Powieści na antenie

"Cieniem będąc, cieniem zostałem"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 11:15
W tygodniu od 13 do 17 marca w cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy książkę Wacława Holewińskiego pt. "Cieniem będąc, cieniem zostałem" w interpretacji Jarosława Gajewskiego.
Jarosław Gajewski prezentuje okładkę książki Cieniem będąc, cieniem zostałem
Jarosław Gajewski prezentuje okładkę książki "Cieniem będąc, cieniem zostałem"Foto: Cezary Piwowarski/PR

W 1909 roku syn byłego powstańca styczniowego, utracjusz z bogatej rodziny uwielbiający hazard wygrywa w Monte Carlo równowartość 774 kilogramów złota. Odtąd wykupuje akcje kolejnych banków, inwestuje w kopalnie, cukrownie, transport i fabryki… Mowa o Karolu Jaroszyńskim - Polaku, który w przededniu I wojny światowej był jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

W tej napisanej z niezwykłym rozmachem powieści Wacława Holewińskiego śledzimy koleje życia bohatera w rozmaitych odsłonach, na tle najważniejszych wydarzeń dziejowych i z udziałem osób, których nazwiska na trwałe wyryły się na kartach historii.

Niezwykłe losy Jaroszyńskiego, postaci nietuzinkowej, choć mało znanej, stają się też pretekstem do ukazania losów Rzeczpospolitej w pierwszych dekadach XX wieku. Jak na jego działalność wpłynie rewolucja bolszewicka? Czy uda mu się zachować majątek? I czy ożeni się z córką cara?

Jaroszyński – wizjoner, człowiek wielu talentów, hazardzista, zadeklarowany patriota… Historia jego życia to gotowy scenariusz filmowy.

[opis pochodzi od wydawcy]

Wybrane fragmenty książki "Cieniem będąc, cieniem zostałem" Wacława Holewińskiego czyta w radiowej Dwójce Jarosław Gajewski.

10:32 Dwójka to się czyta 13.03.2023.mp3 Wacław Holewiński "Cieniem będąc, cieniem zostałem", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:37 Dwójka to się czyta 14.03.2023.mp3 Wacław Holewiński "Cieniem będąc, cieniem zostałem", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

10:33 Dwójka to się czyta 15.03.2023.mp3 Wacław Holewiński "Cieniem będąc, cieniem zostałem", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

10:25 Dwójka to się czyta 16.03.2023.mp3 Wacław Holewiński "Cieniem będąc, cieniem zostałem", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

10:16 Dwójka to się czyta 17.03.2023.mp3 Wacław Holewiński "Cieniem będąc, cieniem zostałem", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Daty emisji: 13-17.03.2023

Godzina emisji: 11.00

pg

Zobacz więcej na temat: Wacław Holewiński literatura

Czytaj także

Dziennikarz Dwójki Wacław Holewiński odznaczony brązowym medalem Gloria Artis

29.06.2022 11:00
- Kiedy prezydent Polski dekorował mnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, było to dla mnie podsumowanie mojej działalności opozycyjnej, zamknięcie pewnego etapu w moim życiu. Mam nadzieję, że Gloria Artis nie jest zamknięciem mojej działalności pisarskiej - mówił Wacław Holewiński tuż po uroczystości wręczenia odznaczeń.
Wacław Holewiński
Wacław HolewińskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
06'24 Wacław Holewiński odznaczony brązowym medalem Gloria Artis (Poranek Dwójki)
więcej

Wacław Holewiński to autor książek historycznych, wydawca, były działacz opozycji demokratycznej i więzień polityczny w PRL, a także dziennikarz Dwójki prowadzący audycje o tematyce literackiej. Swoją pierwszą powieść, "Lament nad Babilonem", wydał w 2003, w wieku 47 lat.

Zaskakująca kariera

- To jest kariera, której pewnie bym nie przewidywała, bo znałam Wacka Holewińskiego jako redaktora, współwłaściciela, współorganizatora wydawnictwa podziemnego Przedświt. Potem próbował swoich sił jako wydawca na wolnym rynku, a dopiero później przeszedł do pisania powieści historycznych i okazało się, że ma bardzo wiele do powiedzenia - komentowała Anna Nasiłowska, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. - On przywraca pamięci postacie, które były długo pomijane, o których niewiele wiadomo. Właściwie na nowo napisał w swojej trylogii historię rewolucji 1905 roku w Polsce.

Czytaj także:

Wacław Holewiński przyznał, że choć swoje powieści zaczął pisać już w dojrzałym wieku, to praktycznie od zawsze pasjonował się historią. - Często mam tak, że znajduję jakiś fakt i zapisuję go, nie wiedząc, kiedy go wykorzystam. A później nagle odnajduję i wiem, że to jest właśnie w to miejsce - opowiadał.

