Powieści na antenie

"Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Symona Petlury"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 11:02
W cyklu "To się czyta" od 17 do 21 października 2022 roku prezentowaliśmy powieść Maryny Miklaszewskej pt. "Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Symona Petlury" w interpretacji Łukasza Lewandowskiego.
Łukasz Lewandowski
Łukasz LewandowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Powieść Maryny Miklaszewskiej przybliża polskiemu czytelnikowi mało znaną kartę z historii ukraińskiego ruchu narodowego, poprzez postacie Petlury i Józewskiego powiązaną również z historią Polski. Świetnie ukazuje także metody działania sowieckich służb i komunistycznej propagandy, które doprowadziły do tego, że zabójca ukraińskiego przywódcy został okrzyknięty romantycznym mścicielem i żydowskim bohaterem narodowym, zaś z ofiary tego mordu uczyniono zbrodniarza - fragment przedmowy Mirosława Szumiło.

***

Maryna Miklaszewska, dziennikarka Polskiego Radia, bohemistka, pisarka i działaczka opozycji niepodległościowej, zmarła 11 maja tego roku w wieku 75 lat.

Maryna Miklaszewska urodziła się 4 stycznia 1947 roku. Ukończyła filologię słowiańską i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1975-1976 była członkiem zespołu redakcyjnego "Płomyczka", a w latach 1977-1982 - redakcji literackiej III Programu Polskiego Radia.

Czytaj także:

W stanie wojennym usunięta z pracy w Polskim Radiu, współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem Solidarność. Przeprowadziła m.in. wywiad z Tadeuszem Konwickim w maju 1981 roku, który po emisji radiowej został przedrukowany w podziemnym wydaniu "Małej apokalipsy". Także poza cenzurą - w drugoobiegowym wydawnictwie Rytm - w 1986 roku ukazała się jej książka "Mikołajek w szkole PRL" podpisana pseudonimem Miłosz Kowalski. Książka nawiązywała do francuskiej serii opowieści o Mikołajku autorstwa René Goscinny’ego i Jeana-Jacques’a Sempé. Ilustrował ją 10-letni syn autorki Mikołaj Chylak ukryty pod pseudonimem Masław.

Posłuchaj
09:52 To się czyta Dwójka 17 październik 2022 11_02_12.mp3 Maryna Miklaszewska "Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Symona Petlury", czyta Łukasz Lewandowski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

 

09:52 _PR2_AAC 2022_10_18-11-00-40 (1).mp3 Maryna Miklaszewska "Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Symona Petlury", czyta Łukasz Lewandowski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)


09:59 To się czyta Dwójka 19 październik 2022 11_01_26.mp3 Maryna Miklaszewska "Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Symona Petlury", czyta Łukasz Lewandowski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

10:16 Dwójka to się czyta 20.10.2022.mp3 Maryna Miklaszewska "Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Symona Petlury", czyta Łukasz Lewandowski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

10:19 Dwójka to się czyta 21.10.2022.mp3 Maryna Miklaszewska "Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Symona Petlury", czyta Łukasz Lewandowski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)   

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Daty emisji: 17-21.10.2022

Godzina emisji: 11.00

kor
Zobacz więcej na temat: Maryna Miklaszewska

Czytaj także

"Maryna Miklaszewska chodziła własnymi ścieżkami"

12.05.2022 10:00
"Była kobietą walczącą, niepokorną. Miała umiejętność delikatnego dotykania istoty rzeczy, bez używania pustych, wyświechtanych słów. Inspirowała młodsze pokolenia jako jeden z wzorców kobiecości" - tak na antenie Dwójki zmarłą Marynę Miklaszewską wspominała Magdalena Piejko, wicedyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. 
Maryna Miklaszewska
Maryna MiklaszewskaFoto: Michał Woźniak/East News
Posłuchaj
11'10 Magdalena Piejko: Maryna Miklaszewska chodziła własnymi ścieżkami (Poranek Dwójki)
więcej
  • Maryna Miklaszewska, dziennikarka Polskiego Radia, bohemistka, pisarka i działaczka opozycji niepodległościowej, odeszła wczoraj (11.05) w wieku 75 lat.
  • Ukończyła filologię słowiańską i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.
  • W latach 1975-1976 była członkiem zespołu redakcyjnego "Płomyczka", a w latach 1977-1982 - redakcji literackiej Programu 3 Polskiego Radia.

Była wielką Polką

Magdalena Piejko powiedziała, że Maryna Miklaszewska jest nie do zastąpienia. - Takich ludzi już nie ma. Poznałyśmy się przy okazji promocji jej książki po katastrofie smoleńskiej. Po latach wróciła do pracy na antenie, od kilku lat razem z Magdaleną Mertą prowadziła w Polskim Radiu 24 audycję poświęconą wielkim Polkom. Sama nią była - podkreśliła.

