Nauka

Mezolityczny skarbiec

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2009 07:46
Poznaliśmy wyniki badań wykopaliskowych w Krzyżu Wielkopolskim.

Poznaliśmy wyniki badań wykopaliskowych w Krzyżu Wielkopolskim z lat 2005- 2007. Opublikowało je czasopismo „Archeologia Polski”.

Mezolit to okres, kiedy paleolityczni łowcy-zbieracze zaczynali dostosowywać się do warunków, jakie zapanowały w Europie po wycofaniu się lądolodu. Ludzie nie budowali jeszcze stałych wiosek, nadal podążając za zwierzyną i konstruując jedynie przejściowe osady. Z mezolitu zachowują się często wyroby kościane, niezwykle misterne i pięknie zdobione. Tak właśnie było w przypadki Krzyża Wielkopolskiego.

Zdaniem badaczy tego stanowiska, jego potencjał poznawczy stawia je w jednym rzędzie z najsłynniejszymi stanowiskami mezolitycznymi na Niżu Europejskim, w tym np. Star Carr czy Friesack. Najbardziej spektakularnym odkryciem jest duży zbiór narzędzi wykonanych z poroża i kości.

Badania w Krzyżu rozpoczęły się  dzięki przypadkowemu odkryciu w 2003 roku. Podczas wykopywania stawu na prywatnej działce znaleziono wówczas 30 elementów wykonanych z poroża i kości - w tym w tym m.in. 8 toporów z poroża jelenia. Jak mówi dr Jacek Kabaciński z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu, który kieruje wykopaliskami, w wyniku dotychczasowych prac odkryto pozostałości rozległej osady mezolitycznej, niezwykle intensywnie użytkowanej, o zasięgu około 1 ha.

Dzięki datowaniu odkrytych narzędzi z poroża z pomocą metody AMS - można wstępnie określić, że stanowisko pochodzi z pierwszej połowy okresu borealnego. Archeolodzy uważają także, że badana osada funkcjonowała przez cały rok.

Narzędzia, jakie odkryto w Krzyżu to m.in. topory z poroża jelenia, które mają otwory wycięte w celu osadzenia trzonka, a także ukośnie ściętą partię pracującą. Wszystkie narzędzia noszą ślady intensywnego używania. Wykopano również żuchwy jeleni, a to oznacza, że przynoszono na stanowisko całe upolowane sztuki. 7700 fragmentów narzędzi krzemiennych, jakie odkryto na stanowisku, zostało wykonanych z kredowego krzemienia bałtyckiego. Znaleziono wśród nich drapacze, rylce, przekłuwacze, pazury i wiertniki, wióry i odłupki retuszowane, piki oraz liczną grupę charakterystycznych zbrojników, czyli grotów strzał.

(pap/ew)

Zobacz więcej na temat: archeologia Europa Poznań
Czytaj także

Z szamanami na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2008 11:56
Szamanizm może przejawiać się w różnych kontekstach - mówi dr Andrzej Rozwadowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spojrzeć Tutowi w DNA

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 03:38
O przyszłości współpracy archeologów i genetyków mówi Albert Zink, członek grupy naukowców, którzy jako pierwsi przebadali DNA Tutenchamona.
rozwiń zwiń