Powieści na antenie

"Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie – Jerzy Lisowski. Listy 1947–1979"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 11:16
Nakładem Wydawnictwa Akademickiego SEDNO ukazał się obszerny, liczący dwa tomy zbiór korespondencja Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów oraz Jerzego Lisowskiego, obejmujący lata 1947–1979. Fragment korespondencji, przedstawiający wzajemne relacje między studentem francuskiego uniwersytetu Jerzym Lisowskim, a dojrzałym już znanym i cenionym pisarzem Jarosławem Iwaszkiewiczem wybraliśmy do lektury w cyklu "To się czyta". Listy Jerzego Lisowskiego czyta Mariusz Bonaszewski, a Jarosława Iwaszkiewicza - Krzysztof Gosztyła.
Mariusz Bonaszewski i Krzysztof Gosztyła.
Mariusz Bonaszewski i Krzysztof Gosztyła. Foto: Wojciech Kusiński/PR2

Posłuchaj
09:28 To się czyta Dwójka 26 kwiecień 2021 11_02_38.mp3 "Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie – Jerzy Lisowski. Listy 1947–1979". Listy Jerzego Lisowskiego czyta Mariusz Bonaszewski, Jarosława Iwaszkiewicza - Krzysztof Gosztyła. Fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

09:58 To się czyta Dwójka 27 kwiecień 2021 11_00_54.mp3 "Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie – Jerzy Lisowski. Listy 1947–1979". Listy Jerzego Lisowskiego czyta Mariusz Bonaszewski, Jarosława Iwaszkiewicza - Krzysztof Gosztyła. Fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

09:49 To się czyta Dwójka 28 kwiecień 2021 11_00_42.mp3 "Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie – Jerzy Lisowski. Listy 1947–1979". Listy Jerzego Lisowskiego czyta Mariusz Bonaszewski, Jarosława Iwaszkiewicza - Krzysztof Gosztyła. Fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

09:36 To się czyta Dwójka 29 kwiecień 2021 11_00_47.mp3 "Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie – Jerzy Lisowski. Listy 1947–1979". Listy Jerzego Lisowskiego czyta Mariusz Bonaszewski, Jarosława Iwaszkiewicza - Krzysztof Gosztyła. Fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

10:12 To się czyta Dwójka 30 kwiecień 2021 11_02_23.mp3 "Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie – Jerzy Lisowski. Listy 1947–1979". Listy Jerzego Lisowskiego czyta Mariusz Bonaszewski, Jarosława Iwaszkiewicza - Krzysztof Gosztyła. Fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

     

W chwili rozpoczęcia wymiany listów z Iwaszkiewiczem Jerzy Lisowski był studentem uniwersytetu w Lille. Urodził się 10 kwietnia 1928 roku w rodzinie polsko-francuskiej. Polsko-francuska genealogia Lisowskiego (z domieszką ukraińskości) była dla pochodzącego z Ukrainy Iwaszkiewicza nader ważna. Skamandryta postrzegał Lisowskiego jako kogoś bliskiego mu duchowo, z kim łączyła go młodość spędzona na ukraińskiej ziemi, a kto potem zanurzył się w żywioł mowy francuskiej, będąc zarazem najsilniej przywiązanym do kultury polskiej.

Lisowski był więc po trosze ucieleśnieniem marzenia pisarza: cieszyć się przyjaźnią człowieka, który miałby głęboko przyswojone różnorodne kody kulturowe, w tym tak różne jak francuski i ukraiński. Odwzorowana w listach historia ich znajomości potwierdza, że Iwaszkiewicz nie zawiódł się w swoich oczekiwaniach względem Lisowskiego. Po pewnym czasie uczynił go sekretarzem miesięcznika "Twórczość", a potem wyznaczył go na swego następcę na stanowisku redaktora naczelnego.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 26-30.04.2021 

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

Adam Mickiewicz "Romantyczność"

26.12.2018 22:00
Drugiego Dnia Świąt Bożego Narodzenia zaprosilismy w radiowej Jedynce na poetyckie słuchowisko z okazji 220 rocznicy urodzin Adama Mickiewicza" Romantyczność" w reżyserii Janusza Kukuły.
Krzysztof Gosztyła
Krzysztof GosztyłaFoto: Grzegorz Śledź
Posłuchaj
44'56 Adam Mickiewicz "Romantyczność" (Słuchowisko w Jedynce)
więcej

220 lat temu urodził się Adam Mickiewicz. - W moim głębokim przekonaniu największy poeta świata - mówi Janusz Kukuła. Podkreśla, że Teatr Polskiego Radia nie może nie zauważyć tej rocznicy. Tym bardziej, że w jego archiwach sa "dzieła wszystkie" poety, nagrywane przez wiele pokoleń polskich aktorów.