Przypomnieć tych, którzy zniknęli

Pisarz podkreślił, że jego zdaniem zbyt łatwo tracimy z oczu postacie, które są niezwykle ważne dla naszej historii. - Edukacja z pomijaniem takich postaci, redukowaniem do tych najważniejszych, najwybitniejszych, to historia niepełna, to edukacja niepełna. Ja w swoich książkach staram się przypominać tych, którzy zniknęli, często nie wiadomo dlaczego, i pewnie będę to robił dalej - stwierdził.

Wręczenie medali Zasłużony Kulturze Gloria Artis miało miejsce podczas Biesiady Literackiej w warszawskim Domu Literatury we wtorek 28 czerwca. Obok Wacława Holewińskiego odznaczenia otrzymali też pisarz Jerzy Binkowski i poetka Alicja Patey-Grabowska.

- Całą trójkę łączy to, że udzielają się również w dziedzinie edukacyjnej, popularyzatorskiej – podsumowała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka. Medale przyznał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.


Posłuchaj
06:24 Poranek Dwójki 29.06.2022 holewiński.mp3 Wacław Holewiński odznaczony brązowym medalem Gloria Artis (Poranek Dwójki)

***

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

Literacko-rodzinne drogi Wacława Holewińskiego

10.07.2022 14:07
– Gdy miałem 14 lat, wiedziałem, że napiszę książkę poświęconą swojemu stryjecznemu dziadkowi – mówi w audycji "Trójka literacka" Wacław Holewiński, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, odznaczony właśnie brązowym medalem Gloria Artis.
Wacław Holewiński
Wacław HolewińskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Wacław Holewiński to prawnik, wydawca, redaktor, autor książek historycznych, były działacz opozycji demokratycznej i więzień polityczny w PRL. Jest współtwórcą, wraz z Jarosławem Markiewiczem, "Przedświtu" – jednego z głównych wydawnictw drugiego obiegu. Był szefem działu prozy w "Wyspie – Kwartalniku Literackim", recenzentem książkowym w portalu Pisarze.pl, obecnie jest dziennikarzem radiowej Dwójki prowadzącym audycje o tematyce literackiej. Pod koniec czerwca br. został odznaczony brązowym medalem Gloria Artis.

Na swoim koncie ma m.in. dramaty, opowiadania oraz powieści – w tym wyróżnioną nagrodą im. Józefa Mackiewicza książkę "Opowiem ci o wolności". Swoją pierwszą powieść, zatytułowaną "Lament nad Babilonem", wydał w 2003 roku.

Tadeusz Danilewicz  postać zakazana

– To książka o Tadeuszu Danilewiczu – postaci, która w PRL była kompletnie zakazana. W czasie wojny był szefem Sztabu Komendy Głównej Narodowych Sił Zbrojnych, później pierwszym komendantem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. To człowiek, który miał się znaleźć w Moskwie wraz z resztą przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w słynnym procesie szesnastu. Na szczęście nie uwierzył w zapewnienia Rosjan, nie zatrzymano go, udało mu się wyjechać z Polski. Gdyby tego nie zrobił, zostałby powieszony. Rodzinnie to brat mojego dziadka – opowiada Wacław Holewiński i dodaje, że już jako 14-latek wiedział, że napisze książkę poświęconą swojemu stryjecznemu dziadkowi.

Czterej bracia

Nie miała to być jedyna pozycja poświęcona losom rodziny. – W zamyśle miałem napisanie o moim dziadku i jego trzech braciach. To niesamowita historia: jeden, jak już wspomniałem, został główną postacią Polskiego Państwa Podziemnego. Drugi podpisał Reichslistę, bo jego żona była rodowitą Niemką. Trzeci był masonem i muzykiem Filharmonii Lwowskiej, uwolnionym przez masonerię działającą u Sowietów – wspomina rozmówca Tomasza Zaperta.

– Ostatecznie napisałem o dziadku, który brał udział w walkach we Lwowie w 1918 roku. Później był osadnikiem wojskowym na Kresach. Został aresztowany, przeszedł przez łagry, Workutę, Armię Andersa, a jego późniejsze życie w PRL też nie należało do łatwych. Byłem z nim bardzo związany. Zmarł, gdy miałem 24 lata – opowiada gość "Trójki literackiej".


Posłuchaj
49:18 2022_07_10 14_07_23_PR3_Trojka_Literacka.mp3 Wacław Holewiński o swojej literackiej twórczości (Trójka literacka)

 

W audycji rozmawiamy m.in. także o dziennikach Krzysztofa Mętraka, powieści poświęconej Ignacemu Karolowi Korwin-Milewskiemu, a także tryptyku "Pogrom", który wkrótce ma zostać zekranizowany.

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Tomasz Zapert
Gość: Wacław Holewiński (autor książek historycznych, wydawca, redaktor, były działacz opozycji demokratycznej i więzień polityczny, dziennikarz radiowej Dwójki)
Data emisji: 10.07.2022
Godzina emisji: 14.07

mk