Nauka

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci z roczników 2013-2016

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 13:05
Rodzice zainteresowani bezpłatnym zaszczepieniem swoich dzieci, urodzonych w latach 2013-2016, przeciwko pneumokokom powinni zgłaszać się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - powiadomiło Ministerstwo Zdrowia. Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com

Szczepienia będą wykonywane od 20 marca do 29 czerwca 2018 roku przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Warunkiem jest zakwalifikowanie dziecka na szczepienie do 20 kwietnia br.

Szczepienie jest wykonywane przy użyciu szczepionki 10-walentnej. Schemat szczepienia obejmuje dwie dawki w odstępie dwóch miesięcy.

Ministerstwo Zdrowia podało, że rodzice i opiekunowie zainteresowani zaszczepieniem dziecka powinni kontaktować się ze swoją przychodnią - czyli placówką, gdzie złożyli deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Informacji o szczepieniach udzielają również powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Resort zastrzegł, że liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

Obowiązkowe szczepienia od początku roku


Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Od stycznia 2017 roku obowiązkowymi szczepieniami przeciw pneumokokom objęte są wszystkie nowo narodzone dzieci.

Do końca 2016 roku obowiązkowo szczepione przeciwko pneumokokom były dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży i te z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg. Ze wskazań medycznych szczepione były też dzieci do 5. roku życia chorujące m.in. na przewlekłe choroby serca, cukrzycę i astmę.

Rodzice pozostałych maluchów, jeśli chcieli zaszczepić dzieci przeciw pneumokokom, musieli sami kupić szczepionki. Niektórzy mogli liczyć na finansowanie szczepienia przez samorządy, w ramach programów zdrowotnych.

Najczęstsza przyczyna poważnych zakażeń

Bakteria Streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc, pneumokok) należy do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci.

Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne (posocznica (sepsa) - uogólnione zakażenie, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) i nieinwazyjne (zapalenie płuc, zapalenie stawów). Zakażenia inwazyjne mogą powodować poważne powikłania, a nawet mogą prowadzić do zgonu.

Zakażenie pneumokokiem przenosi się poprzez wdychanie drobnych kropelek wydzieliny dróg oddechowych i śliny unoszących się w powietrzu oraz przez kontakt bezpośredni z chorym lub nosicielem. Ryzyko zakażenia znacznie się zwiększa, gdy dziecko przebywa w żłobku, przedszkolu lub innej większej grupie dzieci.

Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia, ale najwięcej powikłań i ciężkich zakażeń inwazyjnych występuje w pierwszych 2 latach życia.

Szczepionki dostępne w Polsce

W Polsce dostępne są dwie szczepionki skoniugowane (10-walentna, 13-walentna), które stosuje się u dzieci od ukończenia 6. tygodnia życia.

Jak zaznaczyło Ministerstwo Zdrowia, obie szczepionki PCV-10 (zawierająca 10 serotypów pneumokoka) i PCV-13 (zawierająca 13 serotypów pneumokoka) są bezpieczne, skuteczne i immunogenne w stosunku do antygenów pneumokoka zawartych w szczepionce.

Szczepionki stymulują niedojrzały układ odpornościowy niemowlęcia i małego dziecka i chronią przed zakażeniem typami pneumokoków, które najczęściej wywołują choroby inwazyjne.

Szczepionkę podaje się w postaci zastrzyku domięśniowego.

kk

Czytaj także

Prof. Andrzej Radzikowski: rezygnacja ze szczepień prowadzi do powrotu epidemii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 09:35
- Jeżeli nie będziemy szczepić dzieci możemy być pewni, że epidemie wrócą – powiedział na antenie Jedynki prof. Andrzej Radzikowski, lekarz rodzinny i dzieci.
rozwiń zwiń