Nauka

Pierwszy samochód wynalazł jezuita

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 11:46
Był to flamandzki jezuita Ferdinand Verbiest (1623-1688).

Pierwszy samochód wynalazł jezuita - twierdzi Towarzystwo Jezusowe. Z informacji domu generalnego tego zakonu wynika, że pierwszy pojazd poruszany maszyną skonstruował flamandzki jezuita Ferdinand Verbiest (1623-1688) na dworze cesarza Chin.

"Samochód" skonstruowany przez Ferdinanda Verbiesta napędzany był turbiną parową rozpalaną węglem. Jazda próbna prototypu o długości 60 cm miała miejsce w 1679 roku w ogrodach pałacu cesarskiego w Pekinie i zachwyciła władcę Państwa Środka. To właśnie za pomocą swoich umiejętności matematyczno-przyrodniczych jezuici zdołali - jako pierwszy zakon w historii - założyć stałe misje na terenie Chin, a nawet dotrzeć do cesarza.

Ponieważ ojciec Verbiest pokonał w konkursie astronomicznym swego chińskiego rywala, otrzymał nawet tytuł nadwornego matematyka cesarskiego. Podczas pobytu w Chinach Verbiest zajmował się astronomią, geografią, konstrukcją przyrządów astronomicznych i dział. Sporządził także kilka map i prac geograficznych w języku chińskim. Był wiceprowincjałem zakonu jezuitów w Pekinie i miał tytuł mandaryna.

Co ciekawe, Verbiest utrzymywał kontakt korespondencyjny z królem Janem III Sobieskim, który próbował nawiązać stosunki z Chinami. Sobieski przesłał cesarzowi Kangxi za pośrednictwem Verbiesta swój portret, w zamian otrzymał napisaną przez cesarza odę i dwa wazony z porcelany.

Warto pamietać, że za wynalazcę maszyny parowej uważa się Jamesa Watta, który w 1763 roku (a zatem 70 lat po Verbiescie) udoskonalił atmosferyczny silnik parowy zbudowany wcześniej przez T. Newcomena.

(ew/kai)

Zobacz więcej na temat: Chiny chrześcijaństwo Pekin

Czytaj także

Dwa żywioły, dwie pasje

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2009 06:30
Artur Wolski zaprasza na audycję poświęconą prof. Tadeuszowi Sołtykowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy typ samochodu hybrydowego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2009 08:11
Jest zasilany z domowego kontaktu elektrycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica Hypatii - wielkiej aleksandryjskiej uczonej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 23:25
Biograf Maria Dzielska obala mity na temat historycznej Hypatii - filozofki i matematyczki - bestialsko zamordowanej u schyłku antyku.
rozwiń zwiń