Nauka

Czy Ziemia poradzi sobie z ociepleniem?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2009 04:08
Zaprasza Dorota Truszczak.
Audio

Brytyjscy naukowcy w dwóch raportach, opublikowanych przed grudniowym szczytem klimatycznym w Kopenhadze, twierdzą, że Ziemia sama poradzi sobie z globalnym ociepleniem. Przy niewielkim wsparciu człowieka. Natura potrzebuje tylko drzew i oceanów - ocenili Brytyjczycy.

Czy kopenhaskie spotkanie polityków i ekspertów będzie przełomem w ochronie klimatu? Bo porozumienie będzie oznaczało konieczność wydania wielkich pieniędzy i wsparcie biedniejszych państw, których nie stać na proekologiczne inwestycje.

W audycji wypowiada się również prof. Zbigniew Jaworowski, który twierdzi, że człowiek nie ma wpływu na ocieplenie klimatu. Cywilizacja wysyła do atmosfery zaledwie 0,15 procent, a za klilmat odpowiadają właśnie CO2 i para wodna. Zaś tych gazów produkuja najwięcej oceany.

Jaki jest klimat dla ochrony klimatu? Na to pytanie starali się odpowiedzieą m.in. dr Andrzej Kassenberg - prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju, dr Leszek Karski - prodziekan Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

(PR1)

Czytaj także

Sztuczne drzewa usuną CO2

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 11:05
Innowacyjna technologia to szansa na spowolnienie zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klimat zaczeka

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 10:44
Nie ma porozumienia w sprawie redukcji emisji CO2 przez klimatycznym szczytem w Kopenhadze.
rozwiń zwiń