Krystyna Lenkowska: Iwaszkiewicz pisze o muzyce w sposób fascynujący

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 13:00
- "Ogród rodziny Finzi-Continich", którą napisał Giorgio Bassani dołącza do mojej listy wybitnych powieści - mówiła w "Literackich witaminach" poetka i tłumaczka - Krystyna Lenkowska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Billion Photos

Posłuchaj
07:57 Dwójka 2021_02_01 Literackie witaminy.mp3 Krystyna Lenkowska poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

Giorgio Bassani "Ogród rodziny Finzi-Continich" 

- Jestem oczarowana książką "Ogród rodziny Finzi-Continich", którą napisał Giorgio Bassani. To są losy arystokratycznej rodziny żydowskiej w Ferrarze. Bassani mitologizuje to miasto. Myślę, że już nigdy nie pomyślę o Ferrarze bez kontekstu tej książki - mówiła Krystyna Lenkowska. - Książka jest o niespełnieniu. Taka wędrówka po krainie cieni - dodała.

Marai 1200.jpg
Sandor Marai, ostatni tom "Dziennika"

"Ogród rodziny Finzi-Continich", opublikowany w 1982, przyniósł Bassaniemu w tym samym roku jedną z najpoważniejszych nagród włoskich, "Premio Viareggio". Powieść opisuje losy arystokratycznej rodziny żydowskiej Finzi-Continich ukazane na sugestywnie zarysowanym tle społeczeństwa Ferrary. Rodzina ta, odgrodzona od świata w głębi swego pięknego, starego ogrodu, stanowi jakby świat własny, odrębny, do którego zaczynają jednak docierać pierwsze objawy dyskryminacji rasowej i prześladowań ze strony faszystowskiego rządu.

Jarosław Iwaszkiewicz "Opowiadania muzyczne"

- Szczególnie polecam "Opowiadania muzyczne" Iwaszkiewicza ludziom, którzy interesują się muzyką. Iwaszkiewicz sam o mało nie został kompozytorem, więc pisze o muzyce w sposób bardzo merytoryczny. A przy tym pisze w sposób fascynujący, bo jest to pisarz znakomity i wciąga w swoją akcję - mówiła Krystyna Lenkowska. - Jest tam fantastyczne opowiadanie o Czajkowskim na tle historii Rosji - dodała.

"Ludzie niemuzykalni nawet nie wyobrażają sobie, jak dużo i jak rozmaicie można mówić o muzyce. Ile rozmaitych odcieni i spraw kryje się w odczuwaniach muzycznych, jak ten wielki temat poszerza nasze rozumienie życia, jak wzbogaca treść codziennego dnia" - pisał Jarosław Iwaszkiewicz w "Opowiadaniach muzycznych". 

Sándor Márai "Stara miłość"

- Są to świetne, krótkie formy prozatorskie - mówiła poetka. - To pozycja dla tych, którzy chcą zobaczyć, jak się pisze powieść, ponieważ są to chronologicznie zebrane opowiadania Máraia od tych pierwszych do dojrzałych - dodała.

Iwaszkiewicz Maria1200.jpg
Maria Iwaszkiewicz. "Portrety" z najlepszej strony

Tom rozpoczyna pierwsze opowiadanie kilkunastoletniego Máraiego. W kolejnych utworach czytelnik obserwuje narodziny i rozwój talentu pisarza. Śledzi jego poszukiwania tematów, zainteresowań i stylów, podejmowanych lub na zawsze porzuconych przez autora w późniejszych powieściach. Wśród znanych i lubianych motywów są: miłość i śmierć, życie i przemijanie, ludzkie relacje i konflikty. Wszystko to Márai wydobywa z codziennych, niejednokrotnie banalnych zdarzeń, które po mistrzowsku opisuje, wywołując w czytelnikach głębokie emocje.

Opisy pochodzą od wydawcy

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Krystyna Lenkowska (poetka i tłumaczka)

Data emisji: 1.02.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Literat. Jak Antoni Słonimski zaraził się poezją

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 05:40
"Złapałem poezję i literaturę, jak łapie się katar czy grypę" - napisał kiedyś Antoni Słonimski. 15 listopada mija 128. rocznica urodzin poety, który wcale nie miał być poetą.
rozwiń zwiń