Nauka

Super-mysz

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2007 15:12
Zwierzę potrafi biegać dwa razy szybciej niż zwykłe gryzonie, jest też dużo silniejsze.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych stworzyli super-mysz. Zwierzę potrafi biegać dwa razy szybciej niż zwykłe gryzonie, jest też dużo silniejsze.

Super-mysz potrafi pokonać do 6 km dziennie, przemieszczając się z prędkością 20 metrów na minutę. Może też nie zatrzymywać się aż przez 6 godzin! Żyje dwukrotnie dłużej od swoich „zwykłych koleżanek”, bo aż do 3 lat, a jedząc więcej, nie przybiera na wadze. "Udoskonalony" gryzoń może wreszcie rozmnażać się nawet w późnym wieku. Jest także istotą z kociego koszmaru. Nie boi się kotów, a do tego jest agresywna.

Wszystko to za sprawą jednego genu, który jest odpowiedzialny za przemianę materii. Mysiego mutanta stworzyli naukowcy z Case Western Reserve Uniwersytetu w Cleveland w trakcie badań nad schorzeniami związanymi z przemianą materii. W ich laboratoriach żyje już 500 takich zwierząt.

"Metabolicznie są podobne do Lance’a Armstronga, który przemierza Pireneje na rowerze. Jako źródła energii używają głównie kwasów tłuszczowych” – tłumaczy profesor Richard Hanson, jeden z prowadzących badania naukowców. – „Ich mięśnie mają dużo więcej mitochondriów, czyli małych ‘silników’, które produkują energię w każdej komórce. Z pewnych powodów jest ich tam dziesięciokrotnie więcej niż w mięśniach ich zwykłych krewniaczek” – wyjaśnia.

Naukowcy nie będą na razie testować swoich ustaleń na ludziach. Badania w chwili obecnej dotyczą tylko myszy. Być może jednak już wkrótce powstanie także super-kot, żeby super-gryzonia dogonić...

 

Filip Wyrozumski

Czytaj także

Kury z zębami

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2007 13:25
Być może w przyszłości, zamiast zakładać protezę, będzie wystarczyło zastosować odpowiednią terapię genową?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepszą dietę wskaże prosty test DNA

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2010 13:15
Nadzieja dla otyłych: być może w walce z nadwagą pomogą testy DNA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kod raka złamany

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 06:03
Międzynarodowi naukowcy złamali kod genetyczny dwóch najczęściej występujących postaci raka.
rozwiń zwiń