Nauka

Jerzyki i jeże. Czym się różnią i dlaczego zasługują na naszą szczególną uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 14:35
Dla jednych gatunków zwierząt, zagrożeniem są budynki mieszkalne. Inne nie są w stanie poradzić sobie same z infrastrukturą drogową. Jedno jest pewne - w każdym z tych przypadków, potrzebna jest ingerencja człowieka. Tylko dzięki niej, nasi "bracia mniejsi" będą mieli szansę na przetrwanie, w tym jakże często niebezpiecznym dla nich, ludzkim świecie.
Audio
  • Co wspólnego mają ze sobą jeże i jerzyki? (Cztery pory roku/Jedynka)
Jerzyk zwyczajny w locie
Jerzyk zwyczajny w locieFoto: Gallinago_media/Shutterstock

-Trwa okres lęgowy. Remontujemy budynki i uszczelniamy je, aby mieć cieplej zimą. Zapominamy jednak, że znajdują się w nich ptasie gnizada - mówi Kacper Kowalczyk, przyrodnik i dziennikarz, który gościł na antenie radiowej Jedynki w audycji "Cztery pory roku".

Termodernizacje budynków, to zagrożenie między innymi dla gołębi, wróbli, kawek czy jerzyków, mniej popularnego gatunku ptaków. - Jerzyk jest ptakiem gór i takie bloki imitują półki skalne, w których ten ptak wcześniej się gnieździł - zauważa ekspert.

Co zrobić, aby nie uszkodzić gniazd, znajdujących się w szczelinach, podczas remontu obiektu? W tej sytuacji z pomocą powinni przyjść ornitolodzy i badacze nietoperzy, którzy ocenią czy w danym budynku znajduje się ptactwo. Przed remontem najlepiej jest zabezpieczyć gniazdo, a po jego zakończeniu, w ramach rekompensaty można powiesić budkę lęgową. W przypadku znalezienia siedlisk gatunków chronionych, należy powiadomić Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, która wyda zgodę na ingerencję w takie znalezisko - dodaje przyrodnik.

Jak się okazuje, szczególną troską powinniśmy otoczyć nie tylko jerzyki, zamieszkujące ptasie gniazda, ale również jeże kolczaste, które często wychodzą na ruchliwe ulice, pełne samochodów. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku dróg gminnych i powiatowych, gdzie nie ma wytyczonych specjalnych przejść dla zwierząt. - Jeż ani szybko nie poleci, jak w przypadku ptaków, ani nie zawróci, widząc rozpędzony samochód. Niestety często zostaje na tej drodze rozjechany - przyznaje Kacper Kowalczyk.

W gestii kierowców, leży powiadomienie zarządców dróg, o istniejącym problemie na danym odcinku. Posiadacze pojazdów, powinni jednak zwrócić uwagę na ograniczenie prędkości, w miejscach wędrówek zwierząt. - Jadąc wolniej, jesteśmy w stanie szybciej zareagować - przestrzega specjalista.

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy z Kacprem Kowalczykiem.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Kacper Kowalczyk (przyrodnik)

Data emisji: 21.05.2015

Godzina emisji: 11.23

kb/kh

Czytaj także

Zagadki przyrodnicze i ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 21:31
Zapraszamy na dwie zagadki - przyrodniczo-chemiczną i chemiczno-ekologiczną.
rozwiń zwiń