Nauka

FARMAKOLOGIA: Mikro-wątroba bezcenna do testów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2007 01:52
Na stworzonej w laboratorum mikroskopijnej wątrobie można sprawdzać leki

 

Naukowcy z MIT wspólnie z kolegami z Harvardu opracowali technikę otrzymywania uporządkowanych skupisk komórek wątroby, które zachowują się jak prawdziwy, pełnogabarytowy organ. Zrobili to metodą zapożyczoną od elektroników, stosowaną przy precyzyjnym układaniu mikroskopijnych miedzianych drucików na chipach komputerowych. Ta technologia pozwoliła stworzyć kolonie komórek o średnicy zaledwie 500 mikrometrów, ale mających wszelkie cechy normalnej, zdrowej wątroby. Potwierdziły to dokładnie badania ich aktywności genowej i enzymatycznej, tak więc te drobne  grudki komórek mogą być – i już są – świetnym modelem do testowania leków. Wiadomo, że wiele farmaceutyków wywiera działanie toksyczne przede wszystkim na wątrobę i właśnie ten efekt jest szczególnie starannie badany przed wprowadzaniem na rynek nowego specyfiku, a niepomyślne wyniki skutkują odrzuceniem preparatu. Do tej pory swoimi wątrobami służyły szczury laboratoryjne, ale nie wszystkie rezultaty mogły być bez zastrzeżeń przenoszone na ludzi. Z kolei ludzkie komórki przeżywały na szalkach zaledwie parę dni. Nowa metoda pozwala na znacznie lepsze i bardziej wiarygodne testy, ponieważ związane ze sobą mikroskupiska komórek wątrobowych żyją i funkcjonują nawet przez sześć tygodni. Prowadząca eksperymenty prof. Seengita Bhatia, która od lat specjalizuje się w wykorzystaniu nanotechnologii w biologii i medycynie, znalazła także sposób na masowe kopiowanie tych mikroorganów, co znacznie rozszerza spektrum badań nad toksycznością leków i pozwala na analizowanie interakcji między nimi, a także znacząco skraca czas i obniża koszty takich testów. Metodę już opatentowano.

 

Źródło: Massachusetts Institute of Technology  

Zobacz więcej na temat: nanotechnologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matka dwójki otrutych dzieci usłyszała zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 15:36
Zarzut podwójnego zabójstwa postawiono matce dzieci z ośrodka "Szansa" w Opolu. Prokurator na przesłuchanie kobiety pojechał do opolskiego szpitala neuropsychiatrycznego, w którym przebywa obecnie 43-letnia kobieta. Teresa B. miała podać swoim dzieciom leki psychotropowe, które spowodowały ich śmierć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"DGP": w nocy nigdzie nie kupisz leków

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2010 06:37
W Polsce jest już wiele miejscowości, w których nie działa w nocy ani jedna apteka. Aptekarzom nie opłaca się zatrudniać pracowników dla jednego czy dwóch klientów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze będą nam przepisywać tylko tanie leki?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 17:08
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że władze mogą zachęcać lekarzy za pomocą korzyści finansowych do przepisywania tańszych leków zastępczych. To odpowiedź na pytanie brytyjskiego sądu o zgodność tamtejszego systemu zachęt z dyrektywą UE z 2001 r.
rozwiń zwiń