Polskie Radio
Section05

ginekolog

Chorują na nią miliony Polek. Leczenie endometriozy od lipca jest refundowane

Kobiety zmagające się z endometriozą mogą liczyć od lipca na bezpłatne, kompleksowe i specjalistyczne leczenie. We wtorek weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie.Według szacunkowych danych na endometriozę cierpi nawet 3 miliony Polek. Jest to choroba, w której tkanka błony śluzowej macicy, czyli endometrium rozrasta się poza jamą macicy, powodując ogromny ból i krwawienia zgodnie z cyklem hormonalnym. Endometrioza może rozwinąć się nie tylko w jamie brzusznej, ale także w płucach, oku czy mózgu. Właściwe postawienie diagnozy trwa nawet kilka lat. 
Zobacz więcej na temat:  kobieta zdrowie medycyna

Przełom w walce z endometriozą. Leczenie w końcu będzie darmowe

Kobiety zmagające się z endometriozą w końcu mogą liczyć na bezpłatną, kompleksową i specjalistyczną opiekę. Od 1 lipca rozpocznie się refundacja wysokospecjalistycznego leczenia endometriozy. Pacjentki będą mogły skorzystać z leczenia farmakologicznego i z pomocy chirurgicznej. Nowy model opieki obejmuje leczenie zachowawcze, operacyjne i pooperacyjne zaawansowanej endometriozy, w tym leczenie endometriozy poza układem rozrodczym, w zależności od wskazań medycznych. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie choroba kobieta Kobiety endometrioza Ministerstwo Zdrowia

"Joy" w Wielkiej Brytanii, Magda w Polsce. Początki in vitro w naszym kraju też nie były łatwe

"Joy" to po polsku "radość". W radiowych wywiadach z prof. Marianem Szamatowiczem, pionierem procedury zapłodnienia in vitro w Polsce, słowo "radość" pojawia się bardzo często. Lekarz nie ukrywa, że pomaganie niepłodnym parom to jego życiowa pasja. To dla niej był w stanie pokonać wiele przeszkód na drodze do postępu medycznego w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  in vitro historia Polski HISTORIA medycyna lekarz dzieci postęp technologiczny PRL 1987 Białystok

15-latki pójdą same do ginekologa? Ministerstwo szykuje rewolucję

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ważną zmianą dotyczącą opieki zdrowotnej młodych kobiet. Przygotowywana regulacja ma umożliwić niepełnoletnim - 15, 16 i 17-letnim pacjentkom - wizytę u ginekologa bez obecności rodzica lub opiekuna prawnego. Nastolatki będą też mogły samodzielnie wyrazić zgodę na świadczenia zdrowotne - informuje szefowa resortu Izabela Leszczyna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo polityka zdrowie medycyna Kobiety zdrowie dziecka

Cytologia jest kluczowa. "Pacjentki nie mają dolegliwości"

- Stany przednowotworowe szyjki macicy, czyli dysplazję, leczy się bardzo dobrze i skutecznie, wyleczalność jest praktycznie 100 proc. Jeżeli spotkamy się z hasłem "rak szyjki macicy", to już ta skuteczność terapeutyczna nie jest taka. Ze względu na to, że jest to rak, powikłania mogą być naprawdę bardzo poważne - mówi w Polskim Radiu 24 Jacek Tulimowski, ginekolog położnik.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska nowotwory