Nauka

Polak najlepszym lekarzem w Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2010 10:35
Zwycięzcę wybrali pacjenci w internetowym głosowaniu.

Doktor Adam Szeląg, ginekolog pracujący w Malmoe, został uznany przez pacjentki za najlepszego lekarza w Szwecji. Polski lekarz zwyciężył w dorocznym konkursie najpopularniejszego szwedzkiego serwisu internetowego dla pacjentów Doktorsguiden.se.

Szwedzkie media podają, że miły i kompetentny lekarz z Polski potrafi zrezygnować z tradycyjnej w tym kraju przerwy na kawę, jeśli wymaga tego sytuacja. W podtekście sugerują, że dla przeciętnego szwedzkiego lekarza odpoczynek jest ważniejszy od pacjenta.

- Uważam, że przede wszystkim doceniono mnie za empatię, podejście do pacjentek - mówi PAP zadowolony z wyróżnienia doktor Szeląg.

Szwedki określają Polaka na forach internetowych jako "dyskretnego, profesjonalnego lekarza, który potrafi wszystko cierpliwie wytłumaczyć".

Doktor Szeląg twierdzi, że jego zwycięstwo w konkursie to również nagroda dla innych polskich lekarzy pracujących w Szwecji. - Jesteśmy tu doceniani również przez kolegów po fachu - dodaje lekarz.

Adam Szeląg mieszka w Szwecji od 1987 roku. Ma dwie specjalizacje - z ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej. Tę ostatnią zrobił na Uniwersytecie w Lund. W Malmoe pracuje w prywatnej przychodni, w której koszty leczenia są refundowane z publicznych funduszy; ma pod opieką 10 tysięcy pacjentek. Lekarz chętnie pomaga Polkom mieszkającym w Szwecji, dla których bariera językowa jest przeszkodą w dostępie do specjalisty.

W serwisie Doktorsguiden.se zarejestrowanych jest 33 tysiące lekarzy. Ich pracę oceniają pacjenci, którzy wymieniają się opiniami w internecie.

naukawpolsce.pap.pl

Czytaj także

Chirurg z joystickiem

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2009 12:21
Polski robot chirurgiczny Robin Heart ułatwi operacje na sercu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak mistrzem w czytaniu elektrokardiogramów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 11:09
Mistrzem Szwecji w odczytywaniu i interpretacji elektrokardiogramów został lekarz z Polski - dr Sławomir Liszewski. Zwyciężył w krajowym konkursie dla kardiologów i fizjologów.
rozwiń zwiń