Nauka

15 proc. par w Polsce nie może mieć dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2008 11:30
Zakończyła się konferencja w Warszawie.

Z badań wynika, że około miliona 300 tysięcy kobiet cierpi na niepłodność. Jednak problem ten dotyczy w takim samym stopniu mężczyzn, bo za połowę przypadków niepłodności małżeńskiej odpowiadają panowie.

W Warszawie o leczeniu niepłodności i zapłodnieniu in vitro dyskutowali lekarze zajmujący się tą chorobą.

Profesor Leszek Pawelczyk z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podkreślał, że niepłodność to również ogromny problem społeczny i psychologiczny. Para przez kilka lat starająca się o dziecko przeżywa dramat i może dochodzić do rozpadu związku.

Profesor Waldemar Kuczyński z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przyznał, że zapłodnienie in vitro budzi sprzeciw kościoła, ale - jego zdaniem - możliwy jest kompromis, polegający chociażby na tworzeniu tylu embrionów, ile jest konieczne w danej sytuacji klinicznej.

Profesor Rafał Kurzawa z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie wyjaśnia, że w niektórych przypadkach leczenia niepłodności powstaje więcej zarodków. Pozostałe ulegają zamrożeniu i mogą być wykorzystane w kolejnym cyklu leczenia.

Jeszcze jesienią zespół do spraw bioetyki przy Kancelarii Premiera przedstawi wyniki swoich prac i projekt ustawy o zapłodnieniu in vitro.

Czytaj także

Poradnik Medyczny: Ciąża

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2008 13:19
W Magazynie medycznym Małgorzata Kownacka rozmawia z autorką książki – Marią Brzozowską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciąża ciągle oznacza w Polsce problemy w pracy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2010 16:13
Polskie kobiety mają duże obawy, że urodzenie dziecka, może im pokrzyżować plany zawodowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Curling: ciąża nie przeszkadza

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2010 05:27
Rezerwowa zawodniczka Kanady w curlingu Kristie Moore jest w szóstym miesiącu ciąży, ale liczy, że będzie mogła zaprezentować się w Vancouver.
rozwiń zwiń