Nauka

Bydlęcy kompas?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2008 12:11
Czy krowy potrafią rozpoznawać kierunki?

Czy krowy potrafią rozpoznawać kierunki? Do takiej tezy skłaniają się badacze z Niemiec i Czech. Przez kilka miesięcy studiowali zdjęcia satelitarne z pastwisk i pokusili się o podsumowanie.

Badanie nie było zbyt skomplikowane. Wystarczyła umiejętność liczenia i.... Google Earth. Obserwacja dostępnych wszystkim internautom zdjęć satelitarnych pozwoliła na ustalenie, że 60 do 70 proc. krów przebywających na pastwiskach układa się lub ustawia w kierunku północno-południowym. Nie zawsze w ten sam sposób. Badacze tłumaczyli agencji Associeted Press, że może tu odgrywać rolę pole magnetyczne Ziemi.

Na postawę bydlęcia mogą wpływać również warunki pogodowe. Krowy mają w zwyczaju ustawiać się pyskiem do wiatru, kiedy wieje i szukają słońca kiedy jest pogodnie. Jednak, jak twierdzą badacze, nie umniejsza to w niczym siły tezy o dostosowywaniu się ich pozycji do biegunów magnetycznych. Świadczyć ma o tym analiza pozycji słońca przeprowadzona w oparciu o obserwację rzucanych cieni.

Na wyciąganie daleko idących wniosków jest jednak jeszcze zbyt wcześnie. Zaobserwowano bowiem jedynie korelację, obejmującą dwie trzecie obserwowanego bydła. Należałoby jeszcze przeprowadzić eksperymenty, wprowadzić do badania nowe czynniki. Pozostają też sprawy natury zasadniczej – trzeba odpowiedzieć na pytanie jak i dlaczego zwierzęta ustawiają się w ten sposób. Badacze dodają też, że trzeba będzie zbadać wpływ tych zachowań na zdrowie zwierząt. A następnie sprawdzić czy podobnych zachowań nie da się zaobserwować również u ludzi.

Badacze objęli obserwacją 308 pastwisk na wszystkich kontynentach, gdzie pasło się ogółem 8 510 sztuk bydła. Choć na razie zajęli się krowami, naukowcy przykładają się do zbadania zachowań owiec, kóz, dzików a nawet jeleni.

Inspiracja dla obserwacji ssaków były badania nad ptakami i mniejszymi zwierzętami. W ostatnich latach wykryto u nich podobną podatność na pola magnetyczne.


zk

Zobacz więcej na temat: Czechy google Niemcy tarta

Czytaj także

Odtworzymy mamuta?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2008 12:54
Badaczom udało się zsekwencjonować genom wymarłego gatunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dryfująca przeszłość lemurów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 06:24
Na Madagaskar lemury dostały się na tratwach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolcogwany giną

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 20:00
Ocieplenie klimatu jest śmiertelnie niebezpieczne dla gadów.
rozwiń zwiń