X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Ruch ludowy
Section05

Stanisław Mikołajczyk przegrał walkę o kształt powojennej Polski

Polskie Radio
Izabella Mazurek 24.02.2015
Stanisław Mikołajczyk (1947 r.)
Stanisław Mikołajczyk (1947 r.), foto: PAP/CAF-archiwum

- Wiążąc się serdeczną współpracą ze sprzymierzonymi narodami, proklamuję swą wiarę w demokrację i zaufanie do wielkich przywódców demokracji: prezydenta Roosevelta i premiera Churchilla - mówił w jednym z przemówień premier Stanisław Mikołajczyk.

Po tragicznej śmierci w katastrofie nad Gibraltarem premiera polskiego rządu na emigracji i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego jego miejsce zajął dotychczasowy wicepremier Stanisław Mikołajczyk (ur. 1901, zm. 1966). 14 lipca 1943 roku został on mianowany nowym premierem rządu polskiego w Wielkiej Brytanii.
Nie dość twardy na te czasy
W swoim exposé wygłoszonym 28 lipca 1943 roku mówił: "za obowiązek uważamy dalej kontynuować dzieło gen. Sikorskiego i dopilnować by praca jego i wysiłek nie poszły na marne. By jego wizja Polski mogła doczekać się rychłego urzeczywistnienia. Po pierwsze walka z  Niemcami prowadzona z przymierzonymi do samego końca oraz po drugie ścisła współpraca nad budowaniem i ugruntowaniem trwałego pokoju po wojnie”.

Posłuchaj archiwalnych wypowiedzi Stanisława Mikołajczyka w sewrisie - Radia Wolności >>>
Według historyka prof. Pawła Wieczorkiewicza Mikołajczyk objąwszy tekę premiera w bardzo trudnej sytuacji kryzysowej nie potrafił wykazać wielkości charakteru. - Był człowiekiem kompromisu, człowiekiem, który dążył do rozwiązań polubownych, a takie rozwiązania nie były w tym czasie możliwe – dodawał profesor.
Walka o kształt powojennej Polski
Był to czas tragicznej sytuacji geopolitycznej Polski bo już w listopadzie 1943 roku w ambasadzie radzieckiej w Teheranie doszło do pierwszego spotkania Wielkiej Trójki: Józefa Stalina, Winstona Churchilla i Franklina Delano Roosevelta.
Stalin, niedawny sojusznik Hitlera, teraz był sojusznikiem Anglików i Amerykanów. Jako ich sprzymierzeniec natychmiast zaczął uzurpować sobie szczególe prawa i stawiać żądania wynagrodzenia politycznego za ponoszone koszty wojny.
Był to kluczowy moment II wojny światowej. Wtedy podjęto najważniejsze decyzje na temat dalszego, końcowego etapu wojny, ale także powojennych losów Europy, w tym Polski.
Zdradzony przez Roosevelta i Churchilla
W Teheranie, w ukryciu przed polskimi sojusznikami, zostało dokonane rozczłonkowanie Polski , oddanie niemal połowy naszego kraju Związkowi Sowieckiemu. To tutaj doszło do zdrady Polski przez jej aliantów.
Nieświadomy niczego Mikołajczyk usiłował uzyskać porozumienie z ZSRR dotyczące polskiej granicy wschodniej. Wielokrotnie udawał się w tej sprawie do Moskwy. Prowadząc rozmowy, nie zdawał sobie sprawy, że decyzje w sprawie granicy wschodniej i tzw. rekompensaty terytorialnej już zapadły, i to bez udziału Polski.
O porozumieniu teherańskim dowiedział się podczas konferencji w Moskwie w październiku 1944 roku z ust Mołotowa w obecności nie tylko Stalina, ale również przebywającego wtedy w Moskwie, brytyjskiego premiera Winstona Churchilla. Załamany złożył dymisję 24 listopada 1944 roku. Po nim premierem rządu został Tomasz Arciszewski.
Pomimo późniejszych starań polskiego rządu emigracyjnego postanowienia konferencji teherańskiej pozostały wiążące. Rzeczpospolita trafiła do sowieckiej strefy wpływów, w której pozostała przez blisko 45 lat.
mk

Section41