Powieści na antenie

"Tajni dyrygenci chmur"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 11:10
W cyklu "To się czyta" przedstawialiśmy przedpremierowo fragmenty najnowszej powieści Wioletty Grzegorzewskiej - "Tajni dyrygenci chmur". Fragmenty książki usłyszeliśmy w interpretacji Wiktorii Gorodeckaji.
.
.Foto: Piotr Podlewski/PR

Nowa powieść Wioletty Grzegorzewskiej nawiązuje do znanych już z debiutanckich "Guguł" motywów powracania do zapamiętanych miejsc, urodzenia i wychowania, które jawią się autorce jako magiczne, niemal baśniowe, pełne niezwykłości, zabobonów i cudów. Opowiadając o nich Grzegorzewska stara się ocalić zapamiętany język, wyrażenia gwarowe, urywki piosenek i wierszy a także zapomniane już zwyczaje śląskich chłopów żyjących na skraju Jury.

Bohaterką tej historii czyni samotną, nadwrażliwą Lolę - wierną obserwatorkę życia robotniczo- chłopskiej rodziny, z której pochodzi. Ale także wydarzeń, które dzieją się wokół niej: kryzys gospodarczy, życie na kartki, biedę ale także największą katastrofę w dziejach ówczesnej Europy, awarię reaktora atomowego w Czarnobylu.

Wydawnictwo W.A.B zapowiada premierę książki na 15 maja br.. Będzie można ją kupić podczas tegorocznych, drugich już Targów Książki i Mediów Vivelo, które odbędą się w dniach 16-19 maja na PGE Narodowym w Warszawie.

Fragmenty "Tajnych dyrygentów chmur" czyta na antenie Dwójki Wiktoria Gorodeckaja.


Posłuchaj
09:46 Dwojka_To_sie_czyta_2024_05_06-11-01-22.mp3 Wioletta Grzegorzewska - "Tajni dyrygenci chmur", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

09:38 Dwojka_To_sie_czyta_2024_05_07-10-59-10.mp3 Wioletta Grzegorzewska - "Tajni dyrygenci chmur", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

09:54 Dwójka to się czyta 8.05.2024.mp3 Wioletta Grzegorzewska - "Tajni dyrygenci chmur", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

10:33 Dwójka to się czyta 9.05.2024.mp3 Wioletta Grzegorzewska - "Tajni dyrygenci chmur", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

09:44 Dwójka to się czyta 10.05.2024.mp3 Wioletta Grzegorzewska - "Tajni dyrygenci chmur", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 6-10.05.2024

Godz. emisji: 11.00

pg

Czytaj także

Wielki sukces polskiej pisarki: Urszula Honek nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera!

12.03.2024 14:15
Urszula Honek za swoją debiutancką książkę, zbiór opowiadań "Białe noce", znalazła się na długiej liście nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Razem z nią nominowana została tłumaczka, Kate Webster. Krótką listę finalistów poznamy 9 kwietnia, a tytuł zwycięskiej książki – 21 maja.
Międzynarodowa  Nagroda Bookera 2024. Wyróżnienie dla Urszuli Honek za książkę Białe Noce
Międzynarodowa Nagroda Bookera 2024. Wyróżnienie dla Urszuli Honek za książkę "Białe Noce"Foto: YT Screen
  • Nagroda Bookera jest przyznawana od roku 1969. Laureat otrzymuje 50 tys. funtów. Już samo znalezienie się w grupie finalistów jest uważane za duży sukces i przekłada się na popularność książki oraz jej autora/autorki.
  • W roku 2018 Międzynarodową Nagrodę Bookera otrzymała Olga Tokarczuk za książkę "Bieguni". Później była także nominowana za "Prowadź swój pług przez kości umarłych" oraz "Księgi Jakubowe".
  • Wśród polskich pisarzy nominowanych do Nagrody Bookera znaleźli się także Stanisław Lem (1969) i Wioletta Grzegorzewska (2017).

– Studium śmierci zamknięte w poruszających historiach rozgrywających się w polskich Beskidach. Każde opowiadanie koncentruje się na innej postaci i sposobie, w jaki sobie radzi, udaje jej się przetrwać albo też tylko istnieć. Pomimo często nieuświadomionych ubóstwa, zawodu, tragedii, rozpaczy, brutalności i ogólnego sensu daremności, które ich otaczają – tak o "Białych nocach" napisała kapituła na stronie prestiżowej nagrody.

Książka wychodzona po Beskidzie

"Białe noce" to debiut prozatorski Urszuli Honek, zbiór opowiadań, które rozgrywają się w małej miejscowości położonej w Beskidach. – Ta książka nie powstałaby bez mojego długoletniego zagłębiania się w przestrzeń Beskidu Niskiego. Zrodziła się z moich bardzo długich, wielogodzinnych, wielodniowych wędrówek po Beskidzie Niskim: przez osiem lat nieustannie tam wyjeżdżałam, pomieszkiwałam – opowiada autorka. – Zawsze używam sformułowania, że ta książka jest "wychodzona". Bo ja tak mam: muszę poczuć te miejsca, zobaczyć o różnych porach dnia, różnych porach roku. Żeby zobaczyć, jak zmienia się przestrzeń, krajobraz, zmieniają się ludzie wokół – tłumaczy.

– Prawdę mówiąc, jeszcze nie do końca w to wierzę, ale bardzo się cieszę: to naprawdę wyjątkowe wyróżnienie dla mnie – mówi pisarka, ale od razu zastrzega, że myślenie o nagrodach jest szkodliwe dla literatury: – Nagrody są bardzo dobre i miłe, świetnie jest być wyróżnionym, natomiast tak naprawdę w tym wszystkim najgłębiej chodzi o literaturę. Żebyśmy jako piszący poczuli, że udało nam się czegoś dotknąć, albo coś w sobie otworzyć – wskazuje.

Przeczytaj także:


Docenić tłumaczy

Międzynarodowa Nagroda Bookera to nagroda podwójna, gdyż twórcy doceniają fakt, że bez tłumacza i jego pracy dzieła nieanglojęzyczne nie byłyby w stanie przebić się na rynku międzynarodowym. Dlatego wyróżniona została również Kate Webster, która przełożyła opowiadania Urszuli Honek. – Mam takie poczucie, że bez tłumaczy pisarz nie istnieje na rynku zagranicznym, więc  z mojej strony ukłony w stronę Kate Webster są ogromne. Będę jej wdzięczna już po wsze czasy – komentuje polska pisarka. – Kate Webster jest początkującą pisarką, więc dla niej też to jest ogromne wyróżnienie. I wskazuje, że warto stawiać na młodych i nieznanych jeszcze tłumaczy, gdyż w nich też tkwi ogromna siła – stwierdza.

– Jestem pełna podziwu dla pracy tłumaczy. I jestem szczęśliwa, że udało mi się pracować z Kate Webster, która jest osobą skupioną, metodyczną i wspaniałą tłumaczką – dodaje.


Posłuchaj
04:38 TROJKA Trojka do trzeciej 2024_03_12 12-29-30.mp3 Urszula Honek nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera: rozmowa z pisarką (Trójka do trzeciej)

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Urszula Honek (pisarka, poetka)
Data emisji: 12.03.2024
Godzina emisji: 12.29

pr