Powieści na antenie

"Silverview"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 11:30
W pierwszym tygodniu 2023 roku w cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty książki Johna le Carré "Silverview" w interpretacji Przemka Stippy.
Przemysław Stippa znany jest słuchaczom Dwójki jako lektor książek prezentowanych na antenie
Przemysław Stippa znany jest słuchaczom Dwójki jako lektor książek prezentowanych na antenieFoto: Wojciech Kusinski/Polskie Radio

"Silverview" to ostatnia powieść brytyjskiego mistrza powieści szpiegowskich Johna le Carré. Niewydana za życia pisarza książka została ukończona do druku przez jego syna, Nicka Cornwella, pisarza fantasy.

W swoim ostatnim dziele le Carré wraca do wątków znakomicie znanych z jego poprzednich tytułów - mimo zakończenia Zimnej Wojny, brytyjskie agencje wywiadowcze wciąż wiele uwagi poświęcają tematom dawnych konfliktów na linii Zachód-Rosja i starają się trzymać rękę na pulsie. Co z tym ma wspólnego trzydziestoparoletni Julian, który właśnie porzucił pracę w londyńskim City, by - mimo braku odpowiedniego przygotowania - prowadzić księgarnię w nadmorskim miasteczku we wschodniej Anglii?

Ten młody mężczyzna w szpiegowską intrygę zostaje bezwiednie wciągnięty przed Edwarda Avona, polskiego emigranta, byłego agenta MI6, który pewnego dnia zjawia się w jego księgarni i - powołując się na znajomość z ojcem Juliana - namawia początkującego bookinistę do stworzenia Republiki Literatury. Do miasteczka wkrótce przybywa także szef bezpieczeństwa wewnętrznego tajnych służb, Stewart Proctor, by zbadać sprawę wycieku informacji, która prowadzi do Edwarda i jego żony Deborah, także emerytowanej agentki.


Posłuchaj
08:19 2023_01_02 11-01-34_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 John le Carré "Silverview", czyta Przemysław Stippa - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

09:53 Dwojka_To_sie_czyta_2023_01_03-11-01-07.mp3 John le Carré "Silverview", czyta Przemysław Stippa - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

09:46 2023_01_04 11_00_43_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 John le Carré "Silverview", czyta Przemysław Stippa - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

08:29 To się czyta Dwójka 5 styczeń 2023 11_00_40.mp3 John le Carré "Silverview", czyta Przemysław Stippa - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:27 2023_01_06 11_00_56_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 John le Carré "Silverview", czyta Przemysław Stippa - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Daty emisji: 2-6.01.2023

Godzina emisji: 11.00

mg/mo/pg


Czytaj także

Joanna Papuzińska: uczyłam się chodzić, trzymając się półek z książkami

03.01.2024 05:40
- Jak się zagłębiam w dzieje mojej rodziny, nawet kilka pokoleń wstecz, to zawsze dużo w niej było zamiłowania do książek – wspominała Joanna Papuzińska w 2000 roku na antenie Polskiego Radia. – Moja mama była bibliotekarką. Ojciec natomiast był pedagogiem, ale też bardzo dużo czasu i miejsca poświęcał książkom. Szczególnie uwielbiał poezję – dodała.
Joanna Papuzińska w 2013 roku.
Joanna Papuzińska w 2013 roku. Foto: Grazyna Myslinska / Forum

Rodzina pełna miłośników książek

3 stycznia 1939 roku w Warszawie urodziła się Joanna Papuzińska - jedna z najpopularniejszych autorek bajek i wierszyków dla dzieci. Jej literacki dorobek obejmuje ponad czterdzieści utworów. Najbardziej znana jest jednak książka "Nasza mama czarodziejka", która zabiera czytelników w świat pełen magii i niezwykłych stworzeń. 

