X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Auschwitz
Section02

Wielka łapanka, która wstrząsnęła Włochami

IAR
Izabella Mazurek 16.01.2015
Wielka łapanka, która wstrząsnęła Włochami
foto: Wikipedia/"Centralna Agencja Fotograficzna"

16 października 1943 roku Niemcy przeprowadzili łapankę w rzymskim getcie. Z ponad tysiąca osób, wywiezionych kilka dni później do obozu zagłady Auschwitz, wróciło tylko szesnaście.

Wydarzenie to wstrząsnęło całymi Włochami i do dziś jest powodem polemiki Żydów włoskich z Watykanem. Twierdzą oni bowiem, że papież Pius XII nie zrobił nic, by ocalić wywleczonych o świcie ze swoich domów mieszkańców stołecznego getta. Przypominają, że pociąg, którym zostali wywiezieni do Auschwitz, przez kilka dni stał na jednym z rzymskich dworców.

Od osiemnastu lat katolicka wspólnota św. Idziego organizuje w rocznicę tych wydarzeń tak zwany Marsz Pamięci - z bazyliki Matki Bożej na Zatybrzu do synagogi.

Z tej samej okazji w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie została złożona pełna lista nazwisk ponad sześciu tysięcy włoskich ofiar Holokaustu.

IAR, mr