące się nią. Kiedy rozmawiałam z redaktorem The Paris Review, powiedział, że jest jedną z najciekawszych piszących obecnie osób w Stanach. Dla mnie Louise Glück to postać kultowa - mówiła w Dwójce polska poetka i tłumaczka Natalia Malek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igor Brejdygant: "Mały Książę" to książka, która się nie nudzi

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 21:27
- Parokrotnie wracałem do Małego Księcia, ostatni raz kilkanaście lat temu, czytając go dzieciom ale ta książka ma wiele możliwości odczytania - mówił w Dwójce Igor Brejdygant, polski scenarzysta i pisarz.
rozwiń zwiń