Samodzielne myślenie to podstawa

Dodała, że Maryna Miklaszewska była bardzo zaangażowana w polskie życie kulturalne i społeczne. - Była jednym z pomysłodawców Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego dla ludzi kultury, przy Kongresie Polska Wielki Projekt. To postać o ogromnym autorytecie dla mojego pokolenia, istotny punkt odniesienia. W zeszłym roku odebrała nagrodę "Drzwi do Wolności" na festiwalu "Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci" w Gdyni. Podkreślała rolę samodzielnego myślenia w naszym życiu, za tę niezależność często płaciła wysoką cenę. Była człowiekiem etosu inteligencji II Rzeczpospolitej - zaznaczyła Magdalena Piejko.

Posłuchaj
09:18 2022_05_12 08_06_36_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Magdalena Piejko: Maryna Miklaszewska chodziła własnymi ścieżkami (Poranek Dwójki)

 

"Metro" niezmiennie popularne

Mówiła również o musicalu "Metro". - Mimo początkowo nieprzychylnych recenzji, to dzieło jest z nami do dziś. Cieszy się ogromną popularnością, kolejne pokolenia znają losy bohaterów, te piękne piosenki - stwierdziła.

***

Maryna Miklaszewska w stanie wojennym została usunięta z pracy w Polskim Radiu, współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem "Solidarność". Przeprowadziła m.in. wywiad z Tadeuszem Konwickim w maju 1981, który po emisji radiowej został przedrukowany w podziemnym wydaniu "Małej apokalipsy". Także poza cenzurą - w drugoobiegowym wydawnictwie Rytm - w 1986 roku ukazała się jej książka "Mikołajek w szkole PRL", podpisana pseudonimem Miłosz Kowalski. Książka nawiązywała do francuskiej serii opowieści o Mikołajku, autorstwa René Goscinny’ego i Jeana-Jacques’a Sempé. Ilustrował ją 10-letni syn autorki Mikołaj Chylak, ukryty pod pseudonimem Masław.

Czytaj też:

Maryna Miklaszewska była współautorką libretta musicalu ''Metro'' (1991), autorką książek ''Portret pamięciowy'' czy ''Wojtek z Armii Andersa''. Tłumaczyła wiersze i teksty piosenek Karela Kryla oraz literaturę czeską, głównie powstającą w środowisku opozycyjnym (m.in. Vaclava Havla). W 2001 roku wyróżniona została odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2007 roku - odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Magdalena Piejko (dziennikarka, dokumentalistka, wicedyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego)

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 8.10

mo

Czytaj także

Wspomnienie Maryny Miklaszewskiej. Magdalena Piejko: miała serdeczny ton do nowo poznanych

21.05.2022 09:10
- Poznałyśmy się zaraz po tym, jak wydała powieść "Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera", moim zdaniem książkę taką troszeczkę zapomnianą - mówiła w Polskim Radiu 24 zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego ds. Upowszechniania i Edukacji Magdalena Piejko.
Marynę Miklaszewską wspominały: Magdalena Merta wraz z Magdaleną Piejko
Marynę Miklaszewską wspominały: Magdalena Merta wraz z Magdaleną PiejkoFoto: Forum/Forumgwiazd.com.pl

Postać Maryny Miklaszewskiej, która związana była z Polskim Radiem, wspominała na antenie Polskiego Radia 24 zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego ds. Upowszechniania i Edukacji Magdalena Piejko.

"Miała serdeczny ton do nowo poznanych"

- Poznałyśmy się we Wrocławiu, wówczas gdy po katastrofie smoleńskiej zaprosiliśmy ją na jedno ze spotkań, na którym zadawaliśmy pytania dotyczące tragedii. Maryna miała serdeczny ton w stosunku do ludzi, których poznawała, przez co od razu złapałyśmy kontakt. To było także zaraz po tym, jak wydała powieść "Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera", moim zdaniem książkę taką troszeczkę zapomnianą - mówiła.

W latach 1977-1982 Maryna Miklaszewska pracowała w redakcji literackiej Programu 3. Polskiego Radia, z której została zwolniona w wyniku weryfikacji dziennikarzy w czasie stanu wojennego. Następnie współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem Solidarność.

W latach 1989-1992 była redaktorką Programu 1. Polskiego Radia, a w czerwcu 1989 - autorką radiowych audycji wyborczych podczas wyborów parlamentarnych. Maryna Miklaszewska była współautorką libretta musicalu ''Metro'' - 1991, autorką książek ''Portret pamięciowy'' czy ''Wojtek z Armii Andersa''.

Do kwietnia 1987 roku była rozpracowywana przez Wydział II Departamentu III MSW w ramach SOR krypt. Kaseta. W 2001 roku wyróżniona została odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2007 roku odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Posłuchaj
22:10 Magdalena Piejko.mp3 Magdalena Merta i Magdalena Piejko wspominają Marynę Miklaszewską (Polskie Radio 24/"Polki") 

* * *

Audycja: Polki
Prowadziła: Magdalena Merta
Gość: Magdalena Piejko (zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego ds. Upowszechniania i Edukacji)
Data emisji: 21.05.2022
Godzina emisji: 08.06

IAR/nt