Nauka

Naukowcy pracują nad markerami do szybszego wykrywania chorób

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 16:43
- Opracowane przez nas markery będą mogły być wykorzystywane m.in. do testów diagnostycznych, które umożliwią szybsze wykrycie danej choroby - powiedział szef projektu prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Jak wyjaśnił prof. Marcin Drąg, praktycznie wszystkie choroby cywilizacyjne w dużym stopniu oparte są o złe funkcjonowanie enzymów proteolitycznych. Proteazy i peptydazy to grupa enzymów, które rozcinają wiązania peptydowe i rozbijają białka na prostsze elementy - peptydy i aminokwasy. 


Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

U ludzi proteazy stanowią grupę ok. 700 zidentyfikowanych do chwili obecnej enzymów. - Są odpowiedzialne za kontrolę wszystkich ścieżek metabolicznych, czyli praktycznie za kontrolę wszystkiego, co prowadzi do tego, że nasz organizm jest w stanie normalnie funkcjonować - podkreślił naukowiec. Ich nieprawidłowe działanie prowadzi do powstania stanów chorobowych.

Wśród tych chorób są wszystkie typy nowotworów (w każdym typie nowotworu można znaleźć protazy, które źle funkcjonują), cukrzyca (w przypadku której jedne ze skuteczniejszych obecnie leków dotyczą proteaz), a także choroby neurodegeneracyjne, oraz zakażenia bakteryjne i wirusowe.

W ramach swojego projektu wrocławscy naukowcy chcą stworzyć możliwie najczulsze markery do obrazowania indywidualnych enzymów proteolitycznych, które będą wybitnie selektywne tylko wobec konkretnego enzymu, a nie całej ich grupy.

Naukowcy chcą wykrywać aktywność jednego enzymu. - Jest to ważne z tego względu, że bardzo często dany enzym należy do rodziny proteaz, natomiast tylko on uczestniczy w rozwoju danej choroby. I my chcemy śledzić tylko jego funkcje, natomiast nie chcemy śledzić funkcji innych enzymów - zaznaczył prof. Drąg.

Zdaniem naukowca opracowane markery będzie można wykorzystywać w medycynie przede wszystkim do testów diagnostycznych, czyli do szybkiej detekcji danej choroby.

***

Projekt "Wyzwania w projektowaniu selektywnych markerów do obrazowania enzymów proteolitycznych" otrzymał 3,5 mln zł dofinansowania z program TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zaplanowano go na trzy lata, choć badania nad markerami potrwają zapewne o wiele dłużej. 

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: medycyna zdrowie

Czytaj także

Taka mała a taka ważna. Otocz opieką swoją tarczycę

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 19:55
Tarczyca to niewielki gruczoł na dole szyi, wagi zaledwie 30 g. Ma wielkość motyla i przypomina go kształtem. Mimo tak małej wagi, to właśnie tarczyca wydziela do krwi hormony T3 i T4, których znaczenie można porównać do mocy silników odrzutowych w samolotach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy w Polsce przeszczep komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 13:29
Przeprowadzili go w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy możliwe jest "zaprojektowanie" swojego potomstwa?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 11:50
Gdy na przełomie XIX i XX wieku rodziła się genetyka a teorie Darwina były już dobrze znane na scenę weszła eugenika. Czy ta koncepcja za chwilę pojawi się po raz kolejny - tym razem dzięki skutecznym metodom edycji genów?
rozwiń zwiń