Polskie Radio
Section05
ginekolog

Profesor Marcin Jóźwik o medycynie, karierze, hobby i marzeniach

O profesorze Marcinie Jóźwiku, polskim naukowcu i lekarzu jego współpracownicy mówią, że to nie tylko świetny klinicysta i chirurg, ale przede wszystkim wspaniały, dobry człowiek, który wszędzie, gdzie się pojawia, tworzy wspaniałą atmosferę. Prof. Marcin Jóźwik po stażach na uniwersytetach francuskich i amerykańskich, i po ponad 10 latach pracy w Niemczech, wrócił do Polski, pracuje i prowadzi badania w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna ginekolog Francja onkologia Białystok przyroda ryby natura studia ciąża Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Problemy ginekologiczne dziewczynek, nastolatek i kobiet dorosłych

Jeszcze w okresie przed pokwitaniem mogą pojawić się problemy ginekologiczne. Wśród kłopotów, z jakimi zmagają się dziewczynki w młodym wieku pojawiają się zrośnięcie bądź sklejenie warg sromowych czy przerost warg sromowych mniejszych. Pierwsza miesiączka powinna pojawić się między ósmym a trzynastym rokiem życia. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców ginekolog zdrowie dziecka

Małgorzata Serini-Bulska, ginekolog II wojny światowej. "Pomagała ukrywającym się i prześladowanym kobietom"

- W czasie II wojny światowej uczestniczyła w tajnym nauczaniu położnictwa i ginekologii. Pomagała ukrywającym się i prześladowanym kobietom, m.in. Żydówkom, a także więźniom Pawiaka. O Małgorzacie Serini-Bulskiej, światowej sławy ginekolog opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 jej syn - Wojciech Bulski.
Zobacz więcej na temat:  ginekolog II wojna światowa Powstanie Warszawskie Żydzi pomoc Polskie Radio 24

Spór o aborcję. „Eugenika nie ma chlubnej przeszłości"

– Spór dotyczący aborcji to spór o pryncypia. O to, czy można zabijać nienarodzone dzieci – mówił w Debacie Poranka Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej Codziennie. W środę ulicami polskich miast przejdzie „czarny” protest, w odpowiedzi odbędą się również marsze za obroną życia. W Polskim Radiu 24 także komentarz Bogumiła Kolmasiaka, publicysty, i Wojciecha Korkucia, plastyka.
Zobacz więcej na temat:  aborcja ginekolog czarny protest

Projekt #ZatrzymajAborcję skierowany do dalszych prac

Posłowie zdecydowali w środowym głosowaniu o skierowaniu propozycji przygotowanej przez Komitet Obywatelski #ZatrzymajAborcję do dalszych prac sejmowych. Projekt zakłada zaostrzenie obowiązujących przepisów ws. aborcji. Obywatelski projekt komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”, zakładający liberalizację obowiązujących przepisów ws. aborcji nie będzie procedowany. O projektach ustaw aborcyjnych mówiła w Polskim Radiu 24 Zuzanna Dąbrowska z TV Trwam.
Zobacz więcej na temat:  aborcja Sejm kobieta społeczeństwo medycyna ginekolog