Posłuchaj
19:30 w cztery oczy____558_00_iv_tr_0-0_515b17f6[00].mp3 Prof. Joanna Papuzińska opowiada o swojej młodości i działalności naukowej. Audycja Elżbiety Matyji z cyklu "W cztery oczy". (PR, 27.02.2000)

Sama Papuzińska również od najmłodszych lat interesowała się literaturą. - Jest nawet takie powiedzonko w mojej rodzinie, że uczyłam się chodzić, trzymając się półek z książkami – wspominała ze śmiechem. Bardzo wcześnie zaczęła także tworzyć własne utwory.

- Pisałam różne wierszyki okolicznościowe. Bardzo fascynowała mnie maszyna do pisania ojca, lecz samodzielne pisanie na niej nie było łatwe – opowiadała Joanna Papuzińska na antenie Polskiego Radia. - I w końcu któregoś razu ojciec zaproponował, żebym mu podyktowała swoją pracę, a on ją zapisze na maszynie. I od tego momentu ja i mój najmłodszy brat Tomek przez wiele lat mieliśmy taki przywilej – dodała.

Jako pisarka zadebiutowała jeszcze podczas studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim - w 1956 roku na łamach czasopisma "Świat młodych" opublikowano jej opowiadanie poświęcone Januszowi Korczakowi "Człowiek o gorącym sercu". Dziesięć lat później natomiast ukazała się jej pierwsza książka dla dzieci - "Tygryski". Do napisania utworu zainspirowała autorkę flanelowa piżama w tygryski, którą kupiła dla swojej córki. 

Posłuchaj
23:15 joanna Papuzińska.mp3 Prof. Joanna Papuzińska wspomina dziadków, mówi o swoich pierwszych kontaktach z muzyką i o swoich ulubionych utworach. Audycja Elżbiety Łukomskiej i Teresy Solczak "Nie tylko o muzyce". (PR, 21.03.2004)

"Moja mama czarodziejka"

Aktualnie dorobek literacki Joanny Papuzińskiej obejmuje ponad czterdzieści opowiadań, baśni i wierszyków dla dzieci - m.in. "Czarną jamę" (1984), "Bajkę o smoku niewawelskim" (1987), "Chwilki dla Emilki" (2004), "Asiunię" (2011) i "Króla na wagarach" (2011). Najpopularniejszą pracą pisarki jest jednak książka "Moja mama czarodziejka" z 1968 roku.

Tytułową bohaterką dzieła jest pani Maria. Ta z pozoru zwyczajna mieszkanka Makowic, przez trójkę swoich dzieci postrzegana jest jako czarodziejka, która potrafi znaleźć rozwiązanie każdego problemu trapiącego miasteczko. Gdy księżyc odłamuje sobie rożek, uszkadzając nim jedną z wież miasta, kobieta przykleja go z powrotem za pomocą własnoręcznie ulepionego ciasta. Udaje jej się również odnaleźć zaginiony cień sosny, obłaskawić terroryzującego Makowice dinozaura oraz pomóc chłopcu, który przez swoje egoistyczne zachowanie zamienił się w wielkoluda. 

Joanna Papuzińska była też inicjatorką powstania popularnego czasopisma "Guliwer", prezentującego nowości książkowe dla dzieci i młodzieży. Za swoją działalność artystyczną na rzecz najmłodszych w 2005 roku została uhonorowana Orderem Uśmiechu.

Zobacz także: 

"Bardzo cenię sobie osoby studiujące"

Papuzińska zajmowała się również działalnością naukową i dydaktyczną. Początkowo związana była z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1982 roku natomiast pracowała w dawnym Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Wydziału Historycznego UW. 

- To jest wspaniałe miejsce pełne ciekawych ludzi z pasją bibliofilską – przyznała pisarka w 2000 roku na antenie Polskiego Radia. - Muszę powiedzieć, że bardzo sobie cenię osoby studiujące. Zarówno tych, którzy przychodzą tuż po maturze, bo mają taki niebywały impet życiowy i szalone pomysły, jak i tych starszych, już pracujących, ponieważ można z nimi prowadzić wspaniałe dyskusje - dodała. 

Naukowy dorobek Papuzińskiej – od 2001 roku profesora nauk humanistycznych – obejmuje głównie prace z dziedziny krytyki literackiej, bibliotekoznawstwa i literatury dziecięcej. 

jb