Nauka

Warszawskie święto nauki

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2009 17:22
XIII Festiwal Nauki rusza 19 września
Audio

Od 19 do 27 września raj dla wszystkich lubiących naukę i doświadczenia. W Warszawie rozpoczyna się XIII Festiwal Nauki.

„Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję” - to hasło Festiwalu Nauki, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19 - 27 września. To prawdziwe święto eksperymentów, doświadczeń i pokazów; wydarzenie, którego nie powinien przegapić nikt zainteresowany światem nauki.

Tygodniowe wydarzenie ma też zwrócić uwagę na problemy nauki i na to jak bardzo jest potrzebna. - Od poziomu nauki, jej wykorzystania i dobrego wykształcenia społeczeństwa zależeć będzie, czy będziemy rozumieli świat i umieli w nim działać. Festiwal Nauki to wkład środowiska naukowego wmyślenie o lepszej Polsce – mówią organizatorzy festiwalu.

To już XIII edycja naukowego święta. Pierwszy Festiwal Nauki w Warszawie odbył się w 1996 roku. Inicjatorem festiwalu było Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM). Pomysł wyszedł od profesora Davida Shugara - fizyka i biologa molekularnego, twórcy polskiej szkoły biofizyki molekularnej, doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Gandawie. Z kilkudziesięciu spotkań w trakcie jednego weekendu podczas festiwalu w 1997 r. naukowy  rozrósł się do kilkuset różnorodnych imprez dziejących się w Warszawie w ciągu dziesięciu dni. Od 2006 roku festiwal koordynują Wydział Fizyki UW i Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, a oficjalnym reprezentantem jest Uniwersytet Warszawski. Program festiwalu przygotowuje prawie 100 instytucji, a w nich ponad tysiąc pracowników naukowych wspomaganych przez studentów, doktorantów, pracowników technicznych, administracyjnych i obsługi.

Z prof. dr hab. Magdaleną Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, współorganizatorką Festiwalu, rozmawiał Kuba Marcinowicz.


Materiał Polskiego Radia Euro.

O założeniach i przebiegu imprezy Kamil Olak z Polskiego Radia Euro rozmawiał ze swoimi gośćmi: Bohdanem Pawłowiczem, prof. Magdaleną Fikus i prof. Maciejem Gellerem.

 

Paweł Zych

Czytaj także

WCG 2009: Znamy polskich finalistów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2009 12:21
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Nauki Kopernik ruszy we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 11:09
Dostępnych będzie 360 eksponatów, ponad trzy czwarte wszystkich planowanych instalacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Politechniki wabią dziewczęta

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 11:05
"Dziewczyny na politechniki" to projekt mający na celu zachęcenie płci pięknej do studiowania na kierunkach inżynieryjnych.
rozwiń zwiń