Nauka

Chroniczny stres zmienia połączenia między neuronami i może prowadzić do depresji

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 19:00
Chroniczny stres powoduje modyfikacje w ciele migdałowatym, co może przyczyniać się do wystąpienia objawów lęku i depresji – ustalili naukowcy.
Chroniczny stres zmienia połączenia między neuronami i może prowadzić do depresji
Foto: Carolyn Speranza/flickr/cc by 2.0

Jak donosi pismo „Molecular Psychiatry”, naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera (USA), badając myszy, zaobserwowali, że długotrwały stres wpływa na zmiany w ukształtowaniu ciała migdałowatego. Jest to część układu limbicznego odpowiedzialna za przetwarzanie emocji, np. strachu i lęku. Zmiany te mogą prowadzić do symptomów zaburzeń lękowych i depresyjnych.

Badacze przez 21 dni zamykali myszy w ciasnym pomieszczeniu, by wywołać u nich chroniczny stres. Przez ten czas monitorowali ich zachowanie oraz zmiany strukturalne zachodzące w rejonie ciała migdałowatego. Okazało się, że zwierzęta na skutek stresu zaczęły przejawiać depresyjne zachowania, np. starały się unikać innych gryzoni.

Zmiany wystąpiły także w ich mózgach. W środkowej części ciała migdałowatego – miejscu, z którego odchodzą połączenia do innych rejonów mózgu – sieci neuronalne skurczyły się, ograniczając zdolności przystosowawcze organizmu i zamykając umysł w pułapce negatywnych emocji.

Na szczęście nie jest to nieodwracalne. Naukowcy zauważyli, że zastosowanie leku zawierającego acetylokarnitynę (witaminopodobną substancję odżywczą) spowalniało niekorzystne zmiany w ciele migdałowatym i zapobiegało wystąpieniu objawów lęku i depresji. Być może to znakomity kandydat na szybko działający i skuteczny antydepresant.

(ew/PAP/Rockefeller.edu)


Czytaj także

Gdzie w mózgu znajdują się słowa? Mamy mapę

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 13:00
Naukowcy opracowali pierwszy w historii swego rodzaju słownik czy też atlas słów, który istnieje w ludzkim mózgu. Publikację amerykańskich badaczy zamieszcza tygodnik "Nature”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Richard Frąckowiak: musimy zrozumieć ludzki mózg

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 15:07
- Bez wiedzy, jak normalny mózg pracuje, nie wiemy, co się dzieje, jak mózg jest chory - wskazał dyrektor unijnego projektu Human Brain Project.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sen jest kluczowy dla pamięci. Mamy kolejne dowody

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 21:00
Kolejne badania potwierdzają, że ważny dla mózgu i pamięci jest dobry sen. Międzynarodowi naukowcy badali pod tym kątem myszy, którym w pewien specyficzny sposób zaburzano sen.
rozwiń zwiń