X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Rzut komórką na odległość

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2009 12:45
Zwycięzca 10. międzynarodowych mistrzostw uzyskał wynik 79,6 m.
Audio

W miejscowości Punkaharju na wschodzie Finlandii odbyły się w sobotę mistrzostwa świata w rzucie telefonem komórkowym na odległość. Zwycięzca 10. międzynarodowych mistrzostw uzyskał wynik 79,6 metra. Rekord z 2005 roku - 94 m - nie został pobity.

Wśród mężczyzn najlepszy wynik w tym roku osiągnął Pauli Kosunen, rzucając telefonem na 79,6 metra. Rezultat ten jest o 1,64 metra lepszy od rekordu świata jaki uzyskała Anita Włodarczyk w rzucie młotem. Najlepszą kobietą komórkowych zawodów okazała się Suvi Torikka, jej telefon pokonał dystans 37,05 metra. W kategorii juniorów (do 12 lat) zwycięski wynik to 44,77 m. We wszystkich kategoriach zwyciężyli obywatele Finlandii. Jedynym obcokrajowcem w czołówce zawodów indywidualnych jest Kanadyjka Tracy Belcourt - zajęła 4. miejsce wśród kobiet. W kategorii "free style" zwyciężyła śpiewająca grupa Team Happi z Japonii.

Zawody odbywają się w czterech kategoriach, w kategorii podstawowej trzeba po prostu rzucić jak najdalej. Rekordzistą jest Mikko Lampi, który cztery lata temu osiągnął wynik 94 metrów i 97 centymentrów. W kategorii freestyle oceniana jest nie tyle odległość, co elegancja, finezja albo wymyślność rzutu. Jest także osobna kategoria drużynowa i dla młodzików. Udział brać może każdy; wybór marki i modelu telefonu jest dowolny; zakazany jest tylko doping, choć sędziowie nie będą przeprowadzać żadnych testów. Pierwsze mistrzotwa w rzucaniu telefonem komórkowym odbyły się  w mieście Savonlinna w 2000 roku.

Obserwatorzy podkreślają, że podobne zawody są odzwierciedleniem natury danego narodu: w Anglii co roku odbywają się mistrzostwa w rzucie ciastem z budyniem, w hiszpańskiej Walencji bitwa na zgniłe pomidory, w Finlandii, która jest światowym liderem w dziedzinie nowych technologii, rzuca się telefonami komórkowymi. Nie są to jednak jedyne oryginalne zawody, jakie rozgrywane są w Finlandii - każdy może się tam sprawdzić również w rzucaniu butem, niesieniu żony, zabijaniu komarów i wytrzymałości w saunie.


Paweł Zych /iar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skype na sprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2009 13:30
eBay zapowiada sprzedaż firmy Skype grupie międzynarodowych inwestorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darmowy internet z komórki

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2009 13:44
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podatek od komórki

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2009 14:42
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nexus One - supertelefon od Google

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 09:52
Google z wielką determinacją rusza na podbój mobilnego internetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogadaj bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 14:08
Zaprojektowano walkie-talkie działające dzięki wbudowanej prądnicy.
rozwiń zwiń