Reżyser wyjasnia, że wybór, który pragnie Państwu przedstawić jest próbą spojrzenia na tę genialną poezję z perspektywy przemijania i wspomnień. Dojrzali, wspaniali aktorzy mówią słowa, które już wiedzą, że życie weryfikuje i zmienia wszystkie porywy młodości, poza miłością.

Adam Mickiewcz "Romantyczność"

Scenariusz i reżyseria: Janusz Kukuła 

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Salaber  

Obsada:

Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc, Andrzej Mastalerz, Mariusz Bonaszewski, 

 


 

 

 


Czytaj także

Robert Papieski: Iwaszkiewiczowi do pisania potrzebna była atmosfera młodości

05.02.2021 22:00
"Jest jednym z niewielu krytyków, którzy naprawdę znają się na wierszach, przy czym jego smak nie jest powodowany żadnymi ambicjami osobistymi" - tak pisał o Jerzym Lisowskim Jarosław Iwaszkiewicz.
Jarosław Iwaszkiewicz
Jarosław IwaszkiewiczFoto: NAC/Archiwum fotograficzne Włodzimierza Barchacza
Posłuchaj
24'27 Agnieszka Papieska, Robert Papieski i Andrzej Zawada o nowo-wydanym tomie korespondencji Jarosława Iwaszkiewicz i Jerzego Lisowskiego (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Posłuchaj

24:27 Iwaszkiewicz Lisowski.mp3 Agnieszka Papieska, Robert Papieski i Andrzej Zawada o nowo-wydanym tomie korespondencji Jarosława Iwaszkiewicz i Jerzego Lisowskiego (Strefa literatury/Dwójka) 

Jerzy Lisowski i Jarosław Iwaszkiewicz poznali się w 1947 roku. Lisowski - wówczas młody student - przyjechał do Polski i zaproponował Iwaszkiewiczowi pomoc, gdyby ten pojawił się we Francji. Iwaszkiewicz skorzystał z propozycji, spędzili trzy dni w Paryżu - dni te stały się zaczątkiem długoletniej więzi.

83ffddb9-aa4b-40f5-a1c8-3c38749d18a5.jpg
Iwaszkiewiczowie i Paweł Hertz. Przyjaźń w listach

- Była to wyjątkowa przyjaźń, ponieważ nie wyczerpała się tak szybko, jak inne relacje, które kończą się, gdy minie pierwszy ogień - opowiadała Agnieszka Papieska, historyk literatury, współedytorka nowo opublikowanej korespondencji Iwaszkiewicza z Lisowskim.

Więź uczuciowa i intelektualna

Papieska tłumaczyła, iż twórca "Matki Joanny od Aniołów" znalazł w Lisowskim nie tylko zapał, entuzjazm, młodzieńczość, ale również partnera intelektualnego. - Lisowski wpisuje się w szereg młodych ludzi, którzy pomagali Iwaszkiewiczowi w twórczości. Potrzebna mu była mu energia życia - dodał Robert Papieski, współedytor korespondencji.

- Lisowski był wybitnym tłumaczem i z wielkim oddaniem przekładał Iwaszkiewicza, a także wielu innych polskich prozaików i poetów - opowiadała Agnieszka Papieska.

Zdaniem edytorki, Lisowski był ambasadorem Iwaszkiewicza we Francji. Działalność taką prowadził jeszcze w czasach studenckich. Następnie zaś propagował twórczość autora "Panien z Wilka" w najważniejszych francuskich wydawnictwach, gdzie pracował. Wkładał on nawet wysiłki, by promować kandydaturę Iwaszkiewicza pod literacką nagrodę Nobla - jak sugerowała Papieska.

Odsłonięte karty "Twórczości"

Więź uczucia i intelektu, sytuacje życia codziennego czy głębokie osobiste doświadczenia to nie jedyne karty życia Iwaszkiewicza, jakie odsłaniają przed czytelnikiem jego listy z Lisowskim.

- Korespondencja pokazuje nowy wątek, którego nie było do tej pory w innych zbiorach - opowiadał Andrzej Zawada, literaturoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego, który dodał, iż w połowie lat 50. Iwaszkiewicz przejął redakcję miesięcznika "Twórczość". Zaprosił wówczas Lisowskiego do współpracy, która trwała aż do śmierci twórcy "Czerwonych tarcz".

Listy te są zatem świadectwem całych lat spędzonych przy redagowaniu najważniejszego miesięcznika literackiego powojennej Polski. - To peryskop, który zagląda do obszaru niewidocznej dla niewtajemniczonego czytelnika rzeczywistości. Widzimy, jak pomiędzy tym, co wartościowe w literaturze, a polityką kulturalną, musieli żeglować redaktorzy polskich czasopism literackich - tłumaczył Zawada.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Agnieszka Papieska (edytor, historyczka literatury), Robert Papieski (edytor, tłumacz, krytyk, eseista), Andrzej Zawada (literaturoznawca, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego)

Data emisji: 05.02.2021

Godzina emisji: 21.30

ag/am