Polskie Radio
Section05
Jorge Luis Borges

Prof. Marta Rakoczy: "Historia czytania" Alberto Manguela sprawia dużo radości

- Bardzo się cieszę, że "Historia czytania" w końcu się ukazała, bo sprawia ona ogromną radość. Zarówno akademikom, jak i myślę czytelnikom, którzy z nauką akademicką nie mają na co dzień wiele wspólnego - mówiła w Dwójce prof. Marta Rakoczy z Instytutu Kultury Polskiej UW o książce Alberto Manguela, jednego z najsłynniejszych bibliofilów świata.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo Katarzyna Hagmajer-Kwiatek tłumacz Alberto Manguel Marta Rakoczy Hanna Jankowska KULTURA literatura Dwójka

Zbigniew Dmitroca: poezja Szałamowa wróciła do mnie niespodziewanie

- Wśród moich lektur znalazłem wiersze z listów i korespondencji Warłama Szałamowa. Zacząłem go czytać myśląc, że może te wiersze nie są tej klasy, co jego proza. Na próbę przełożyłem i opublikowałem jeden z nich i zdumiało mnie, że ten wiersz się wielu ludziom spodobał - opowiadał w Dwójce poeta, tłumacz i dramaturg Zbigniew Dmitroca.
Zobacz więcej na temat:  literatura poezja Dwójka Kinga Michalska Warłam Szałamow

Michał Rusinek: Jorge Luis Borges to takie literackie małe co nieco

- On po pierwsze nie tak dużo napisał. A po drugie, były to krótkie formy. Oczywiście wiersze, ale ja mam na myśli głównie opowiadania. One są dosyć krótkie, ale to mistrzostwo świata. Gdybym sam pisał opowiadania, dążyłbym za wszelką cenę w tym kierunku, gdzie na horyzoncie majaczy pisarstwo Borgesa - mówił w "Literackich witaminach" Michał Rusinek, literaturoznawca, pisarz i tłumacz.
Zobacz więcej na temat:  literatura Michał Rusinek Kubuś Puchatek Dwójka