Nauka

Zamiast oglądania będziesz uczestnikiem

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 13:40
Przeprowadzono testy wytrzymałościowe eksponatów w Centrum Nauki Kopernik. Dorosłym nic nie udało się zniszczyć.
Audio
  • Robert Firmhoffer,dyrektor Centrum Nauki Kopernik o eksponatach w CNK

- Jesteśmy dalecy od tego, żeby mówić ludziom, co i jak mają rozumieć. Zaproponujemy doświadczenia, dzięki którym można będzie zadać sobie pytanie, jaka ma być nasza przyszłość, czy naprawdę każde doświadczenie warto przeprowadzić - mówi gość "Sygnałów Dnia", Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

W rozmowie z Wiesławem Molakiem i Krzysztofem Grzesiowskim dyrektor Centrum Nauki Kopernik zapewniał, że eksponaty zgromadzone w Warszawie trudne są do zniszczenia, zrobione przez najlepsze firmy na świecie.

- Nie został uwzględniony "współczynnik dziecka", czyli nie wiemy, czy nieograniczona wyobraźnia dzieci i ich sposób na wykorzystanie naszych eksponatów, uchroni je przed zniszczeniem – mówi Robert Firmhofer.

Testy wytrzymałościowe eksponatów przeprowadzano na dorosłych, którzy zawsze, w przeciwieństwie do dzieci, zastanawiają się, do czego można wykorzystać przedmiot.

- Nasze Centrum to będzie miejsce, gdzie samemu będzie można samemu robić doświadczenia. Zamiast oglądać za szybą eksponaty, będziemy mogli uczestniczyć w zdarzeniach jako podmiot - mówi gość "Sygnałów Dnia".

Za 24 dni uroczyste otwarcie Centrum Nauki Kopernik uświetni "Wielki wybuch" -  widowisko plenerowe, reżyserowane przez światowej sławy reżysera Petera Greenewaya.

Spektakl oparty jest na różnych mitach, w tym na teorii naukowej o wielkim wybuchu, dzięki którym ludzie próbowali sobie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób powstał świat, dlaczego jest możliwe, że ludzie żyją właśnie tu.

(im)

Czytaj także

Jak bawiąc się popularyzować naukę?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2010 12:00
Kolejny, 14. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, odbędzie się już w tę sobotę, 12 czerwca w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu przy ul. Rozbrat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fale w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2010 20:09
Fala, to po kole najważniejszy wynalazek - twierdzi reżyser interaktywnego spektaklu Paweł Passini.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klucze do interaktywnego świata

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 17:33
Prezydent Warszawy oficjalnie przekazała klucze do siedziby Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wielki Wybuch" w CNK

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 14:56
Multimedialny spektakl uroczyście zainauguruje działalność Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń