X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Dwie supernowe

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2007 10:04
W ciągu ostatnich tygodni w galaktyce MCG +05-43-16 w konstelacji Herkulesa pojawiły się dwie supernowe.
Audio

W ciągu ostatnich tygodni w odległej galaktyce MCG +05-43-16 w konstelacji Herkulesa pojawiły się dwie supernowe. Nigdy wcześniej nie zaobserwowano dwóch eksplozji w tak bliskim sąsiedztwie i tak krótkim okresie czasu po sobie. Tych obserwacji dokonali astronomowie z Obserwatorium Swift.


MCG +05-43-16 jest oddalona o 380 milionów lat świetlnych od Ziemi. Aż do ostatniego “wysypu” astronomowie nigdy nie zaobserwowali w niej eksplozji supernowej, czyli wybuchu, który kończy życie gwiazdy. Supernowe są bardzo rzadkimi zjawiskami - jedno takie zdarzenie zdarza się średnio w przeciętnej galaktyce co 25 - 100 lat. Co jeszcze ciekawsze, dwie nowe supernowe należą do różnych typów. Supernowa 2007ck jest typu II, druga, 2007co – typu Ia. Ich pojawienie się dzieliło 16 dni, pierwsza miała miejsce 19 maja.


Wybuch typu II ma miejsce, kiedy gwiazda o masie co najmniej 9 Słońc zużywa nuklearne paliwo w jądrze i zapada się pod wpływem grawitacji. Gwiazda eksploduje i jej zewnętrzne warstwy zostają wyrzucone w przestrzeń kosmiczną, a w środku powstaje czarna dziura lub gwiazda neutronowa. Eksplozja typu Ia występuje z kolei, kiedy w układzie podwójnym białego karła (czyli jądra starej gwiazdy, która odrzuciła swoje zewnętrzne warstwy i dlatego jest wielkości Ziemi, ale i ma... masę Słońca) i gwiazdy masa materii przechodząca z towarzysza na białego karła przekroczy masę krytyczną. Dochodzi wówczas do wybuchu podobnego do eksplozji bomby termonuklearnej. Energia, które powstaje podczas takiego wybuchu, jest olbrzymia, a, dzięki niezwykłej jasności, supernowe typu Ia widać w bardzo odległych galaktykach. Warto dodać, że najdalszy kiedykolwiek zaobserwowany z Ziemi obiekt pojedynczy był właśnie supernową Ia.

 

Astronomowie podkreślają jednak, że – gdyby obserwować wybuchy z jakiegoś punktu w ich własnej galaktyce – mogłyby one wystapić kilka tysięcy lat po sobie, ponieważ je same dzieli odległość dziesiątek tysięcy lat świetlnych.


Eugeniusz Wiśniewski

 

 Na podstawie: NASA

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kepler poszuka drugiej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 13:01
NASA wysłała w kosmos najnowocześniejszy teleskop kosmiczny – Keplera. Jego misją będzie poszukiwanie planet takich jak Ziemia. W sobotę z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę teleskop kosmiczny najnowszej generacji – obserwatorium Kepler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór literacki: Międzynarodowy Rok Astronomii

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2009 17:05
11 stycznia 2009, godz. 21:00
rozwiń zwiń