Nauka

„Czarna śmierć” nie była roznoszona przez szczury. Atakowała przez płuca

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 00:10
Naukowcy doszli do takich wniosków po analizie szczątków wykopanych we wschodnim Londynie. Zmarli byli ofiarami słynnej zarazy, która zdziesiątkowała populację Europy w połowie XIV wieku.
Yersinia pestis
Yersinia pestisFoto: fot. wikipedia

Archeolodzy y lekarze sądowi zbadali 25 szkieletów wydobytych w londyńskiej dzielnicy Clerkenwell. Jak sądzą, poznali prawdę na temat tego, jak rozprzestrzeniała się Czarna Śmierć.

Dotąd sądzono, że głównymi roznosicielami choroby były szczury i ich ugryzienia. Ustalenia londyńskich badaczy podważają jednak tę wersję. Tylko zaraza rozprzestrzeniająca się powietrzem mogłaby zainfekować i zabić tak wiele osób.

Epidemia czarnej śmierci to epidemia dżumy. Wybuchła w Azji Środkowej, skąd przez jedwabny szlak w 1346 dostała się na Krym. Szacuje się, że, szerząc się w Europie i okolicach Morza Śródziemnego, przyczyniła się do śmierci (w zależności od regionu) 30–60% ówczesnej populacji Europy.

Naukowcy zbadali DNA bakterii, która odpowiadała za katastrofę - Yersinia pestis. Pobrali je z zębów XIV-wiecznych szkieletów, a następie porównali z jej współczesną (i na pozór łagodniejszą) kuzynką, która niedawno zabiła 60 osób na Madagaskarze. O dziwo, londyńska wersja nie była bardziej zabójcza od współczesnej. Ich DNA niemal dokładnie się zgadzały.

Zdaniem naukowców, aby zaraza mogła zabijać tak szybko, musiała atakować płuca ofiar, a zatem rozprzestrzeniała się drogą kropelkową. - Ugryzienia szczurów to po prostu słabe wyjaśnienie Czarnej Śmierci - mówi biorący udział w analizach dr Tim Brooks. - Nie mogłaby rozprzestrzeniać się od domu do domu tak szybko, jak to miało miejsce.

Brooks znalazł także potwierdzenie dla swoich wniosków, analizując przypadek  dżumy z 1906 roku. Zaraz zabiła wówczas rodzinę w Suffolk oraz sąsiada, który pomagał chorym. Wówczas potwierdzono infekcje płuc.

W średniowiecznym Londynie trudniej było obronić się przed infekcją. Szkielety zdradzają ślady niedożywienia oraz przepracowania. Właśnie dlatego Czarna Śmierć zebrała tu kolosalne żniwo.

(ew/The Guardian)

Czytaj także

Naziści chcieli wykorzystywać komary jako broń biologiczną

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 16:48
Niemieccy naukowcy podczas drugiej wojny światowej chcieli wykorzystać malarię jako broń - wynika z najnowszych badań. Zaprezentował je dr Klaus Reinhardt z Uniwersytetu w Tybindze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To kobiety ubrały świat! Najstarszym zawodem świata jest… prządka

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 21:00
- Przełomowym wynalazkiem był sznurek - o tajnikach tkactwa najstarszych kultur basenu Morza Śródziemnego opowiada w radiowej Jedynce archeolog dr Agata Ulanowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy najstarszą ofiarę nowotworu. Żyła w starożytnym Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 01:00
Naukowcy znaleźli najwcześniejszy znany dotąd przypadek raka, który wystąpił u młodej osoby. Oczywiście, w Egipcie.
rozwiń zwiń