Nauka

Autyzm w dużej mierze genetyczny

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 15:00
Autyzm jest przede wszystkim chorobą genetyczną, stwierdzili brytyjscy naukowcy. W powstawaniu tego zaburzenia biorą udział setki genów, choć nie można wykluczyć jakiegoś czynnika środowiskowego.
Audio
  • Autyzm w dużej mierze genetyczny - IAR / R. Motriuk
Autyzm w dużej mierze genetyczny
Foto: flickr/h.koppdelaney

Eksperci z londyńskiej uczelni King’s College badali 258 bliźniąt. Autyzm częściej występował u bliźniąt jednojajowych, bo mają one takie samo DNA.

Zdaniem autorów badań wpływ genów na autyzm to jakieś 74-98 procent. Jest zatem mało prawdopodobne, że istotny jest czynnik zewnętrzny, na przykład - jak podejrzewają niektórzy - skażenie środowiska. Nie można tego jednak wykluczyć. Brytyjscy naukowcy dodają, że ostatni wzrost zachorowań na autyzm wynika prawdopodobnie z większej świadomości lekarzy i rodziców.

Według szacunków dziś co setne dziecko rodzi się z zaburzeniami autystycznymi.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna autyzm

Czytaj także

Autyzm nie jest chorobą. To zaburzenie rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 11:44
Nie jest czymś, na co się zapada, a później przechodzi. Jest stanem odmiennego funkcjonowania systemu nerwowego i rozumienia rzeczywistości. 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanieczyszczenia powodem autyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 00:01
Zanieczyszczenie powietrza może być jedną z przyczyn autyzmu. Tak sugerują naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin autykiem? Amerykanie nie potwierdzają

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 22:00
Autyzmu czy jego łagodnej odmiany - Zespołu Aspergera - nie da się wiarygodnie zdiagnozować na odległość. Tak twierdzą eksperci w odpowiedzi na doniesienia amerykańskiej gazety cytującej raport Pentagonu, jakoby prezydent Władimir Putin mógł mieć zaburzenia autystyczne.
rozwiń zwiń