Nauka

Białko, które łagodzi objawy Alzheimera. Przełom?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 21:00
Podawanie naturalnie występującego białka może łagodzić objawy choroby Alzheimera. Piszą o tym naukowcy w najnowszym numerze Tygodnika Amerykańskiej Akademii Nauk.
Audio
  • Białko, które pomoże na Alzheimera - IAR, Rafał Motriuk
Alzheimer to trudna choroba, również do prowadzenia medycznego
Alzheimer to trudna choroba, również do prowadzenia medycznegoFoto: Glow Images/East News

To białko to Interleukina33. Otrzymywały je w zastrzykach testowane myszy. Obserwacje wykazały, że białko to usuwa z mózgu złogi powodujące chorobę. U badanych zwierząt poprawiła się też pamięć.

Inerleukina33 to białko będące częścią układu odpornościowego człowieka; chroni przed zakażeniami, głównie w rejonie mózgu i rdzenia kręgowego. Autorzy badań ze Szkocji i Hongkongu mówią, że niedługo rozpoczną próby na ludziach. Choroba Alzheimera związana jest z wiekiem i w wielu starzejących się społeczeństwach stanowi coraz większe wyzwanie.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna

Czytaj także

Medycyna przyszłości, czyli o genach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 12:09
Nauka o dziedziczności i zmienności organizmów pozwala zrozumieć tajemnice medycyny. Jaka czeka nas przyszłość? Czy ludzkość będzie wolna od chorób?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jędrzejczak: co czwarta osoba umrze na raka

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 12:45
Technologia leczenia i diagnozowania nowotworów wciąż się rozwija. Mimo to człowiek nie jest w stanie wyeliminować ryzyka zachorowania - przyznaje w Jedynce prof. Wiesław Jędrzejczak.
rozwiń zwiń