Nauka

Dwie supernowe

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2007 10:04
W ciągu ostatnich tygodni w galaktyce MCG +05-43-16 w konstelacji Herkulesa pojawiły się dwie supernowe.

W ciągu ostatnich tygodni w odległej galaktyce MCG +05-43-16 w konstelacji Herkulesa pojawiły się dwie supernowe. Nigdy wcześniej nie zaobserwowano dwóch eksplozji w tak bliskim sąsiedztwie i tak krótkim okresie czasu po sobie. Tych obserwacji dokonali astronomowie z Obserwatorium Swift.


MCG +05-43-16 jest oddalona o 380 milionów lat świetlnych od Ziemi. Aż do ostatniego “wysypu” astronomowie nigdy nie zaobserwowali w niej eksplozji supernowej, czyli wybuchu, który kończy życie gwiazdy. Supernowe są bardzo rzadkimi zjawiskami - jedno takie zdarzenie zdarza się średnio w przeciętnej galaktyce co 25 - 100 lat. Co jeszcze ciekawsze, dwie nowe supernowe należą do różnych typów. Supernowa 2007ck jest typu II, druga, 2007co – typu Ia. Ich pojawienie się dzieliło 16 dni, pierwsza miała miejsce 19 maja.


Wybuch typu II ma miejsce, kiedy gwiazda o masie co najmniej 9 Słońc zużywa nuklearne paliwo w jądrze i zapada się pod wpływem grawitacji. Gwiazda eksploduje i jej zewnętrzne warstwy zostają wyrzucone w przestrzeń kosmiczną, a w środku powstaje czarna dziura lub gwiazda neutronowa. Eksplozja typu Ia występuje z kolei, kiedy w układzie podwójnym białego karła (czyli jądra starej gwiazdy, która odrzuciła swoje zewnętrzne warstwy i dlatego jest wielkości Ziemi, ale i ma... masę Słońca) i gwiazdy masa materii przechodząca z towarzysza na białego karła przekroczy masę krytyczną. Dochodzi wówczas do wybuchu podobnego do eksplozji bomby termonuklearnej. Energia, które powstaje podczas takiego wybuchu, jest olbrzymia, a, dzięki niezwykłej jasności, supernowe typu Ia widać w bardzo odległych galaktykach. Warto dodać, że najdalszy kiedykolwiek zaobserwowany z Ziemi obiekt pojedynczy był właśnie supernową Ia.

 

Astronomowie podkreślają jednak, że – gdyby obserwować wybuchy z jakiegoś punktu w ich własnej galaktyce – mogłyby one wystapić kilka tysięcy lat po sobie, ponieważ je same dzieli odległość dziesiątek tysięcy lat świetlnych.


Eugeniusz Wiśniewski

 

 Na podstawie: NASA

Czytaj także

Kepler poszuka drugiej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 13:01
NASA wysłała w kosmos najnowocześniejszy teleskop kosmiczny – Keplera. Jego misją będzie poszukiwanie planet takich jak Ziemia. W sobotę z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę teleskop kosmiczny najnowszej generacji – obserwatorium Kepler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór literacki: Międzynarodowy Rok Astronomii

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2009 17:05
11 stycznia 2009, godz. 21:00
rozwiń zwiń