Nauka

Palcem po mózgu

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2008 10:46
Naukowcy opracowali nową metodę obrazowania połączeń w mózgu.

Naukowcy opracowali nową metodę obrazowania połączeń w mózgu, dzięki której możliwe jest uzyskanie dokładnej mapy, zwanej z angielska „connectome”.

W najnowszym wydaniu PLOS Biology, neurobiolodzy ze Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych ogłosili stworzenie mapy połączeń nerwowych w korze mózgowej, najbardziej zewnętrznej z warstw centralnego układu nerwowego. Dotychczas najpopularniejszym sposobem badania struktury i aktywności mózgu był funkcjonalny rezonans magnetyczny (znany szerzej pod angielskim skrótem fMRI), pokazujący zmiany w przepływie krwi i tlenu w tkance. Metoda najnowszej generacji (Diffusion Spectrum Imaging) opiera się na śledzeniu molekuł wody, ich gradientu oraz mikrostruktury otaczającej je tkanki i to właśnie ona pozwoliła naukowcom na niezwykle dokładne zmapowanie połączeń między neuronami. Jest to kolejny krok w rozwoju nowej gałęzi naurobiologii – zwanej po angielsku connectomics, często porównywanej z  genomiką, która w przeciwieństwie do genetyki nie zajmuje się pojedynczymi genami, ale analizuje pełne genomy żywych organizmów.

Najnowsze badania i mapa połączeń nerwowych stworzona na ich podstawie otwierają furtkę w głąb najbardziej tajemniczego z ludzkich narządów. Już teraz naukowcy zauważyli kilka prawidłowości. Przede wszystkim odkryto obszar znajdujący się w tylnej części kory przedczołowej, którego siatka połączeń jest ponadprzeciętnie gęsta – ten swoisty rdzeń może pełnić funkcje magistrali zawiadującej komunikacją wewnątrz mózgu. Rejon ten już od dawna fascynował neurobiologów, jako że wykazuje on podejrzanie dużą aktywność i pobiera sporo energii nawet w okresach, gdy pozostałe części mózgu pracują na zwolnionych obrotach. Dotychczas nie było wiadomo, dlaczego tak się dzieje, i dopiero najnowsze badania rzuciły światło na tą kwestię. Wiele innych, nie mniej intrygujących zagadnień czeka na rozwiązanie, które być może, dzięki DSI przyjdą wcześniej niż się spodziewaliśmy. 

Iza Romanowska

Zobacz więcej na temat: Stany Zjednoczone Szwajcaria
Czytaj także

To na pewno Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2008 11:19
Szczątki z Fromborka rzeczywiście należały do polskiego astronoma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek bezwolny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 12:12
Każdego dnia podejmujemy setki, tysiące decyzji. Tylko kto te decyzje podejmuje? My czy nasze geny, środowisko i przypadek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryż nadziei

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2009 12:53
Nowa odmiana ryżu może uratować przed głodem miliony ludzi.
rozwiń zwiń