X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wacław Holewiński - podziemny wydawca

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 14:19
- Z Jarkiem Markiewiczem uznaliśmy, że chcemy robić wydawnictwo. Dla nas nie miało znaczenia, czy książka jest cenzuralna, czy nie. Wyznacznikiem była dla nas jej wartość - mówi Wacław Holewiński, działacz opozycji demokratycznej, więzień polityczny PRL, wydawca, pisarz.
Audio
  • Wacław Holewiński o swoich rodzinnych korzeniach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Wacław Holewiński o studiach prawniczych i działalności opozycyjnej w PRL (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Wacław Holewiński m.in. o swoim koledze, który donosił UB (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Wacław Holewiński o drugoobiegowym "Przedświcie" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Wacław Holewiński o swoich przyjaźniach m.in. z Krzysztofem Mętrakiem, Lechem Budreckim czy Krzysztofem Karaskiem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Wacław Holewiński to pisarz, który pierwszy w Polsce podjął problematykę Żołnierzy Wyklętych
Wacław Holewiński to pisarz, który pierwszy w Polsce podjął problematykę Żołnierzy Wyklętych Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Gdy Wacław Holewiński zdecydował się na założenie podziemnego wydawnictwa "Przedświt", do współpracy zaprosił Pawła Zapaśnika i swego znakomitego przyjaciela Jarosława Markiewicza. Bohater "Zapisków ze współczesności" przyznaje, że postaci Markiewicza zawdzięcza bardzo wiele, to dzięki niemu poznał znakomitych pisarzy, poetów i malarzy, a w stanie wojennym zyskał etat pomocy domowej w domu Henryka Wańka.

ZOBACZ TAKŻE
Książki 1200.jpg
ZAKAZANE KSIĄŻKI - Drugi obieg wydawniczy

Ludzie skupieni wokół drugoobiegowego wydawnictwa "Przedświt" ryzykowali wiele. Bywały sytuacje, że druku książek dokonywano w siedzibie zarządu krajowego Związku Młodzieży Socjalistycznej, w budynku naprzeciwko KC PZPR. - Czasami robiliśmy książki w ogromnych - jak na podziemie - nakładach  (7 czy 8 tysięcy "Onych" Teresy Torańskiej) - opowiada Holewiński.

Praca w podziemnym wydawnictwie dawała wiele satysfakcji, dzięki niej zawiązywały się przyjaźnie. Niestety niosła ze sobą ogromne ryzyko aresztowania - wydawcom towarzyszył ciągły strach przed agentami bezpieki.

***

Tytuł audycji: "Zapiski ze współczesności"

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 15-19.02.2016

Godzina emisji: 11.45

pj/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rewolucja powielaczy. Słowo w walce z reżimem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 20:00
- Dzięki podziemnym wydawnictwom do polskiego czytelnika trafili zakazani przez cenzurę Miłosz i Gombrowicz, ale też wielu wielu zagranicznych autorów, jak chociażby Günter Grass - mówił w Dwójce Jan Strękowski, działacz opozycji w PRL.
rozwiń zwiń