Nauka

Piknik Naukowy 2008 za nami

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2008 15:25
Obejrzyj zdjęcia i posłuchaj relacji z Pikniku Naukowego 2008.
Audio

Na warszawskim Podzamczu i Rynku Nowego Miasta odbył się 12. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Ponad 200 namiotów odwiedziły tłumy gości.

Piknik Naukowy to największa tego typu impreza naukowa w Europie. Jest niepowtarzalną okazją, aby własnoręcznie sprawdzić naukowe teorie, dotknąć wynalazków czy przeprowadzić eksperymenty. Mottem tegorocznej imprezy było hasło: „Poznaj język nauki”, a gościem specjalnym – Finlandia.

Organizatorzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania i zapewnili piknikowiczom moc niepowtarzalnych wrażeń. Można było obejrzeć fascynujące wynalazki, ciekawe eksperymenty, najnowsze osiągnięcia nauki oraz około 1000 fantastycznych pokazów i prezentacji z całego świata, przybliżających zagadnienia naukowe w interesujący i interaktywny sposób. W 220 stanowiskach zaprezentowało się ponad 200 instytucji z Polski, Chin, Czech, Danii, Francji, Irlandii, Litwy, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii, USA, Węgier oraz Włoch. Teren miasteczka namiotowego objął powierzchnię 40 tys. m2.

Gwiazdą tegorocznej imprezy był zaproszony przez Ambasadę USA, znany na całym świecie demonstrator nauki Bob Friedhoffer, profesor The City University of New York Center for Advanced Study In Education. Wystąpił on na obu scenach Pikniku oraz w namiotach zaaranżowanych przez ambasadę. Jego pokaz okazał się prawdziwym show, w którym nauka miesza się z magią i humorem. Zaprezentował na nim m.in. lustrzane iluzje optyczne (mirror optical illussion). 

Zagraniczni goście przedstawili na tegorocznym Pikniku wiele atrakcyjnych pokazów i doświadczeń. Wśród nich m.in. Fińskie Centrum Nauki Heureka namawiało do sprawdzenia, czy jesteśmy w stanie poruszyć przedmioty siłą własnych myśli, Harri Montonen zaintrygował pokazem pt. „Dlaczego krowy nie latają?”, szwajcarskie laboratorium Empa zaprezentowało nanotechnologie ułatwiające codzienne życie – m.in. ubrania, które nigdy się nie brudzą oraz takie, które chłodzą w czasie upałów, a Ambasada Meksyku zafascynowała piknikowiczów kulturą Majów.

 

Polscy demonstratorzy nauki również przygotowali moc atrakcji. Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk pomógł zbadać język ludzkich emocji, przy stanowisku Fundacji Krzysztofa Hołowczyca "Kierowca Bezpieczny" dzięki alkogoglom można było sprawdzić zachowanie własnego organizmu pod wpływem alkoholu, a studenci z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie zaprezentowali prawdziwie elektryzujące pokazy dotyczące energii elektrycznej. Nie zabrakło oczywiście widowiskowych wybuchów w wykonaniu Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się bitwa raperska, którą poprowadził Duże Pe, oraz konkurs na najlepszy limeryk o tematyce naukowej.

Dzieci zachwyciły doświadczenia zaprezentowane przez Pałac Cudów z Budapesztu i Węgierski Instytut Kultury z Warszawy, które dotyczyły zjawisk fizycznych i chemicznych, towarzyszących nam na co dzień. Najmłodsi bawili się świetnie również przy stanowisku Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i animatorów KLANZA, poznając różnorodność kształtów uzyskiwanych z jednego kawałka materiału plastycznego, mieszając barwy, układając przestrzenne konstrukcje i rozwiązując łamigłówki. Dużych emocji dostarczyły mecze rozgrywane piłką o przesuniętym środku ciężkości. W zakończonym remisem finale zmierzyły się reprezentacje Polskiego Radia Euro oraz Chemicznego Koła Naukowego Politechniki Warszawskiej „FLOGISTON”.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej. Został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z najciekawszych projektów europejskich ostatnich lat propagujących naukę w społeczeństwie.

Bezpośrednio z Pikniku relacje nadawały wszystkie cztery ogólnopolskie anteny Polskiego Radia. Od 11:00 ze specjalnego namiotu na Rynku Nowego Miasta nadawało Radio Euro. Na jego stronie internetowej można było oglądać na żywo relację wideo.

 

 

 

Czytaj także

Wyznacz liczbę Pi - konkurs Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 11:45
Konkurs związany jest z 14. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i CNK.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki MikroŚwiat

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2010 10:45
Zbliża się 14. PIKNIK NAUKOWY POLSKIEGO RADIA I CENTRUM NAUKI KOPERNIK. To największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej.
rozwiń zwiń