Nauka

GENETYKA: Krowo-człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2008 15:44
Opinia publiczna jest podzielona: rząd brytyjski wyraził zgodę na tworzenie zwierzęco-ludzkich embrionów.

Rząd brytyjski wyraził zgodę na tworzenie zwierzęco-ludzkich embrionów. Kościół katolicki i przeciwnicy manipulacji dotyczących istoty ludzkiej są wstrząśnięci – i nie ma w tym nic dziwnego.

Według badaczy praca na mieszanych, zwierzęco-ludzkich embrionach może mieć dobroczynne skutki dla chorych na Parkinsona lub Alzheimera. Dotąd do badań naukowcy mogli wykorzystywać tylko embriony zwierzęce, ale nie gwarantowały one sukcesu badawczego jeśli chodzi o ludzi. Możliwość użycia zarodków, które w 99 proc. pochodzą od człowieka, pozwoli – według naukowców – na lepsze poznanie przyczyn wielu chorób.

Mimo szeregu zakazów, jakimi obwarowane będą badania na zwierzęco-ludzkich embrionach (np. zakaz umieszczania ich w macicy kobiety), nowe możliwości brytyjskich badaczy powodują wiele kontrowersji. Organizacje katolickie i etycy alarmują, że badania takie uderzają w godność człowieka, pozwalają na manipulację istotą ludzką i zacierają granice pomiędzy poszczególnymi gatunkami. Jak widać zatem, nauka bywa kontrowersyjna, a żądni odkryć badacze nie zważają na wątpliwości moralne, jakie ich badania mogą powodować.

Zobacz więcej na temat: Kościół katolicki
Czytaj także

Odtworzymy mamuta?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2008 12:54
Badaczom udało się zsekwencjonować genom wymarłego gatunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neandertalczyk zsekwencjonowany

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2008 06:11
Udało się zsekwencjonować mitochondrialne DNA neandertalczyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podzielili włos na czworo

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 12:16
Kosmyk zmarzniętych włosów pozwolił naukowcom uzyskać pełny genom starożytnego człowieka.
rozwiń zwiń