Nauka

Wielki MikroŚwiat

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2010 10:45
Zbliża się 14. PIKNIK NAUKOWY POLSKIEGO RADIA I CENTRUM NAUKI KOPERNIK. To największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej.

W tym roku odbędzie się 12 czerwca - tym razem wyjątkowo w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu.

Jak co roku, do Warszawy zjadą reprezentanci  różnych dyscyplin naukowych. Będą zachęcać do zajmowania się nauką - poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych.

I ty możesz zostać Einsteinem

Piknik od wielu lat pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia. Poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej. Piknik Naukowy wzbudził także duże zainteresowanie Unii Europejskiej – w 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”. Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do powstania w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.
Fot. M. Kwaśnicka.

O nauce międzynarodowo

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 250 instytucji z Polski oraz całego świata (m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Litwy, Maroka, Portugalii, Republiki Federalnej Niemiec, Rosji, Słowacji, Słowenii, USA, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch). Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją oraz koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Pokazują naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy, często także interaktywne eksponaty. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji – co roku ich liczba przekracza 1000.

Miasteczko namiotów


Teren miasteczka namiotowego obejmuje powierzchnię 40 000 m2. Podział na specjalne sektory tematyczne umożliwia szybsze znalezienie interesującego tematu. Obok Miasteczka Politechniki, Wioski Archeologicznej oraz Wioski Europejskiej, od 2009 roku nowością jest Aleja Kosmiczna, Uliczka Atomowa, Pawilon Biologiczno-Medyczny, Aleja Maszyn, Aleja Muzeów i Aleja Eksperymentów. Najbardziej spektakularne pokazy można oglądać na specjalnej scenie.

 
W tym roku hasłem imprezy jest: „Wielki MikroŚwiat”


Dokładnie 50 lat temu Richard Feynman, jeden z najwybitniejszych fizyków XX wieku, opublikował słynny wykład „There is Plenty of Room at the Bottom” („Tam na dole jest wiele miejsca”), którego następstwem były narodziny nanotechnologii. „Bez odkrycia Konrada Roentgena nie zajrzelibyśmy w głąb naszego organizmu, a mrówcza praca i talent Rosalind Franklin nie dałaby Francisowi Crickowi i Jamesowi Watsonowi szans zrozumienia jak zbudowany jest DNA. Bez znajomości mikroświata, a w tym chemii, wysiłki Pinin Brambilla Barcilon nie uratowałyby Ostatniej Wieczerzy Leonarda w mediolańskiej Santa Maria della Grazie” – mówi prof. Łukasz Turski, przewodniczący Komitetu Programowego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik i pomysłodawca tegorocznego hasła.


Poza stałymi elementami imprezy, takimi jak podział na sektory tematyczne, pokazy najciekawszych eksperymentów na scenie oraz udział wielu cenionych instytucji naukowych z całego świata, w tym roku będzie także kilka nowości. Główną zmianą jest miejsce Pikniku Naukowego. Tym razem odbędzie się on na warszawskim Powiślu, w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego (dawniej Centralnym Parku Kultury). Ułatwieniem dla wszystkich fanów Pikniku będzie specjalnie uruchomiona piknikowa linia autobusowa nr 271, która będzie kursować między Centrum Warszawy a Parkiem.

Na piknikowej scenie pojawi się wielu wspaniałych gości, m.in. Science Made Simple - grupa pasjonatów nauki i wszelkich kwestii z nią związanych. Chcąc dzielić się swoim entuzjazmem i doświadczeniem tworzą inspirujące edukacyjne show naukowe, z którymi pojawiają się w szkołach i na festiwalach naukowych. Angażują szeroką publiczność w aktywności związane z nauką i inżynierią stanowiącymi elementy (pop)kultury oraz pełnią rolę 'tłumacza' z języka badaczy na język 'przeciętnego Kowalskiego'.

Relacje z przebiegu imprezy będą nadawane na antenach radiowej Jedynki, Dwójki, Trójki oraz Polskiego Radia Euro.

(Polskie Radio)

Więcej na www.pikniknaukowy.eu

Czytaj także

Piknik Naukowy 2008 za nami

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2008 15:25
Obejrzyj zdjęcia i posłuchaj relacji z Pikniku Naukowego 2008.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy - zobacz filmy!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2008 10:42
Podsumowanie minionego, 12 już Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antyk na Pikniku

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2008 09:00
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to okazja na poznanie wielu ciekawych instytucji naukowych funkcjonujących w Polsce, z którymi nie zawsze mamy okazję się skontaktować, dowiedzieć czym się zajmują, jak i gdzie prowadzą swoje badania.
rozwiń zwiń