Nauka

Polak najstarszym żyjącym potomkiem szkockich Stuartów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 22:22
Gość Jedynki, hrabia Piotr Piniński, historyk sztuki i najstarszy żyjący potomek księcia Karola Stuarta, opowiada o losach swoich przodków.
Audio
  • Polak najstarszym żyjącym potomkiem szkockich Stuartów (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Karol I Stuart. Z bożej łaski król Anglii, Szkocji, Francji i Irlandii, Obrońca Wiary
Karol I Stuart. Z bożej łaski król Anglii, Szkocji, Francji i Irlandii, Obrońca WiaryFoto: Wikipedia/Public Domain

Podczas lekcji historii poznajemy skomplikowane losy szkockich Stuartów. Ród ten na początku XVII wieku przejął także tron Anglii. W połowie XVII wieku sprzyjający katolicyzmowi Stuartowie spowodowali na Wyspach reakcję w postaci rewolucji. Karol I został stracony. Jego syn Karol II wrócił wprawdzie na tron, ale już Jakub II (syn i brat poprzedników) został wypędzony z Wysp przez Wilhelma Orańskiego.

Ród osiadł wtedy we Włoszech. - Sam Jakub II osiadł we Francji i tam zmarł. Dopiero jego syn osiadł we Włoszech. Był to król Jakub III - mówi Piotr Piniński. - Ożenił się on z Klementyną Sobieską, wnuczką Jana III Sobieskiego. Sobiescy byli świetnymi kandydatami do tego ożenku. Klementyna była wyjątkowo zgrabna i bogata - dodaje.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Małżeństwo początkowo było zgodne, ale szybko sprawy się popsuły. Klementyna przeszła depresję poporodową i młodo zmarła. W 1745 roku skończyły się też nadzieje na powrót Stuartów na tron Wielkiej Brytanii. Upadło wtedy powstanie jakobickie. Karol Edward Stuart, syn Klementyny i Jakuba III, był wówczas przywódcą stronnictwa, mającego na celu odzyskać tron dla jego linii. Powstanie to jednak nie udało się. Francuzi nie dotarli na czas, bo ministrowie Ludwika XV nie byli chętni do współpracy; problemem były też skłócone rody szkockie.

Karol Edward Stuart musiał uciekać. - Jego tragedia polegała na tym, że nie był w stanie rozstać się z ideą powrotu na tron - mówi gość Jedynki. - Myślę, że w jego krwi dominowały geny Sobieskich, porywcze, a nie chłodne geny Stuartów. Stał się alkoholikiem - wyjaśnia hrabia Piniński.

Ostatnim oficjalnym członkiem królewskiej, męskiej linii Stuartów była Karolina Stuart, chociaż była dzieckiem nieślubnym. I to ona doczekała się potomstwa.

Jak spokrewnieni ze Stuartami są Pinińscy? Hrabia Piotr Piniński to najstarszy żyjący potomek księcia Karola Stuarta, urodzony i wykształcony w Wielkiej Brytanii, który obecnie mieszka w Polsce. Kilka miesięcy temu hrabia wydał książkę opisującą  dzieje swego  niezwykle charyzmatycznego przodka zatytułowaną "Dziedzic Sobieskich".

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" prowadziła Katarzyna Kobylecka.

(ew)

Czytaj także

Margaret Thatcher - brytyjska "Żelazna Dama"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 05:40
- Ona bardzo szybko narzuciła swój styl rządów. Taki, w którym właściwie nie było miejsca na dyskusje. To z całą pewnością nie były rządy zespołowe - mówił na antenie PR redaktor Marek Ostrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjczycy chcieli odbić Polskę Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 20:00
Na życzenie Churchilla powstał plan operacji "Unthinkable". Miała to być wojna z ZSRR w celu wyzwolenia Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holendrzy w Polsce. Od Saskiej Kępy po Żuławy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 04:34
Olędrzy, Holędrzy, Olendrzy czy Holendrzy - wszystkie te terminy odnoszą się do Holendrów, którzy w przeszłości byli osadnikami ziem polskich na prawie holenderskim.
rozwiń zwiń