Nauka

Centrum Nauki Kopernik ruszy we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 11:09
Dostępnych będzie 360 eksponatów, ponad trzy czwarte wszystkich planowanych instalacji.

Otwarcie pierwszego modułu Centrum Nauki Kopernik w Warszawie planowane jest na początek września br. Ma być wtedy dostępnych 360 eksponatów, ponad trzy czwarte wszystkich planowanych instalacji.

Interaktywne wystawy Centrum Nauki Kopernik to w Polsce zupełna nowość. Chodzi w nich nie o przedstawianie obiektów wystawowych, ale o uczestnictwo zwiedzających w zjawiskach, które można wywołać na znajdujących się na wystawach urządzeniach. Zwiedzający nie tyle ogląda, co eksperymentuje, by poprzez osobiste zaangażowanie poznać i zrozumieć prawa nauki.

W czerwcu ma się rozpocząć montaż wystaw, które przyjadą do Polski m.in. z Holandii i Niemiec, a w sierpniu zaplanowano testy eksponatów i szkolenia animatorów. Na powierzchni 5 tys. m kw. dostępnych ma być w sumie ponad 450 eksponatów.

W części pierwszej CNK, module „A” znajdzie się pięć z sześciu interdyscyplinarnych wystaw: Korzenie cywilizacji, Galeria dla najmłodszych „Bzzz!”, Strefa światła, Człowiek i środowisko, Świat w ruchu. Wystawa dla młodzieży „Re:generacja” zostanie otwarta wraz z modułem B budynku w grudniu.

>>> Fotorelacja z placu budowy

- Proponujemy zupełnie inne podejście do wystaw – mówiła Aneta Prymaka, rzecznik Centrum Nauki Kopernik. - Zwiedzający nie będą chodzili od eksponatu do eksponatu, by ktoś im coś wyjaśniał, a oni ze zrozumieniem kiwali głowami i przechodzili dalej. Goście będą uczestniczyli we wszystkim aktywnie.

Wśród eksponatów, które zwiedzający będą mogli zobaczyć na wystawie, znajdzie się m.in. wahadło Foucaulta. Kula ta, kołysząca się na 15-metrowej linie odchylana przez ruch Ziemi, co kilka minut będzie potrącała kolejny kołeczek, uderzający w dzwonek. W ten wyrazisty sposób będzie można się przekonać o tym, że Ziemia się obraca. Grając w kości i wpisując do komputera liczbę wyrzuconych oczek, będzie można przekształcić każdy rzut w pewien układ dźwięków i w ten sposób skonstruować utwór muzyczny tak, jak wymyślił to Wolfgang Amadeusz Mozart opracowując swoją wersję gry w kości.

Na interaktywnym eksponacie "Oswajanie z przyrodą", najmłodsi zwiedzający będą mogli obserwować, jak wyświetlane na ścianie zwierzęta podchodzą do nieruchomego cienia dziecka i jak uciekają, gdy dziecko gwałtowniej się ruszy. "W ten sposób będzie można uświadomić sobie, że nie tylko my oswajamy się z naturą, ale i natura oswaja się z nami" - opowiada Maja Wasyluk, koordynatorka wystawy "Bzzz!" w Centrum Nauki Kopernik.

Poza tym na wystawie będzie można w tunelu aerodynamicznym przekonać się jak działają skrzydła, przejechać po linie rozciągniętej nad głowami zwiedzających na specjalnym rowerze, czy sprawdzić swoją prędkość w biegu przeciwko kurczakowi lub hipopotamowi. Wśród instalacji znajdzie się też ogromna kula, w której odbywać się będzie projekcja filmu. Film ten będzie reagował na intensywność dotykania kuli - im intensywniej będzie dotykana, tym bardziej wyraźny będzie obraz.
 
Centrum Nauki Kopernik finansowane jest przez Miasto Stołeczne Warszawę, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Przemysław Goławski, źr. CNK, naukawpolsce

Zdjęcia z placu budowy:

'' 
fot. Przemysław Goławski

 

 

'' 
fot. Przemysław Goławski
Czytaj także

Piknik Naukowy - zobacz filmy!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2008 10:42
Podsumowanie minionego, 12 już Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Nauki EXPERYMENT

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2009 14:30
Materiał Polskiega Radia Euro.
rozwiń zwiń